גם המטבח הצבאי נפתח: נשים ישרתו כמשגיחות כשרות בצה"ל

זהו הישג נלווה למאבק ממושך נגד הרבנות הראשית, שהחל מחוץ לצבא, ושהובילה קבוצת נשים דתיות. אכ"א החל באיתור חיילות לתפקיד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
יאיר אטינגר

באיחור אופנתי, הרבה זמן אחרי שנפתחו לנשים מקצועות צבאיים בחילות רבים בצבא, מגיע תורה של הרבנות הצבאית. אגף כוח אדם בצה"ל והרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב רפי פרץ, החליטו לאפשר לנשים לשרת כמשגיחות כשרות במטבחים צבאיים. זהו הישג נלווה למאבק ממושך שהחל מחוץ לצבא, שהובילה אותו קבוצת נשים דתיות. הרפורמה טרם יושמה. לדברי הרב פרץ, משגיחות כשרות יוכלו לשרת רק בחלק מבסיסי צה"ל, שפועלים בהם מטבחים צבאיים גדולים, לצד נשים נוספות.

בשונה ממאבקים דומים בצה"ל, כמו המאבק על פתיחת מסלול טיס לנשים, כאן מדובר בפועל יוצא כמעט מקרי של מאבק נשים במסגרת אזרחית. קבוצת נשים שלמדה השגחת כשרות, במסגרת ארגון "אמונה", ניהלה מאבק ממושך, שהגיע גם לבג"ץ, ודרשה מהרבנות הראשית לישראל לאפשר לנשים להיבחן בחינות מקצועיות כמשגיחות. בעקבות הדיונים הושגה בשנה האחרונה הסכמה שהנשים יוכלו להיבחן, ואף להיות מועסקות בתפקידי השגחה רשמיים של הרבנות. בעקבות זאת נבחנו במאי האחרון, לראשונה, תשע נשים.

עד שזה קרה, התקיימו דיונים רבים ברבנות הראשית, שבהם בלט הרב הצבאי פרץ כאחד המתנגדים דווקא לרפורמה. לפי פרוטוקול מועצת הרבנות הראשית, שפורסם בעבר בגלי צה"ל, פרץ אמר, "אני חושש שאם יאשרו זאת באזרחות זה יגיע גם לצבא, ולזה אני מתנגד נחרצות"; וכן "עד היום המשגיחים היו רק גברים, וההשלכות של העסקת משגיחות כשרות תחת לחץ צבאי מסוכנות".

מטבח של צה"ל, ארכיוןצילום: אלון רון

המאבק לא התמקד בעניין משגיחות כשרות בצבא, והרבנות הצבאית לא נדרשה לפתוח את התפקיד לנשים, אבל התהליך כולו הקרין גם על עניין זה. ל"הארץ" נודע כי פרץ מסר לפני מספר חודשים לאכ"א שהוא תומך בפתיחת המסלול לנשים. בעקבות זאת החל תהליך ביורוקרטי בעיקרו, לפתוח מקצוע מובהק של הרבנות הצבאית גם לנשים.

פרץ אמר בראיון ל"הארץ" כי החליט לאפשר את העיסוק הצבאי הזה לנשים, אף שלא נדרש לכך באופן ישיר. "אני היום אומר שאנחנו צריכים לדון בזה לגופו של עניין. יש מקומות שזה אפשרי, ויש מקומות שלא הייתי רוצה שבחורה תהיה לבד בשטח עם צוות של חיילים גברים. אם הן באות יחד, או אם זה בבסיסים גדולים, אין שום בעיה". מה גרם לו לשנות את דעתו? "חשיבה. הנושא הזה, אני העליתי אותו, חשבתי עליו, דנתי בו, ולא ראיתי מניעה שבבסיס חיל האוויר, למשל, יהיה דבר כזה".

דובר צה"ל אישר את הדברים גם בשם אגף כוח אדם, ועדכן כי "אגף כוח אדם החל באיתור חיילות לתפקיד".

בינתיים נודע כי כל תשע הנשים שנבחנו ברבנות הראשית קיבלו לפני כשבועיים תשובות למבחנים, וכולן חיוביות. אביבית רביע, ממובילות המאבק, סיפרה שבעקבות הבחינות היא, ובוגרת נוספת של הקורס בארגון אמונה, עומדות להתחיל את עבודתן כמשגיחות כשרות בחברת טיולים לחו"ל, הפועלת בחברה הדתית לאומית. "זה אמנם לא תפקיד רשמי של משגיחת כשרות ברבנות, אבל לא היינו מקבלות את העבודה אלמלא עברנו את הבחינות ברבנות".

רביע, העובדת גם כמשגיחת כשרות בארגון אלטרנטיבי לרבנות הפעיל בירושלים, בירכה על ההתפתחות בצבא, דבר שמובילות המאבק לא ציפו לו. "זה דבר מבורך ביותר, אין סיבה – לא הלכתית ולא אחרת – שנשים לא יוכלו לשרת בתפקיד הזה. הבאה בתור צריכה להיות הרבנות, שכעת, אחרי שעברנו את הבחינות, צריכה להציע לנו באופן גלוי תפקידי השגחה גם ברבנות הרשמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ