שר הפנים: מחלוקות עם היועמ"ש מעכבות את קידום התיקון לחוק ההסתננות

המשנה של וינשטיין אמרה בוועדת הפנים כי סער פועל להגביל את תקופת השהות בחולות לשנתיים, בעוד היועמ"ש סבור כי התקופה המרבית צריכה להיות קצרה יותר

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

שר הפנים גדעון סער אומר כי קיימות מחלוקות בינו לבין היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המעכבות את הגשת תזכיר התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. סער, שצפוי לפרוש מתפקידו בשבוע הבא, פועל להגביל את השהייה במתקן חולות לשנתיים, אך וינשטיין סבור כי התקופה המרבית צריכה להיות קצרה יותר. 

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת אישר סער את הפרסום הבוקר ב"הארץ", לפיו החוק החדש יגביל את משך השהייה בחולות ויקצר את תקופת הכליאה של מי שייכנס לישראל בלי היתר. כמו כן, מסתמן כי תבוטל חובת השוהים במתקן להתייצב לספירת בוקר וצהריים, והם יידרשו לחתום רק פעם אחת ביום, בשעות הערב. שר הפנים הביע נכונות לקצר את תקופת הכליאה של החוצים את הגבול בלי היתר משנה לתשעה חודשים, ואילו היועץ המשפטי לממשלה סבר כי המגבלה צריכה לעמוד על חצי שנה. בעניין זה אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו פשרה, לפיה תוגבל הכליאה לשמונה חודשים.

"יש עדיין פערים בין תפיסת הדרג הנבחר שאני מייצג אותו לבין עמדת היועץ המשפטי לממשלה במספר נקודות", אמר סער בוועדה. לדבריו, אין כל מחלוקת כי יש צורך בחוק חדש בעקבות הפסיקה והמחלוקת היא על התכנים. "אין לי כוונה להתפשר בימים האחרונים לתפקידי על דברים שהם חיוניים לשמירה על מדינת ישראל וצביונה. הכי קל זה להתפשר ולהגיע לחוק שהוא לא יהיה אפקטיבי, זאת אומרת להעריך איזה חוק בטוח", הוסיף.

אדלשטיין (מימין), סער ורגב בוועדת הפנים, היום. סער יגיש את התפטרותו בתחילת השבוע הבאצילום: אמיל סלמן

לדברי סער, "כל חקיקה חייבת לכלול שני מימדים: האחת תקופת מעצר משמעותית להרתעה. ראש הממשלה, אחרי ששקל את הדברים, סיכם על שמונה חודשים. אני באתי עם משהו קצת מעבר לזה. הנקודה השנייה היא מתקן חולות. על עצם קיומו אין ויכוח, אני חושב שהוא חייב להישאר. יש שאלות שונות שקשורות בנושא הזה. למשל, מה צריכה להיות תקופת השהות של מסתנן בחולות. לדעתי היא צריכה להיות תקופה משמעותית".

סער אמר כי בחוק החדש "רוככו כמה נקודות" ובהן צמצום מספר רישומי הנוכחות ביום, אך לדבריו "לא את כל הנקודות שהיו בפסיקה אנחנו יכולים לאמץ". שר הפנים התייחס גם לאפשרות להעמיד לדין את מי שבקשת המקלט שלו תידחה, בהתאם לסעיף ישן בחוק למניעת הסתננות שיועד במקור למחבלים וקובע עונש מאסר של חמש שנים. "אני לא שולל הליכה במקביל גם בנתיב הפלילי", אמר, אך הדגיש כי זה אינו פתרון להיקפים גדולים. "לכן צריך לקיים מעצר מנהלי לתקופה ארוכה", הדגיש.

עוד הוסיף כי יש צורך ליצור תמריצים כלכליים נוספים על מנת לעודד עזיבה של מבקשי המקלט. "צריך ליצור מנגנון שחלק משכר המסתננים יופרש לקרן שממנה יינתנו כספים לכל מי שייצא מהארץ. הדבר הזה יצור תמריץ ליציאה", אמר סער. בהתייחס למועד הגשת תזכיר החוק, אמר שר הפנים כי "כולם מודעים לדחיפות". "נראה לי שהיועץ המשפטי פחות", העירה יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (ליכוד). "כל המעורבים בחקיקה מודעים ללחץ הזמנים הנדרש. על כן לפי דעתי במהלך חודש נובמבר תוגש הצעת חוק ממשלתית בכנסת", השיב סער.

"המשמרת שלי עומדת להסתיים בשבוע הבא. בשבוע הבא אני אגיש את התפטרותי גם מהממשלה וגם מהכנסת. המשמרת שלכם נמשכת ואני מקווה שתעמדו על הדברים למען ישראל", הוסיף שר הפנים שיפרוש ביום ראשון. "אני מכבד את היועץ המשפטי לממשלה, היו לי איתו לא מעט דיונים וויכוחים ובסופו של דבר הגענו לעמק השווה. אני מקווה שבעוד שישה ימים נצליח להגיע לעמק השווה. אפשרות שלא תקרה זה שאני אביא חוק שאני לא אאמין בו".

מתקן השהייה חולות, לפני כחודשצילום: אליהו הרשקוביץ

"השר אומר 'לצערי לא הצלחתי לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה להביא חוק שימנע כניסה של מסתננים ויהיה מספיק מרתיע'. זה מה שאתה אומר", סיכמה רגב. היא לגלגה שוב על חוות הדעת המרכזית בפסק הדין של השופט עוזי פוגלמן. "אנחנו בחוק הזה נדאג למשרד שידוכים חד וחלק למסתננים ולתחביבים – זה לא ילך אחרת", אמרה רגב בציניות והוסיפה: "אני מזכירה לממשלה ולכנסת שאפשר להגיש גם תזכיר חוק בלי היועץ המשפטי לממשלה".

המשנה ליועמ"ש: "השר דיבר על שנתיים, וינשטיין חושב על פחות"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, פתחה את דבריה בברכות ומחמאות לשר הפנים הפורש. "המהלך המתבקש הוא להביא בפני הכנסת לא את חוק ההתגברות ולא הצרה של סמכויות בית המשפט, אלא חוק שלישי במספר שישמר את אפשרות המדינה להגשים את מדיניותה ביחס לתופעת המסתננים. זאת, לצד הפקת לקחים והתאמת ההסדר לסטנדרטים החוקתיים", אמרה זילבר.

"עיקרי הרכיבים אינם שנויים במחלוקת והם כוללים מתקן סגור, שתכליתו במידה ויגיעו מסתננים חדשים לשים אותם בתקופת משמורת. תקופת המשמורת היא אחד העניינים שעדיין לא מסוכמים באופן סופי. יש מחלוקת שאני מקווה שתיפתר בימים הקרובים", הסבירה. הרכיב השני, ציינה, הוא "מתקן פתוח שייתן מענה למסתננים השוהים בתוך המדינה". בתשובה לשאלתה של יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), השיבה זילבר כי שירות בתי הסוהר ימשיך לנהל את המתקן.

המשנה ליועמ"ש, עו"ד זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

היא אישרה כי "תיקבע הוראה שתתחום במדויק את משך השהייה המקסימלי. השר דיבר על שנתיים, היועץ המשפטי לממשלה רואה את זה אחרת, חושב שפחות", אמרה, אך סירבה לדרישותיה של רגב נקוב במספר מדויק. "הצגת הדברים לא תקדם את היכולת של הממשלה לקדם את המדיניות שלה", אמרה. "אני בטוחה שנגשר על הפערים בימים הקרובים. הפנמנו הערות של בית המשפט והן יצרו ריכוך מאוד משמעותי בהסדר", סיכמה זילבר.

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), יוזמת החוק המאפשר לכנסת לחוקק חוק שנפסל בבג"ץ, שאושר אתמול בוועדת השרים לחקיקה, דרשה מסער "לא להביא חוק דרדרלה, שלא יפתור את הבעיה". שקד פנתה לסער ואמרה "יש לך כאן את כל הקואליציה מאחוריך. אתה יכול להקשיב ליועץ המשפטי לממשלה, אבל לא להסכים איתו. העם בחר ריבון ולא את הפקידות. אתה יכול להקשיב, לכבד, אבל גם לסרב. מי שהשתמש בנשק לא קונבנציונאלי זה שופטי העליון. אני לא חושבת שצריך בשום אופן שצריך לרדת משנתיים בחולות ומשנה בסהרונים".

"אנחנו צריכים לזכור שבדמוקרטיה גם כשלא נוח לנו עם דברים מסוימים – ואין ספק שיש כאן בעיה שצריך להתמודד איתה – דמוקרטיה זה לא רק רצון הרוב וזכויות הריבון, זה גם הגנה על מיעוטים", אמרה רוזין. "היועץ המשפטי שוגה בפעם השלישית כי בפעם השלישית הוא לוקח רק את המסקנות הטכניות מבית המשפט העליון ושוב ושוב מפספס את המהות. אני לא שומעת פתרונות אמיתיים למצב. גם אם נכלא אותם לשנה-שנתיים-שלוש, בסופו של דבר זו דלת מסתובבת, כי בסופו של דבר הם ישתחררו לאותן שכונות. אני לא שומעת פה פתרונות חוץ מכליאה. לצערי הרב לא שמענו פה שום דבר על איך לפתור את המצוקה בשכונות הארץ, לא רק על איך לכלוא 2,000-1,000 איש".

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) תקפה את הצעת החוק המתגבשת. "אפשר להיות קצת יותר יצירתיים בלי לחשוב על כלא. בושה וחרפה. בואו נהיה בני אדם. בושה וחרפה. בכל העולם מדברים על מדינת ישראל כמדינה גזענית", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ