ריבלין בעצרת לזכר רבין: "האלימות מרימה ראש. שתקנו אז, אסור לנו לשתוק היום"

העצרת השנייה לציון 19 שנה לרצח עוסקת בהוקעת האלימות והגזענות. רחלי פרנקל: "אם נשמעים בינינו צלילים המתירים את דמו של מישהו, עלינו למחוק ולתקן"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

עשרות אלפי בני אדם, רובם חניכי תנועות הנוער, השתתפו הערב (שבת) בעצרת בכיכר רבין בתל אביב לציון 19 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. את העצרת ארגנה קואליציית "זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה", בהובלת תנועות הנוער. המסר המרכזי של העצרת היה הוקעת האלימות והגזענות בחברה הישראלית והגנה על הדמוקרטיה ועל חופש הביטוי. המארגנים שמו דגש על כך שהעצרת פונה לקהל רחב – מימין ומשמאל, דתיים וחילוניים. לפני שבוע התקיימה עצרת נוספת שארגנה "ישראל יוזמת", בקריאה לחדש את התהליך המדיני ולחתור להסדר אזורי. מספר המשתתפים בעצרת הקודמת היה נמוך משמעותית משל זו שהתקיימה הערב. 

הנואם המרכזי בעצרת היום היה נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. "שתקנו אז, בימים הקשים שלפני רצח רבין. חטאנו, יצחק. אני אומר זאת עכשיו, אסור לנו לשתוק היום. עלינו להבין ששתיקה פירושה שוויתרנו על החלום, ששכחנו לשם מה ובשם מה שבנו למולדתנו", אמר ריבלין. "19 שנים חלפו, אבל האלימות לא נעלמה. היא נמצאת בתוכנו. היא מרימה ראש וזוקפת קומה. מבססת את מקומה. יותר משהיא בבתי הספר, ברשתות החברתיות, בהפגנות ובמגרשי הכדורגל, היא נמצאת בתוכנו – בשפה שבה אנחנו מדברים, במילים בהן אנחנו בוחרים, באופן שבו אנחנו מתכוונים, בחוסר היכולת שלנו להקשיב. באנו לכאן הערב כדי לומר: אלימות היא לא דרכה של מדינת ישראל".

רחלי פרנקל, אמו של נפתלי שנחטף ונרצח בידי מחבלים, אמרה כי "אם נשמעים בינינו צלילים המתירים את דמו של מישהו, אפילו שוליים סהרוריים, עלינו למחות ולתקן ולאהוב. אם ביקורת הופכת להשתלחות ומחלוקת להתרת דם, בין אם יהיה זה דמו של הנער מוחמד אבו חדיר או ייבדל לחיים ארוכים הרב יהודה גליק, אסור שלמישהו יהיה הרושם שדמו הפקר. אסור שמפגין המוחה על פי צו מצפונו ייקרא בוגד או שחייל שמוסר את נפשו על קיומי כאן יכונה רוצח". 

ריבלין בעצרת הזיכרון ליצחק רביןצילום: דודו בכר

"לא באתי להתנצל", אמר הרב יונה גודמן, לשעבר מזכ"ל בני עקיבא. "הגיע הזמן שנדבר אמת. בלי להתייפייף ובלי להסתיר עמדות. אומר גלויות: חבריי ואני לא זזנו מילימטר מאמונתנו כי ההתיישבות בכל רחבי הארץ איננה בעיה, אלא ייעוד. ואני יודע שחלק מהעומדים כאן הערב משוכנעים כי ההיפך הגמור הוא הנכון. ובכלל שאני יודע שיש כאן אנשים נפלאים שמשוכנעים שאני טועה – לכן כה חשוב לבוא לכאן יחד ולקבל על עצמנו שוב לפעול לפי כללי הדמוקרטיה, להקשיב ולדבר".

"בחודשים האחרונים, וגם לקראת עצרת זו, שמענו שוב ושוב מילה חדשה: 'הדתה'. טוענים שצה"ל נהיה דתי מדי, שהחברה הישראלית נהייתה דתית מדי" הוסיף גודמן. "הגיע הזמן להפסיק לפחד ולהפסיק להפחיד. מכאן אני קורא, בעיקר לאלו שבחרו שלא לבוא לכאן הערב: הפסיקו להזהיר את כולם מפני הדתיים. תפסיקו להמציא סיפורים על הדתה ועל השתלטות. אל תקשיבו לקולות רעים ולכותרות מטעות, המבקשים לזרוע שנאה בינינו".

עלי זחאלקה, מנהל בית הספר הדו לשוני בכפר קרע, אמר כי בשנים האחרונות נושבות רוחות רעות, "הנושאות עמן את גרגרי השנאה והפירוד כלפי כל מי שאינו דומה לנו בדעותיו ומחשבותיו. בזמן האחרון נושאת תופעה זו גם אופי דתי". לדבריו, "עלינו להתלכד כולנו סביב מדורת השבט של מדינת ישראל כאזרחים שווים, אף אם בני דתות שונות ולאומים שונים אנחנו, ועל אף חילוקי הדעות. אסור שהשונות בינינו תביא לשפיכות דמים".

השחקנית והקומיקאית אורנה בנאי, שדבריה עוררו סערה בקיץ האחרון, מחתה על הפגיעה הקשה בחופש הביטוי. "אנחנו חיים בתחושה שהאסון הבא, הרצח הבא, קרוב מתמיד. הפכנו לחברה אלימה ומסוכנת", אמרה. "הרבה מאוד אנשים, במיוחד אנשים שבאמת אוהבים אותי, אמרו לי לפני הערב הזה 'היזהרי בדברייך אורנה. עדיף שלא. המחיר הוא לא קל'", סיפרה. "מה שקורה למי שאומר משהו שלא מוצא חן בעיני מישהו אחר. החוויה הקשה הזאת של שנאה, של קללות ושל נאצות, של לינץ' וירטואלי. זה מפחיד נורא. יש כאן בעיה, כי כשאתה מפחד לדבר אתה אומר פחות ופחות עד שאתה פשוט שותק". 

השנה התקיימו לראשונה שתי עצרות גדולות לציון יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. העצרת הראשונה שהתקיימה בשבוע שעבר היתה בעלת מסר מדיני מובהק וקראה לקדם מהלך מדיני ולחתור להסדר שלום אזורי, ואילו זו שנערכה הערב עסקה בהגנה על הדמוקרטיה ובהוקעת האלימות והגזענות, בניסיון לפנות לקהל רחב יותר. 

את העצרת הראשונה אירגנה עמותת "ישראל יוזמת", בראשות יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח. העצרת הערב ביוזמת קואליציית "זוכרים את הרצח — נאבקים על הדמוקרטיה". הקואליציה, בהובלת תנועות הנוער, קמה לפני שלוש שנים בעקבות הודעת מרכז רבין כי יפסיק לארגן את העצרות, ובשנתיים האחרונות היא זו שארגנה אותן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ