עתירה לבג"ץ: מוסדות החינוך האקדמיים לחרדים מפלים לרעה

חוקרים באקדמיה עתרו לבג"ץ בדרישה שהמוסדות יעסיקו גם מרצות ושההטבות המפליגות לסטודנטים חרדים יחולקו בין כל הלומדים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

קבוצת חוקרים מהאקדמיה הגישה אתמול (ראשון) עתירה לבג״ץ נגד מתווה תוכניתם של שר החינוך שי פירון, שר האוצר יאיר לפיד והמועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) לשילוב חרדים באקדמיה.

בעתירה דורשים החוקרים מתן צו ביניים וקיום דיון דחוף, בנוגע למוסדות החינוך החרדיים (מח״ר) המופעלים על ידי המדינה, כשלוחות של אוניברסיטאות ומכללות. העותרים מוחים בין היתר על כל שבאותם מוסדות לימוד לא משובצות נשים ללמד גברים, ודורשים כי המשיבים ינמקו ״מדוע לא תותנה המשך תקצובו והשתתפותו של מוסד אקדמי במסגרת התוכנית לשילוב חרדים בכך שיפעל לשיבוץ מרצות״.

עוד דורשים העותרים כי המל״ג תנמק מדוע לא מופעלים מסלולי הלימוד השונים לשני המינים. כיום, חלק מתוכניות הלימוד במוסדות החינוך החרדיים מוצעות לנשים בלבד או לגברים בלבד, בגלל ההפרדה בין המינים. העותרים דורשים עוד כי ההפרדה בין המינים במוסדות תתקיים בכיתות הלימוד בלבד, ולא בבנייני הלימוד, קומות לימוד, שערים או ברזיות או בימי לימוד ושעות לימוד. 

מכללה חרדית בגן הטכנולוגי בירושליםצילום: אמיל סלמן

העותרים טוענים גם כי על המשיבים לענות ״מדוע לא נקבעו יעדים לבחינת הצלחתה של התוכנית או כישלונה של התוכנית לשילוב חרדים בהשכלה הגבוהה, על בסיס קריטריונים מדידים, למשל קליטת הסטודנטים בשוק העבודה, מידת שילובן בפועל של מרצות במסלולי הלימוד הן לסטודנטים והן לסטודנטיות, כמו גם השתתפות בשיעורים משמעותיים של נשים בכל מסלולי הלימוד״.

עוד מבקשים העותרים לדון בהטבות המפליגות שמקבלים תלמידים חרדים במוסדות הלימוד הללו, בדמות מלגות המכסות כמעט את כל שכר הלימוד למי שמתמיד ומסיים את לימודיו. העותרים מבקשים כי המדינה תנמק ״מדוע לא ייקבע שכלל התמיכות, הישירות והעקיפות, להשכלה גבוהה יוענקו על פי צורך כלכלי או אקדמי, וללא תלות בהשתייכות לזרם דתי או מין״.

לטענת העותרים, מוסדות החינוך החרדיים (מח״רים) אינם עומדים בהוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, חוק שכר שווה וחוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים.

על העתירה חתומים בין היתר ד״ר יופי תירוש, שמובילה מאבק בהפרדת הנשים במוסדות החרדיים כבר תקופה ארוכה בערוצים שונים, פרופ׳ אביעד קליינברג, פרופ׳ רחל גלי צינמון, פרופ׳ פניה עוז זלצברגר, פרופ׳ דפנה יואל, פרופ׳ חנה הרצוג, פרופ׳ הנרייט דהאן כלב, פרופ׳ ז׳וזה ברונר ופרופ׳ אורן יפתחאל.

תוכנית המח״רים, נגדה עותרים החוקרים, נוסדה על ידי יו״ר הות״ת היוצא, פרופ׳ מנואל טרכטנברג, במטרה להביא לשילוב חרדים בהשכלה הגבוהה ובשוק העבודה. מטרתה להעביר את האחריות על הלימודים האקדמיים לחרדים ממכללות קטנות שנפתחו בירושלים ובבני ברק, אחת מהן של עדינה בר שלום, לאחריות האוניברסיטאות ומכללות ציבוריות.

לפי נתונים שהוצגו בכנסת בשנה שעברה, 5,000 סטודנטים חרדים לומדים כיום במוסדות להשכלה גבוהה ובעוד שנתיים צפוי מספרם לעלות ב-60% ל-8,000. לפי הנתונים שהוצגו, הוקמו עשרה קמפוסים חרדיים בשנת הלימודים תשע"ג בתוך מוסדות אקדמיים קיימים, ובהם באוניברסיטה העברית, בטכניון, בבצלאל, במכון לב ובמכללות מתוקצבות נוספות, ובאוניברסיטת בר־אילן צפוי להיפתח מרכז נוסף.

הלומדים במוסדות מקבלים מהמדינה מלגות אטרקטיביות. נושאי הלימוד המוצעים להם אינם נרחבים ונבחרו לפי תחומים להם יש ביקוש בשוק העבודה לחרדים, כמו למשל סיעוד וחשבונאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ