שופט העליון ג'ובראן: "הערבים במדינה מופלים לרעה"

השופט אמר כי השוויון המדובר במגילת העצמאות לא מתממש, אך הטיל את האחריות גם על מנהיגי המגזר הערבי: "עליהם לנסות ולצמצם את הפערים"

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל חובל
רויטל חובל

סלים ג'ובראן, השופט הערבי היחיד המכהן כיום בבית המשפט העליון, מתח היום (רביעי) ביקורת על היחס המפלה במדינה כלפי ערביי ישראל. "יכולתי לדבר על השוויון שעות רבות וימים שלמים, אבל אני רוצה לצטט ממגילת העצמאות ואתם תשפטו: מגילת העצמאות דיברה במפורש על השוויון ולצערנו זה לא מתממש בשטח", אמר בהשתלמות פרקליטים באילת. "פסקה אחת מדו"ח ועדת אור מסכמת: אזרחי המדינה הערבים חיים במציאות בה הם מופלים לרעה". הדברים נאמרו על רקע הצעת חוק הלאום שאושרה השבוע בממשלה.

ג'ובראן מנה את התחומים בהם קיימת אפליה בין האוכלוסייה היהודית והערבית במדינה, אך הטיל את האחריות גם על מנהיגי המגזר הערבי. "כשאני בא בטענות לממסד אני בא בטענות גם לעצמנו - מנהיגי הציבור הערבי צריכים גם הם לקחת אחריות ולטפל בבעיות של המגזר", הדגיש. "גם הם צריכים להיאבק ולדרוש ולהיפגש עם שרים על מנת לצמצם את הפערים".

השופט הבכיר ציין כי הפערים בין הערבים ליהודים קיימים בתחומי החינוך, התעסוקה והקצאת הקרקעות, ואמר כי במגזר הערבי יש מחסור באזורי תעשייה, בתשתיות, וכן כי בשילוט בדרכים בערבית ישנן שגיאות רבות.

השופט סלים ג'ובראן בטקס הפרידה מהשופט חשין בבג"ץ. "השוויון המדובר במגילת העצמאות לא מתממש בשטח"צילום: תומר אפלבאום

כמו כן, הדגיש ג'ובראן את הישגי החברה הערבית, כשאמר: "בנושא החינוך יש לנו בתי ספר טובים, אבל מדובר בבתי ספר של הכנסייה ולא של החינוך הממלכתי. יש התקדמות בתחום הרפואה - הרפואה הציבורית פתחה את שעריה בפני המגזר הערבי, יש שיפור ניכר מבחינת מעמד האישה - היום יש יותר סטודנטיות ערביות, בדואיות ודרוזיות".

לסיום קרא ג'ובראן לקיים דיאלוג בין הצדדים. "דו קיום זה ניסיונות למצוא דרכים לחיות ביחד וליהנות מזה", הבהיר. "מילות המפתח הן כבוד הדדי וסובלנות, אם ניישם אותן בשטח מצבנו יהיה טוב יותר, ובשביל זה צריך להיפגש אחד עם השני, להסיר מחסומים ודעות קדומות, הן באמצעות בתי ספר משותפים והן על ידי מפגשים בין המנהיגים". 

לפני שנתיים עורר השופט ג'ובראן ביקורת מצד חברי כנסת בימין, אחרי שתועד עומד לצד עמיתיו לבית המשפט העליון אך לא שר את המנון "התקווה". יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), קרא אז  להדיחו ואילו ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) הגיש הצעת חוק שלפיה מי שלא שירתו בצה"ל או בשירות לאומי - לא יוכלו לכהן בבית המשפט העליון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אז כי הוא מעריך את העובדה שג'ובראן בחר לכבד את שירת ההמנון בעמידה וכי הוא לא מצפה מאזרח ערבי שישיר "נפש יהודי הומיה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ