סקר: 66% מהציבור בישראל תומכים בשילוב נשים בתהליך המדיני

75% מהנשים ו-59% מהגברים שנסקרו הסכימו כי מומחיות בתחומים שונים יכולות לתרום למו"מ עם הפלסטינים. שיעור התמיכה בחברה הערבית: 82%

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

סקר חדש מגלה כי רוב הציבור (66%) בישראל סבור שיש לשלב נשים במשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים. לפי הסקר, כ-75% מהנשים ו-59% מהגברים סבורים ששילוב נשים יתרום לתהליך המדיני. 82% מהנשאלים הערבים הסכימו לאמירה שלפיה מומחיות מתחומים שונים יכולות לתרום למשא ומתן, לעומת 63% מהנשאלים היהודים.

הסקר נערך לבקשת פרויקט לקידום יישום החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם, המחייבת שילוב נשים במוקדי קבלת ההחלטות בתחומי החוץ והביטחון. הסקר, שחובר על ידי ד"ר דליה שיינדלין ובוצע על ידי חברת "מדגם", כלל 600 ישראלים בני 18 ומעלה - מתוכם 500 יהודים ויהודיות ו-100 ערבים וערביות.

בקרב גברים יהודים תמכו 55% מהנשאלים בשילוב נשים בתהליך המדיני, ובקרב נשים יהודיות היה שיעור התמיכה 71%. בחברה הערבית הסכימו לאמירה 81% מהנשים ו-83% מהגברים. מהסקר עולה כי ככל שהנשאלים ידעו יותר על הנעשה בעולם לקידום השתתפות נשים במשא ומתן ועל ההשפעה של מאמצים אלה על הפחתת האלימות, כך גברה תמיכתם במעורבות נשים במשא ומתן. 78% מהנשאלים הגברים ויותר מ-90% מהנשים שהגדירו עצמם שמאלנים תמכו בשיתוף נשים במשא ומתן, ו-37% מהנשאלים אמרו כי אם מפלגה כלשהי תקרא לשתף נשים רבות יותר בתהליך המדיני הדבר יעלה את הסיכוי שיצביעו לה.

השרה הממונה על המו"מ עם הפלסטינים, ציפי לבני, עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, במאי האחרוןצילום: אי־אף־פי

לדברי הפרופ' נעמי חזן, דיקאנית בית הספר לממשל וחברה במכללה האקדמית תל אביב יפו וחברה בוועדת ההיגוי של תוכנית הפעולה 1325, "אין ספק שישנה אכזבה עמוקה מניהול המשא ומתן בשנים האחרונות, הציבור מחפש דרכים חדשות להגיע להסדר ותולה את תקוותו דווקא במנהיגות נשית".

החלטה 1325 התקבלה בשנת 2000, מתוך ההבנה ששילוב נשים ונקודת מבט מגדרית במוקדי קבלת החלטות, בפרט בכל הנוגע לשלום וביטחון, יכולים להביא לפתרון סכסוכים אלימים, להגנה על נשים מפני אלימות ולמניעת סכסוכים עתידיים. מאז פעלו עשרות ממשלות ברחבי העולם, ובהן הממשל האמריקאי, ברוח ההחלטה, וגיבשו תכניות פעולה כוללות כדי להגשים את יעדיה.

בישראל, מחייב החוק מאז 2005 למנות נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בכל צוות לגיבוש מדיניות לאומית, בפרט בענייני חוץ וביטחון וניהול או פיתרון של סכסוך מדיני. עם זאת, אף ממשלה ישראלית לא התחייבה ליישום מלא של עקרונות ההחלטה. הקואליציה הישראלית למען יישום ההחלטה, שבה שותפים הארגונים "אנו", "אתך-מעכי" ו"שוות", ניסחה תוכנית פעולה כוללת בהתאם להחלטה, דומה לזו שהתקבלה במדינות אחרות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ