אנו מכריזים בזאת |

מגילת העצמאות הוצאה מהכספת לצורך תיעוד

מגילת העצמאות המקורית צולמה במצלמה מיוחדת הנועדה לשימור. במקור שימשה המצלמה לתיעוד המגילות הגנוזות, ואפשרה חשיפה של חלקים שנמחקו או שונו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

מגילת העצמאות המקורית הוצאה מהכספת והובאה אתמול (שלישי) למעבדות רשות העתיקות במוזיאון ישראל בירושלים כדי לצלם אותם במצלמה שהותקנה לתיעוד ושימור המגילות הגנוזות.

במוזיאון שוכנת מעבדת המגילות הגנוזות ובשנים האחרונות גולת הכותרת של פרויקט המגילות היא התיעוד שלהם באולפן צילום ייחודי. באולפן הותקנה מצלמה שמאפשרת צילום של עשרות אלפי חלקי המגילות ברזולוציות גבוהות מאוד ובאורכי גל שונים. המטרה היתה לתת לחוקרים ולמשמרים את התיעוד הטוב ביותר של המגילות, כדי לעמוד על מצבן השימורי. בנוסף, בזכות הצילום באורכי גל שונים, חשפה המצלמה אותיות שנמחקו או כוסו במהלך השנים. היום ביוזמת ארכיון המדינה ורשות העתיקות הובאה למעבדה גם מגילת העצמאות המקורית ותועדה באמצעות המצלמה הזו.

הצילום יספק מידע רב על מצבה של המגילה והדיו שיסייע בשימורה לאורך הדורות וכן יאפשר ייצור העתקים למגילת העצמאות שיהיו זהים בצבע, בצורה ואפילו בטקסטורה. הצילום מאפשר גם לדעת איך נראתה המגילה ביום החתימה לפני שניכרו עליה סימני הזמן.

"כיום שמורה המגילה בתנאי תאורה וטמפרטורה מיוחדים, במתקן שמור ומאובטח של ארכיון המדינה", אמרה סגנית גנז המדינה, רותי אברמוביץ. בעתיד יש כוונה להציג את המגילה לציבור בהיכל העצמאות בת"א. "עד שיוחלט על אופן הצגתה לציבור, נמשיך לבצע פעולות שונות שמטרתן לתעד את המגילה, לחשוף אותה, ולשמר אותה לדורות הבאים. הצילום היום הוא שלב נוסף בכך, לאחר שבשנה שעברה ביצע הארכיון בסיוע התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית,צילום דיגיטלי בשיתוף פעולה עם גוגל", אמרה אברמוביץ.

"מרגש וסמלי לתעד היום את מגילת העצמאות, מאבני היסוד של מדינת ישראל, עם טכנולוגיה שפותחה במיוחד עבור מגילות מדבר יהודה", אמרה פנינה שור, מנהלת מפעלי מגילות מדבר יהודה ברשות העתיקות. "כתבי היד העבריים הקדומים ביותר, בני אלפיים שנה, שהתגלו לראשונה ערב קום המדינה".

בימים אלו רואה אור ספרו של ד"ר מרדכי נאור, "יום שישי הגדול", שעוסק ביום הכרזת המדינה ובמאחורי הקלעים של הטקס המפורסם. בספר נחשף, בין היתר, כי 12 מבין חותמי המגילה לא נכחו בטקס מפני שהיו נצורים בירושלים. חתימותיהם התווספו מאוחר יותר במקומות שהושארו ריקים במיוחד עבור כך בתחתית המגילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ