התוכנית של משרד החינוך להתמודדות עם העתקות: בחינות במרכזים חיצוניים

בתיה"ס יחולקו לקבוצות בהתאם לשיעור ההעתקות שאירעו בהם. באלו ששיעור מחברות הבחינה שנפסלו גבוה מ-3% יתבצעו הבחינות מחוץ לביה"ס

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע אתמול (ראשון) על תוכנית חדשה שאמורה לסייע בפתרון בעיית ההעתקות בבחינות הבגרות. לפי התוכנית החדשה, שתיכנס לתוקף החל משנת הלימודים הבאה, יחולקו בתי הספר לשלוש קבוצות על מנת לקבוע את מידת האמון שהמשרד מעניק להם, בהתאם לשיעור ההעתקות שאירעו בהם.

הקבוצה הראשונה תכונה בתי ספר ירוקים, בהם שיעור מחברות הבחינה שנפסלו קטן מ-1%. משרד החינוך יבחן אפשרות שבתי הספר מביניהם שירצו בכך ושימצאו ראויים, יוכלו למנות בעצמם את צוות המורים בבית הספר שישגיח על בחינות הבגרות, במקום משגיחים חיצוניים כפי שנהוג כיום. הנושא ייבחן בפיילוט ויעשה תחת בקרה ופיקוח של הגורמים המקצועיים במשרד החינוך.

הקבוצה השנייה תכונה בתי ספר צהובים, בהם שיעור מחברות הבחינה שנפסלו גבוה מ-1% ומגיע עד 3%. בבתי ספר אלו הבחינות יתנהלו באמצעים טכנולוגיים או באמצעות נאמנים חיצוניים שימנה משרד החינוך - ושיהיו אחראיים על ארגון ותפעול הבחינה וחלוקתה לתלמידים, בדומה לנהוג כיום.

בחינת בגרות במתמטיקה, ב-2013צילום: דניאל בר און

הקבוצה השלישית, בתי הספר האדומים, היא קבוצה בה שיעור מחברות הבחינה שנפסלו גבוה מ-3%. בבתי ספר אלו בחינת הבגרות תתבצע במרכזי היבחנות מחוץ לכתלי בתי הספר. נציגי צוות בית הספר ילוו את התלמידים במרכזי ההיבחנות אך לא יוכלו להיכנס לכיתות בזמן הבחינה.

במשרד החינוך הסבירו כי מדי שנה מנהל המשרד רישום מדויק של מספר המחברות הפסולות ברמת בית הספר וכן רישום של אירועים בהם מעורבים גורמים מתוך בית הספר בהפרת טוהר הבחינות. הרישום מתקיים ביחס לכל אחד מבתי הספר, בכל סוגי הפיקוח ובכל המגזרים. נתונים מצטברים אלה, משלוש השנים האחרונות, מספקים תמונה ברורה, המפלחת את בתי הספר ומדרגת אותם על פי מידת השמירה על טוהר הבחינות.

עוד הסבירו במשרד כי בתי הספר שיסומנו באחת מן הקטגוריות הנוגעות לאי עמידה בטוהר הבחינות יקבלו הודעה ממשרד החינוך ויידרשו להיערך בהתאם. כמו כן, בתי הספר האלו יתבקשו להציג תוכנית להתמודדות חינוכית ולפעילות ערכית של תלמידיהם וצוותי החינוך הפועלים בהם. בהודעת משרד הוסיפו כי "בתי ספר שיוכיחו לאורך שנתיים (שני מועדי קיץ ושני מועדי חורף) שיפור בטוהר הבחינות, ויישום של פעולות חינוכיות למיגור התופעה ולהגברת התנהלות ערכית, יוכלו ליהנות מצורת היבחנות התואמת את דירוגם החדש בטוהר הבחינות".

נראה כי חלק מהמטרה של המהלך הזה היא להשתלב עם התוכנית לביטול הפסיכומטרי בקבלה להשכלה הגבוהה והעלאת ערך הבגרויות. בעבר אמרו גורמים באוניברסיטאות כי על מנת שיוכלו לסמוך על מהימנות בחינות הבגרות ישנו צורך לשפר גם את רמת טוהר הבחינה ולוודא שלא מתקיימות ההעתקות. העברת חלק מבתי הספר להיבחן במרכזים חיצוניים, אמצעי די מרחיק לכת, אמורה לענות על הצורך הזה.

עם זאת, יש לחכות ולראות כיצד תתקבל התוכנית במערכת החינוך. כיום מרבית בתי הספר בהם שיעור טפסי הבחינה שנפסלים הוא גבוה יחסית - הם במגזר הערבי. ייתכן וכאשר תצא לפועל תוכנית רחבת היקף שתביא לכך שצעדי ענישה וניטור ננקטים בעיקר נגד בתי ספר במגזר הערבי, היא תיתפס כמפלה את המגזר או בתי ספר שלמים בו, במקום לפעול למשל מול התלמידים או מול אנשי החינוך המסייעים להעתקה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ