המתווה החדש לקבלה לאקדמיה יוצג היום: מעטים יוכלו לוותר על הפסיכומטרי

לפי התוכנית, שצפויה להיכנס לתוקף בשנה הבאה, ברוב המקרים יידרשו 5 יחידות במתמטיקה ובאנגלית כדי להתקבל לאוניברסיטה רק על סמך הבגרות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שר החינוך, שי פירון, וראשי האוניברסיטאות יציגו היום (שלישי) את המתווה החדש לקבלה ללימודים אקדמיים על סמך תעודת בגרות בלבד.

למרות הבטחות העבר לביטול הפסיכומטרי ואפשרות ממשית לבחור בינו לבין הבגרות, נראה כי התוכנית החדשה תכלול שינוי מינורי יחסית בתנאי הקבלה, כזה שיאפשר רק לתלמידים מעטים להתקבל ללא שילוב של הבגרות והבחינה הפסיכומטרית.

התוכנית צפויה להיכנס לתוקף החל משנת הלימודים האקדמית תשע"ו (2016-2015), בצורה מדורגת. כלומר, אם לאחר שלוש שנות ההפעלה הראשונות תצליח התוכנית ללמידה משמעותית והאוניברסיטאות יראו כי טוב, ייתכן כי אכן תהיה אפשרות לגשת רק לבגרות ולוותר על הפסיכומטרי כפי שהתכוון פירון מלכתחילה. בשלב זה, ביטול הפסיכומטרי אינו מובטח.

שי פירון מציג את תוכניתו לשינוי מבנה בחינות הבגרותצילום: מוטי מילרוד

מדובר בתוכנית משותפת למשרד החינוך, המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), ועד ראשי המכללות (ור"מ) וועד ראשי המכללות הלא מתוקצבות (ול"מ).

פרטים מהסיכום בין האוניברסיטאות למשרד החינוך בשלב הראשון שהגיעו לידי "הארץ", מגלים כי כדי להתקבל ללימודים באוניברסיטה ברוב התחומים יידרש התלמיד ל-5 יחידות מתמטיקה ו-5 יחידות אנגלית, מלבד במדעי הרוח, שם יידרשו 5 יחידות אנגלית ו-5 יחידות במקצוע נוסף, או 4 יחידות אנגלית בציון גבוה בחלק מהחוגים.

גם במדעי החברה והטבע תתאפשר קבלה עם 4 יחידות מתמטיקה בציון גבוה מספיק בחלק מהחוגים. במדעי הטבע יידרשו גם 5 יחידות במקצוע מדעי - פיזיקה, כימיה או ביולוגיה, בהתאם לחוג הלימוד. בהנדסה יידרשו גם 5 יחידות פיזיקה או כימיה בחלק מהחוגים. תנאי הקבלה למכללות יהיו ככל הנראה 4 יחידות במקצועות אנגלית ומתמטיקה. 

אם אכן אלה פני הדברים, נראה כי רק תלמידים מעטים יתווספו למי שיכולים כבר כיום להתקבל עם תעודת בגרות מצוינת. הצבת 5 יחידות מתמטיקה כדרישת קבלה בולטת תקשה על רבים, שכן בשנים האחרונות רק כ-9,000 תלמידים ניגשו לבגרות ברמה זו והירידה החדה בניגשים נמשכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ