המדינה לבג״ץ: משמעות צו הביניים - סגירת חולות בתוך שלושה שבועות

ארגוני זכויות האדם ביקשו צו ביניים שיקפיא את התיקון לחוק עד לבירור עתירתם. המדינה השיבה כי היענות לבקשה תבטל ב-16 בינואר את הוראות השהייה שמכוחן מוחזקים מבקשי המקלט בחולות

אילן ליאור
אילן ליאור

המדינה ביקשה היום (שישי) מבג"ץ לבטל לאלתר את הצו הארעי האוסר עליה להוציא זימונים חדשים למתקן חולות. את הצו הוציא לפני שבוע השופט יורם דנציגר, בעקבות עתירת ארגוני זכויות אדם נגד התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות ובקשתם להוציא צו ביניים שיקפיא את התיקון לחוק עד לבירור העתירה. בהחלטתו לפני שבועיים אסר השופט דנציגר על המדינה לכלוא מבקשי מקלט בסהרונים בתור צעד ענישה, והורה למדינה להגיב עד יום ראשון לבקשת הארגונים.

היום הגישה המדינה את תגובתה לבקשה להוצאת צו ביניים לחוק למניעת הסתננות, ששתי גרסאותיו הקודמות נפסלו בבית המשפט. "הלכה למעשה, בית המשפט מתבקש על ידי העותרים להוציא מלפניו צו ביניים רחב היקף וחסר תקדים, המורה על השעיית תוקפה של חקיקה ראשית, על עיקר רבדיה, תוך איון מדיניות הממשלה והכנסת בתחום ההתמודדות עם תופעת ההסתננות והשלכותיה על החברה והמשק בישראל, וזאת עד למועד בו תוכרע העתירה לגופה. כך, ולא אחרת", כותבים עורכי הדין יוכי גנסין, רן רוזנברג, מוריה פרימן ונועם מולה מפרקליטות המדינה.

מתקן חולות בספטמבר האחרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

המדינה מזהירה כי אם הצו הארעי ייוותר על כנו או שיוצא צו ביניים דומה לו, יבוטלו ב-16 בינואר כל הוראות השהייה אשר מכוחן מוחזקים במתקן חולות 2,242 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. זאת, משום שהחוק החדש קובע שיש צורך להוציא תוך 30 יום מיום כניסתו לתוקף הוראות שהייה חדשות לכל המוחזקים בחולות. "ככל שכך יקרה, אזי צו הביניים המבוקש בעתירה יגרור עמו את סגירתו לאלתר של מרכז השהייה 'חולות', עד להכרעתה של העתירה, תוך מניעת יכולתה של המדינה להורות על פתיחתו ואיכלוסו מחדש במהלך תקופה זו".

עוד טוענת המדינה בתשובתה כי התיקון החדש לחוק שונה באופן מהותי מקודמו, שנפסל לפני שלושה חודשים בבג"ץ. המדינה מציינת כי החוק החדש קיצר משנה לשלושה חודשים את תקופת הכליאה של מבקשי מקלט חדשים בסהרונים. כמו כן, מגבילה החקיקה לשנה ושמונה חודשים את תקופת ההחזקה של מבקשי מקלט בחולות, מצמצמת משלוש פעמים לפעם אחת את חובת ההתייצבות של השוהים במתקן לרישום נוכחות ואוסרת על זימון אוכלוסיות מסוימות.

מתקן חולות בספטמבר האחרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

אתמול תקף שר הפנים גלעד ארדן את בג"ץ בעקבות האיסור הזמני על הוצאת זימונים חדשים לחולות. ארדן קורא לחוקק לאחר הבחירות חוק שיאפשר לכנסת לעקוף את החלטות בית המשפט. "לא סביר בעיני, שהרשות השופטת תמנע בהחלטה של שופט יחיד יישום חקיקה של הכנסת, המוסד הדמוקרטי הנבחר על ידי העם. הממשלה הבאה חייבת לקדם בדחיפות את חוק יסוד החקיקה ובכך לאפשר למדינה כלים להגן על אינטרסים לאומיים, כאשר רוב גדול בכנסת תומך בהם. לצערי, בית המשפט העליון שוב מוכיח שהוא קשוב הרבה יותר לזכויות המסתננים מאשר לסבל של תושבי דרום תל אביב", כך לשון הודעתו של ארדן לעיתונות אתמול.

לפני שבוע עתרו ארגוני זכויות אדם לבג"ץ בדרישה לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שאושר בכנסת ביום פיזורה. "לאחר פעמיים, שבהן פסל בית המשפט העליון תיקונים לחוק למניעת הסתננות, חוזרים המשיבים ומציגים דבר חקיקה בעל מבנה, תכליות, אמצעים ורעיונות מארגנים כמעט זהים לאלה שבתיקון האחרון שנפסל", נכתב בעתירה. "המשיבים אינם מנהלים 'דיאלוג' עם הרשות השופטת, אלא קרב אגרופים, בו הכל הפך כשר", הוסיפו העותרים. "בחודשים האחרונים נציגי הרשות המחוקקת והרשות המבצעת הלעיגו את פסק דינו של בית משפט זה ואת שופטיו, הסבירו כי הם מקבלים רק חלק מ'הערותיו' ואף שלחו איום ברור כלפי בית משפט זה – אם ישוב ויקבע בפעם השלישית כי התיקון לחוק אינו חוקתי, תהא זו שירת הברבור של הביקורת החוקתית ותיחקק פסקת התגברות שתעקר מתוכן את מוסד הביקורת השיפוטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ