בתי הספר שזינקו בשיעורי הזכאות קיבלו מימון חיצוני והפעילו תוכניות מיוחדות

בעוספייה צמצמו את מספר התלמידים בכיתות ובירכא הפעילו תוכנית מיוחדת לתגבור תלמידים שחסרו להם מקצועות בבגרות - הכל מכספי תרומות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

של לשנת תשע"ג שהתפרסמו אתמול (שני) בלטו במיוחד שלושה יישובים ממדרג סוציו־אקונומי נמוך, שרשמו עלייה של כ-20% בשיעור הזכאים לבגרות: כפר מנדא, עוספייה וירכא. אלה שלושה יישובים ערביים ודרוזיים שבהם בית ספר תיכון אחד, עם שכבת תלמידים קטנה יחסית של 300-200 איש.

בית הספר התיכון בכפר מנדא הוא בבעלות הרשות המקומית. בבית הספר 1,035 תלמידים, ובשכבת י"ב לבדה לומדים 306 תלמידים. לפני שנה סיימו את הלימודים 286 תלמידים, ואליהם מתייחסת העלייה בנתונים.

מנהל בית הספר, טארק קדח, הבהיר כי בשונה מבתי הספר בעוספייה ובירכא, המוסד שבניהולו לא נעזר בתקציבים חיצוניים. בשיחה עם "הארץ" סיפר קדח כי כשנכנס לתפקיד ב-2012 היו רק 37% זכאות, "זה מצב לא נורמלי". לדבריו, בתשע"ד צפויה עלייה נוספת בשיעור הזכאים, ולפני בגרויות החורף של שנה זו - שיעור הזכאים עומד על 61%. "אחרי בגרויות החורף נראה עוד שיפור", הוסיף.

התיכון בעוספייה מנוהל על ידי רשת אורט. ראש המועצה, וג'יה כיוף, אמר בשיחה עם "הארץ" כי "בעזרת כספים של תורמים צומצם מספר התלמידים בכיתות, הושקע כסף בשעות תגבור ונערכו סדנאות להורים. העלייה ב-20% היא חשובה, אבל מה שיותר חשוב זה שנראה כיצד התלמידים האלה משתלבים בחיים האקדמיים".

והיב חביש, ראש מועצת ירכא, סיפר כי ביישוב הופעלה תוכנית מיוחדת לתגבור תלמידים שהיה חסר להם מקצוע או שניים לבגרות. לדבריו, "עשינו תוכניות נקודתיות בשיתוף עם קרן רש"י ומשרד החינוך. גם בתשע"ד צפוי שיפור של 10%. המגמה היא מגמת עלייה וזה משמח אותנו".

מנהלת בית הספר התיכון ביישוב, סיהאם שואח, הוסיפה כי "המורים עבדו עם התלמידים לפעמים לאחר שעות הלימודים והיו מחויבים ומוכנים לבצע את המשימה למען הצלחת התלמידים ובית הספר. אני מאוד גאה במורים ובתלמידים שלי, צריך להאמין בתלמידים וללכת על זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ