צה"ל יחל לגייס השבוע לוחמות לגדוד השני שיורכב מגברים ונשים

הגדוד החדש, שייקרא "אריות הירדן", כפוף לפיקוד המרכז ועתיד להיות כוח ייעודי לביטחון שוטף בגזרה זו. המגויסות יעברו הכשרה בבסיס אימונים של הצנחנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל יחל לגייס השבוע את הלוחמות הראשונות לגדוד מעורב של גברים ונשים, השני בצה"ל. הגדוד החדש, שייקרא "אריות הירדן", כפוף לפיקוד המרכז ועתיד להיות כוח ייעודי לביטחון שוטף בגזרה זו. הגדוד מוקם על בסיס גדוד "לביא" בחטיבת כפיר, והדבר ספג ביקורת של לוחמים בגדוד, שטענו כי לא ישולבו עוד במשימות מבצעיות בגבול לבנון או בעזה. כמחצית הלוחמים בגדוד יהיו נשים, בדומה לגדוד הקרקל — הגדוד המעורב הראשון בצבא. הגדוד החדש, כמו קרקל, יוגדר גדוד חי"ר קל.

ביום חמישי יחל גיוס כל הלוחמות בתפקידי שדה בצה"ל, למעט המתגייסות לקורס טיס ולקורס חובלים, שמתחיילות בתאריכים הנקבעים מראש. לוחמות גדוד "אריות הירדן" (שכונה תחילה "ברדלס", אך שמו שונה) יעברו את תחילת הכשרתן בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים.

בנוסף לכך ישובו להתגייס נשים לגדוד האב"ך של חיל ההנדסה, לאחר הפסקה של כמה מחזורי גיוס. שילוב הנשים ביחידה נעצר, לטענת הצבא, מטעמים לוגיסטיים.

לוחמות ולוחמי קרקל באימוניםצילום: דובר צה"ל

באחרונה נכנסה לתפקידה האשה הראשונה שמפקדת על גדוד לוחמים בצה"ל — סא"ל אשרת בכר, שמפקדת על גדוד "איתם" של חיל האיסוף הקרבי. הגדוד עצמו מוצב בגבול ישראל-מצרים ועוסק בפעילויות המודיעין שדה באזור. קודם לכן היתה סא"ל בכר חניכה בפו"ם.

לפי נתוני הצבא, 92% מהתפקידים בצבא פתוחים לנשים, אך חלק ממקצועות הלחימה נותרו סגורים למבקשות לשרת כלוחמות. בסוף שנת 2012 שירתו בתפקידי לחימה 2.2% מכלל הנשים בצה"ל. יותר מעשור קודם לכן רק 1% מהחיילות עשו את שירותן כלוחמות.

שאלת שילוב נשים בתפקידים שנותרו בינתיים סגורים להן, מרביתם בדרג המסתער (תפקידי חי"ר, למשל), נתונה במחלוקת בקרב קצינים בצבא. יש קצינים המנסים לקדם שילוב נשים בתפקידים נוספים בצבא, כמו ראש חטיבת כוח האדם בזרוע היבשה, תא"ל יגאל סלוביק, שמבקש לשלבן בחיל השריון.

לטענת אל"מ טליה לנקרי, הנחשבת פורצת דרך ומי שהיתה מפקדת הגדוד הראשונה בצה"ל, החברה בישראל אינה בשלה עדיין לשילוב נשים בתפקידי לחימה אלו. במאמר ב"מערכות" כתבה לנקרי כי רק 14% מהנשים שעברו את המיונים בדרך לתפקידי לחימה סיימו את תפקידם כלוחמות. "לדעתי, צה"ל - שמתמודד עם משימות מורכבות בעיתות שגרה ועוד יותר מכך בעיתות לחימה - אינו יכול להרשות לעצמו להקדיש אנרגיות לנושאים שאינם קשורים להשגת ייעודו העיקרי", כתבה אל"מ לנקרי במאמר. "מעבר לכך, החברה הישראלית בכלל וצה"ל בפרט אינם בשלים לשילוב לוחמות בדרג המסתער. לכן בשלב הנוכחי יהיה זה נכון שלא לשלב לוחמות בדרג המסתער - בוודאי שלא ביחידות מעורבות בהן הן משרתות לצד גברים".

מנגד טענה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת־ויזל, יחד עם סא"ל אריאל ויינר,במאמר ב"מערכות", כי מסלוליהן של קצינות ש"פרצו את הדרך" הוכיחו כי "לעולם לא תבשיל מעצמה העת ליצור שוויון הזדמנויות מגדרי מהותי בצה"ל, אלא יש ליצור את הבשלות הזאת באמצעות מהלכים יזומים", דוגמת שילוב נשים בתפקידים אלו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ