מלגות הנשיא יוענקו לסטודנטים העוסקים במדעי הרוח והחברה

הנשיא קרא לאנשי האקדמיה לגלות מעורבות רבה יותר בשיח הציבורי. אתמול דיווח "הארץ" כי ועדת מל"ג תגבש צעדים לחיזוק מדעי הרוח

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הודיע אמש (ראשון) כי החליט להעניק לסטודנטים בתחומי מדעי הרוח והחברה, בניסיון להילחם בירידה המתמדת במספר הסטודנטים בתחומים אלה ולחזק את מעורבות האקדמיה בשיח הציבורי בישראל. המלגות שיעניק הנשיא מיועדות לדוקטורנטים העוסקים בחקר התרבויות הערבית, היהודית והנוצרית ובמפגש ביניהן התרבויות. המהלך כפוף לתקציבים שתעביר ועדת העזבונות השייכת למשרד המשפטים ולאפטרופוס הכללי.

ריבלין פנה אל מליאת ועדת העזבונות כבר בתחילת ספטמבר וביקש את תמיכת חבריה במהלך, שעליו הודיע בנאום שנשא אתמול בפתח יום עיון של האקדמיה הישראלית למדעים. "לצערי הרב, בשנים האחרונות סובלים מדעי הרוח והחברה מהזנחה חמורה שהביאה להידלדלות מואצת של השלד האקדמי והמחקרי", אמר ריבלין, "אם בעבר אנשי רוח היו גאוותה של החברה הישראלית, הרי שכעת מדעי החברה והרוח סובלים מהעדר מלגות, ממחסור בתקנים ומקמילתם המואצת של תחומי ידע שלמים, עולמות ותרבויות". לדבריו, "אין בידי כלים רבים להשפעה על דרכה של האקדמיה, אבל לבקשתי, מלגות הנשיא הראשונות שיוענקו על ידי, יוקדשו לסטודנטים ממדעי הרוח והחברה, שעבודותיהם מתארות מפגש, בין תרבויות, שפות, ודתות, עם דגש על המפגש רב המשמעות בין 'עבר, ערב ואדום'".

הנשיא רובי ריבליןצילום: חיים צח / לע"מ

ריבלין דחק בנציגי האקדמיה בכינוס להתערב בשיח הציבורי בניסיון למתן אותו. "אין זה מתפקידי או מכוחי לברר לאקדמיה את תפקידה במאבק על הבית הישראלי, אך אני קורא לכן ולכם, לברר את חלקכם במאבק על דמותה של החברה בישראל", אמר, "אקדמיה לא יכולה להסתתר מאחורי ספרים ומחקרים. האקדמיה, כפי שאפלטון ייסד אותה, היא מקום שבו נלמדת דרך חיים. במרחבי הקמפוסים בישראל עוברים עשרות אלפי צעירות וצעירים ישראלים, מכל גווני החברה הישראלית: חילונים וחרדים, יהודים וערבים. לרוב, הם חולפים אלה על פני אלה בשתיקה, במסדרונות ובין הספסלים. לכל היותר, הם מחליפים סיכומים. האקדמיה, בעיניי, יכולה וצריכה להיות מרחב התרגול הגדול ביותר, בהיקפו ובמשמעותו, של הדיון הדליברטיבי בישראל. כזה שמתקיים בו, דיאלוג קשה ולא רק ויכוח או עימות. אם בוויכוח שני הצדדים נשארים כפי שהיו בתחילה, הרי שבדיאלוג הקשה, בשיחה אמיתית, אלה שלא מתקיימים בצעקות ואגב חילופי שמות נוראיים, חל שינוי בשני הצדדים”.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי ועדה מטעם המועצה להשכלה גבוהה החלה לפעול בחודשים האחרונים כדי לגבש צעדים לחיזוק מדעי הרוח, בשל הירידה המתמדת במספר הסטודנטים בתחום בעשור האחרון. הוועדה עתידה לפעול ללא הגבלת זמן כדי למצוא פתרונות לבעיה. יו"ר הוועדה היא הפרופ' מלכה רפופורט חובב מהאוניברסיטה העברית, חברת הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המל"ג. בשיחה עם "הארץ" היא הסבירה כי "מדעי הרוח סובלים מהזנחה של המערכת והגופים המתכננים והמתקצבים, וגם של הנהלות המוסדות. כשיש יוזמות מצד הממשלה, היוזמות האלה לא נוגעות למדעי הרוח, אלא לדברים שהם פרקטיים לפיתוח כלכלי כמו מדעים ישומיים והנדסה. מי שעוסק בתכנון ותקצוב לא מגיע ממדעי הרוח".

נתונים שהגיעו ל"הארץ", וממפים את מספרי הסטודנטים בתחומי הלימוד השונים על בסיס נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מראים כי הירידה מקיפה כמעט את כל תחומי הלימוד. כך למשל, בתחום הפילוסופיה היו לפני כעשור (תשס"ה) 1,352 סטודנטים ברחבי הארץ, ואילו בשנה שעברה (תשע"ד) 937. בהיסטוריה כללית היו לפני עשור 2,005 סטודנטים ובשנה שעברה 970 סטודנטים. בספרות כללית היו לפני עשור 513 סטודנטים ובתשע"ד 362. בספרות עברית ירד מספר הסטודנטים מ-1,085 בתשס"ה ל-405 בתשע"ד.

גם בתחומים בהם היתה בעבר עלייה חלה באחרונה ירידה במספר הסטודנטים, כמו מזרח אסיה, שם עלה מספרם מ-656 לפני 15 שנה, ל-1,007 לפני עשור וירד שוב ל-924 בשנה שעברה. השנה ניצבות האוניברסיטאות בפני קיצוץ תקציבי של 10%-8%, שיפגע גם בפקולטות למדעי הרוח. באוניברסיטאות העברית, תל אביב וחיפה מדובר בקיצוצים מתמשכים, שהחלו כבר בשנים עברו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ