עתירה לבג"ץ נגד משרד החינוך: לבטל את האפשרות לגבות תשלומי הורים גבוהים

הורים וארגונים חברתיים טוענים כי חוזר משרד החינוך מתיר "הכפלת ושילוש תשלומי ההורים ומפצל את החינוך לבעלי יכולת ולמי שידו אינה משגת"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ירדן סקופ

הורים וארגונים חברתיים עתרו ביום חמישי נגד , המאפשר לגבות תשלום עבור תוספת של עד 45% שעות לימודים, ומתיר לראשונה לגבות תשלום עבור למידת יותר משני מקצועות מוגברים לבחינות הבגרות. בנוסף, דורשים העותרים לבטל את ההכשר המאפשר גביית תשלומים גבוהים יותר ומיון תלמידים בבתי הספר הפרטיים, הדמוקרטיים, האנתרופוסופיים ואחרים.

בעתירה נכתב כי חוזר התשלומים החדש מתיר למעשה את ״הכפלתם ושילושם של תשלומי ההורים המותרים לגבייה, סכום אשר יכול להגיע לכ-8,000 בשנה בכיתה יב׳, וזאת ללא שינוי חקיקה וללא קבלת היתר מוועדת החינוך של הכנסת״. בעתירה נכתב עוד כי ״משרד החינוך העניק היתר, ללא שינוי חקיקה מתאים, לפצל את החינוך הממלכתי לחינוך לבעלי יכולת ולחינוך למי שידו אינה משגת, תוך פגיעה בעקרונות האוניברסליות והממלכתיות של מערכת החינוך בישראל״.

לפי העתירה, הכללים החדשים שהציב המשרד ״פוגעים פגיעה קשה ואנושה בשוויון: בתי הספר הייחודיים ולימודים מעשירים במסגרת תוכניות הלימוד לא יהיו זמינים לתלמידים הלומדים ברשויות בהן אוכלוסייה מוחלשת. בתי ספר ייחודיים ותוכניות העשרה שונות שיפעלו ברשויות יהיו נגישים אך ורק לאוכלוסייה בעלת האמצעים״.

העתירה הוגשה על ידי 12 הורים מאשדוד ומנס ציונה, המצביעים על הפגיעה הקשה שנגרמה להם עקב הקמתם של בתי ספר ייחודיים בתשלום במוסדות החינוך בהם לומדים ילדיהם, יחד עם עמותת ידיד – מרכזי זכויות בקהילה, הל"ה למען החינוך בשכונות ועיירות הפיתוח, אגודה ישראלית למען יהודי אתיופיה והאגודה לזכויות האזרח בישראל – כולם מיוצגים על ידי עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה.

רייכמן אמר כי "חוזר מנכ"ל משרד החינוך שנגדו עתרנו, מעניק גושפנקה, ללא הסמכה ראויה בדין, ליצירת שתי מערכות חינוך: האחת לבעלי יכולת, והשנייה למי שידם אינה משגת. אנו תקווה כי בית המשפט יבהיר למשרד החינוך כי זכותם של כלל ילדי ישראל לממש את הפוטנציאל הטמון בהם, בלי קשר ליכולת הכלכלית של הוריהם.

"בשנה האחרונה נחשפו הנזקים העצומים שגרם השר"פ לרפואה הציבורית. אני חושש כי ה'שח"פ' – שירותי חינוך פרטי בתשלום, בתוך מערכת החינוך הציבורית, מסוכנים לא פחות לחברה בישראל. יש פער בלתי נתפס בין האמירות בדבר חשיבות השוויון וצמצום הפערים, לבין המדיניות המעשית, המעמיקה פערים חברתיים־כלכליים וזונחת את השכבות המוחלשות ואת תושבי הפריפריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ