הרב הראשי יצחק יוסף נגד רפורמת הגיור: "הונאת הגר, ההחלטה תגרום עוול"

"מדובר בהרס העם היהודי", אמר ח"כ גפני לאחר אישורה בממשלה. ארגון רבני צהר בירך על ההחלטה: "ניצחון חשוב למחנה הנלחם בהתבוללות בארץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתח ביקורת על ר, שאושרה היום (ראשון) בישיבת הממשלה, שעתידה לאפשר לרבני ערים להקים בתי דין מיוחדים לגיור. "כפי שהודענו בעבר, החלטת הממשלה שהתקבלה היום בעניין הגיור, איננה מקובלת על הרבנות הראשית יש בה משום הונאת הגר והיא תגרום עוול למתגיירים", נמסר מלשכת הרב יוסף. "כבוד הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף יבקש לקיים דיון בנושא במועצת הרבנות הראשית לישראל בישיבתה הקרובה, שם ייקבעו דרכי הפעולה לנוכח ההחלטה".

גם חלק מהח"כים תקפו את ההחלטה. "אל סדרת ההרס שהממשלה הזו עושה בכל התחומים מצטרף נושא הגיור, כאשר לכל חברה ומועדון בעולם צריך יותר קריטריונים מאשר קבעו כאן בנושא הגיור. הממשלה הזו הפכה את הנושא של עם ישראל לדבר סחיר פוליטית והפוליטיקאים חושבים שיקבלו על כך מנדטים", אמר יו"ר יהדות התורה, ח"כ משה גפני. "בכל נושא במדינה כדי לקבל שירות ממשלתי, הדבר צריך להיעשות בעיר המגורים ורק פה שמדובר בתהליך דתי - איש הישר בעיניו יעשה. מדובר בהרס העם היהודי. המתגיירים שחלק ניכר מרבני ישראל בארץ ובעולם לא יכירו בגיוריהם, וייפגעו מכך, לא יסלחו לממשלה הזו על החלטתה", הוסיף גפני ואמר כי יפעל לשינוי ההחלטה.

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר כי ״היהדות החרדית בוחנת את במבחן התוצאה. הממשלה בראשותו אישרה הקלות בגיור שמובילות לקרע ופילוג בעם. אם נתניהו היה נחרץ, לא היתה עוברת החלטת ממשלה כזו. הכל זה מס שפתיים״.

הרב יצחק יוסףצילום: מוטי מילרוד

מנגד, בירכו על ההחלטה. זהו "ניצחון חשוב למחנה הנלחם בהתבוללות בתוך ארץ ישראל. ממשלת ישראל לקחה אחריות על מאות אלפי תושבים, זכאי חוק השבות שאינם מצליחים לעבור את משוכת הגיור כפי שהציבה במשך שנים הרבנות הראשית", נמסר מהארגון. "אם המהפכה בגיור לא היתה מתקבלת היינו עדים בעתיד הלא רחוק להתבוללות רבתי בעם ישראל כפי שחווה בשנים האחרונות יהדות ארצות הברית, כבר עכשיו יש לא מעט תושבי ישראל המעדיפים להתחתן בשיטות שונות ומשונות ולא כדת משה וישראל". עוד נמסר כי "השבת סמכות הגיור לרבני הערים תיטיב עם המתגיירים, תאיר להם פנים ותחבר אותם לקהילה. המהפכה בגיור לא תפגע במסורת היהודית והיא תהיה על פי ההלכה כפי שהתקבלה למשה מסיני. יחד עם זאת, סמכותה של הרבנות הראשית לא תיפגע".

"החלטת הממשלה היא רגע האמת של רבני הציונות הדתית, שעד רגע זה נמנעו מעשייה משמעותית כלשהיא בתחום הגיור", אמרו בתנועה הרפורמית בעקבות ההחלטה. "בחודשיים הקרובים יתברר האם פניהם של רבנים אלו מופנים אל עבר הציבור הישראלי כולו או לעבר הגורמים הקיצוניים בממסד האורתודוקסי. התנועה רפורמית תמשיך להפעיל אולפנות גיור ולגייר מאות אנשים מדי שנה ואנו מקווים ומצפים שממשלת ישראל תיכנס למו"מ רציני גם עמנו בעניין זה".

הרב ד"ר שאול פרבר, מנכ"ל עמותת עיתים - המספקת סיוע והכוונה בשירותי דת, אמר כי "יש כאן קרן אור. הבעיה עד היום לא היתה בהלכה, אלא ביישום ההלכה. כעת מאפשרים ליותר רבנים לעסוק בנושא. השאלה היא כמה יירתמו לסוגיה ויסכימו לגייר בצורה רצינית וידידותית".

גם שר החינוך שי פירון (יש עתיד) בירך על אישור החוק. "מדובר בתיקון עוול היסטורי. החלת החוק מבטאת את חובתנו המוסרית כלפי אלה המבקשים להתגייר. זו חובתנו הלאומית כלפי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) שהגה ויזם את חוק הגיור עוד בכנסת הקודמת אמר: "אני שמח כי מסע החקיקה הארוך, המורכב והמפותל לפתרון סוגית הגיור בישראל הגיע לקו הגמר. זהו פתח תקוה למאות אלפי ישראלים שאינם רשומים כיהודים - לשוב ליהדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ