משרד החינוך הציג את השינוי בתנאי הקבלה לאקדמיה

לפי המתווה החדש, רק מעטים יוכלו לוותר על פסיכומטרי בקבלה לאוניברסיטאות, שכן יידרשו ל-5 יחידות במתמטיקה ואנגלית בבגרות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך הציג הבוקר (שלישי) את השינוי במתווה הקבלה למוסדות להשכלה גבוהה, על סמך תעודת הבגרות בלבד, ללא צורך בפסיכומטרי. המתווה החדש נקבע בפורום המשותף למשרד החינוך, המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ועד ראשי המכללות (ור"מ) וועד ראשי המכללות הלא מתוקצבות (ול"מ). הפורום החל בעבודתו בינואר 2014, במסגרת התוכנית הלאומית "למידה משמעותית".

המתווה החדש, שפרטיו פורסמו הבוקר ב"הארץ", ייכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה (תשע"ו). לפיו, התקבלות ללימודים באוניברסיטה, ברוב התחומים, תחייב תלמיד לחמש יחידות מתמטיקה וחמש יחידות אנגלית — להוציא את מדעי הרוח. שם יידרשו חמש יחידות אנגלית וחמש יחידות במקצוע נוסף, או ארבע יחידות אנגלית בציון גבוה בחלק מהחוגים.

גם במדעי החברה והטבע תתאפשר קבלה עם ארבע יחידות מתמטיקה בציון גבוה מספיק בחלק מהחוגים. במדעי הטבע יידרשו גם חמש יחידות במקצוע מדעי — פיזיקה, כימיה או ביולוגיה, לפי חוג הלימוד. בהנדסה יידרשו גם חמש יחידות פיזיקה או כימיה בחלק מהחוגים. תנאי הקבלה למכללות יהיו ככל הנראה ארבע יחידות באנגלית וחמש או ארבע יחידות במתמטיקה, בהתאם לציון. רמת הציונים הדרושה לקבלה, ודרישות ייעודיות בכל חוג, יתפרסמו מדי שנה, לקראת עונת הקבלה, באתרי האינטרנט של המוסדות.

יעד התוכנית הוא שאחד מכל שלושה סטודנטים יתקבל ללימודים אקדמיים לפי תעודת בגרות בלבד (כ–30% מהסטודנטים באוניברסיטאות וכ–40% מהסטודנטים במכללות).

במכללות התנאים החדשים עשויים להביא להנגשת הלימודים הגבוהים. ואולם באוניברסיטאות הדרישה של חמש יחידות במתמטיקה תקשה על רבים, שכן פחות מ-10% מהתלמידים ניגשים לבגרות זו. בשנים האחרונות רק כ–9,000 תלמידים ניגשו לבגרות בכל שנה ברמה זו, והירידה החדה במספר ניגשים נמשכת.

שר החינוך, שי פירון אמר כי "יצאנו לדרך ארוכה המתאימה את הלמידה למאה ה–21. התוכנית החדשה מחזקת את המצוינות, את תהליכי הלמידה והמדידה בשנות התיכון, ומהווה בשורה חברתית המרחיבה את מספרם של הבאים בשערי ההשכלה הגבוהה. יש הרואים בבחינה הפסיכומטרית כלי הלוקה בהטיה תרבותית. ההשקעה הכספית בלימודי ההכנה והמבנה של חלקים בבחינה עלולים להפלות בין תלמיד לתלמיד, ולהפוך חומה בצורה המונעת מתלמידים רבים לבוא בשערי האקדמיה. למעלה משנה ישבו צוותים משותפים של משרד החינוך ומערכת ההשכלה הגבוהה כדי לגבש תוכנית משותפת. תכליתה היא ליצור רצף חינוכי של כל מערכת החינוך, מגן הילדים ועד הלימודים הגבוהים. היום אנחנו יוצאים לדרך חדשה, הגיעה העת לשינוי המצב".

פירון מציג את המתווה החדש, היוםצילום: אמיל סלמן

לדברי השר, "עד היום מסגרת החיים בישראל גורמת לכך שצעירים רבים יכולים להתחיל את לימודיהם רק לאחר 15 או 17 שנים במסגרות שונות. רק הם חייבים גם בתעודת בגרות, גם בשירות צבאי וגם בבחינת פסיכומטרי המובילה להוצאות כספיות גבוהות ולעתים לדחיית הלימודים בשנה נוספת. מהיום כרטיס הכניסה להשכלה הגבוהה תלוי בהשקעה לימודית ראויה בתיכון, בחיסכון משמעותי של כשנת מעבר, בחיסכון כספי גדול לכל משפחה בישראל ובהנגשת ההשכלה הגבוהה לאוכלוסיות רחבות יותר. אני פונה לתלמידי ישראל - נצלו את שנות התיכון בלמידה משמעותית, בחרו בתחומי למידה מאתגרים, אל תעשו לעצמכם הנחות, גלו עניין וסקרנות, שנות הלימוד הללו הן הזדמנות לרכישת כלים להרחבת דעת ולגיבוש ועיצוב של אישיות מוסרית וערכית".

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם בן ששון, אמר כי "האוניברסיטאות מכירות בחלקן החשוב ברצף החינוך ומצפות להמשך שיתוף פעולה פורה עם משרד החינוך. הצעד שהוצג היום הוא הראשון בשורה של צעדים שמטרתם הסופית היא חיזוק מעמדה של תעודת הבגרות ובהעצמת הלמידה בבית הספר, שתושג בין היתר בביטול חובת ההיבחנות בפסיכומטרי עבור קבלה לאוניברסיטאות. זאת, במקביל לפעילות משרד החינוך להעלאת אמינות בחינות הבגרות. עד סוף דצמבר תגדיר כל אוניברסיטה בנפרד את רמת ההישגים הדרושים לקבלה ודרישות ייעודיות לכל חוג וחוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ