ארגון העיתונאים כלל ערבים בכנסי חופש ביטוי רק בעקבות פניות אליו

בעקבות פניות עיתונאים לארגון, הודו בארגון כי עשו טעות וכללו כמה דוברים ערבים בכנסים שיתקיימו היום ומחר במוסדות האקדמיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון העיתונאים ופורום ראשי המחלקות ובתי הספר לתקשורת יערכו היום ומחר כנסים כמעט בכל המוסדות האקדמיים שבהם מתקיימים לימודי תקשורת, בנושא חופש הביטוי בישראל והסכנות העומדות בפניו. באירועים ישתתפו חוקרים, עיתונאים ופעילים חברתיים. אולם, אתמול התקוממו פעילים חברתיים על כך שבאף אחד מהכנסים לא משתתפים דוברים ערבים. בעקבות פניות עיתונאים לארגון העיתונאים, הודו בארגון כי עשו טעות וכללו כמה דוברים ערבים באירועים.

ארגון שותפות שראקה, המקדם שיוויון בין יהודים וערבים, הוציא אתמול הודעה פומבית שבה נכתב כי ״לתדהמתנו, דווקא דיון העוסק בפגיעה בחופש הביטוי בצל אירועי הקיץ ומבצע צוק איתן, לא מצאו לנכון המארגנים להזמין דוברים מקבוצת המיעוט שעמדה במרכז הדילמות הציבוריות בנושא זה. תמונה מבישה זו, בה גם הגופים הביקורתיים לא נותנים במה לקולות מהחברה הערבית, תורמת להחרפת המציאות שבה חופש הביטוי של המיעוט הערבי נמצא תחת איום מתמשך״.

בארגון העיתונאים אמרו אתמול כי "הביקורת על היעדרם של דוברים ערבים בכנסים השונים מוצדקת, על אף שבוודאי שאין מדובר בהדרה מכוונת. הכנס הופק תוך זמן קצר ועל ידי גופים שונים, תוך שכל מוסד אקדמי בוחר בעצמו את משתתפי הפאנל, ועקב כך לא ניתנה מספיק תשומת לב לעובדה שהתמונה הרחבה מתאפיינת בהיעדר דוברים ערבים. בעקבות הביקורת, ביצענו מקצה שיפורים בשיתוף עם המוסדות האקדמיים, ובכנסים השונים צפויים להשתתף מספר דוברים מהמגזר הערבי".

ראש המחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון בנגב, פרופ’ עמית שכטר אמר אתמול על הכנסים כי “כמחנכים לתקשורת ביקשנו להדגיש את חופש הביטוי וחשיבותו לדמוקרטיה באמצעות אירוע יוצא דופן. המטרה היא להתרכז בחופש הביטוי כסוגיה ערכית־חינוכית מכוח מעמדנו כמי שאמונים על השכלת התקשורת בישראל”.

יו”ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ’יצקי הוסיף כי “מצבה הקשה של העיתונות בישראל מהווה איום חמור על חופש הביטוי. עיתונות חלשה מתקשה לבקר את מוקדי הכוח ולהשמיע קולות שחורגים מהקונצנזוס, וזה דבר שצריך להטריד לא רק את העיתונאים אלא את כלל הציבור, שהעיתונות אמורה לשמש לו מכשיר מרכזי למימוש חופש הביטוי”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ