למרות הקור העז, שב"ס מונע מהמוחזקים בחולות להשתמש בתנורי חימום

הטמפרטורה במתקן התקרבה אתמול לאפס מעלות, אולם מבקשי המקלט נאלצו ללבוש שכבות רבות ולהישאר במיטותיהם. שב"ס: המקומות הציבוריים מחוממים וחילקנו שמיכות ומעילים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שירות בתי הסוהר מונע מהמוחזקים במתקן חולות להכניס לחדרים תנורים ומפזרי חום, אף שהטמפרטורה במקום התקרבה הלילה (שבת) לאפס מעלות. מבקשי מקלט המוחזקים במתקן התלוננו על קור קיצוני וסיפרו כי רבים נותרים במיטותיהם רוב שעות היממה, לבושים בשכבות רבות של בגדים ומכוסים בשמיכות, בניסיון לשמור על חום גופם. לטענת שב"ס אי אפשר להכניס תנורים לחדרים מחשש לשריפות.

בעקבות פניות של ארגוני זכויות אדם ושל חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), מיכל רוזין ואילן גילאון (מרצ), סופקו אמש לכל חדר מספר שקיות חימום. עם זאת, אמרו המוחזקים במתקן כי אין די שקיות חימום לכולם, ובכל מקרה הן אינן מספיקות כדי לשמור על חום הגוף.

"אנשים סובלים מהקור. קר מאוד, יש רוחות", אמר בשיחה עם "הארץ" איזאק, שמוצאו בחבל דארפור בסודאן, המוחזק בחולות כבר שנה. "דיברנו אתם, אמרנו להם 'תביאו לנו חימום', אמרו 'לא, אנחנו לא רוצים'. נתנו לנו משהו כזה קטן, שקית חימום. זה לא עוזר, זה סתם. אמרנו להם שזה לא בסדר, קר לנו. אמרו שעד יום ראשון יביאו עוד שקיות חימום. אמרנו שזה לא עוזר. הם אמרו זה מה יש. כל אחד לובש חמש-שש-שבע שכבות בגדים, עם השמיכות שנתנו לנו פה. אלו שמיכות קטנות, לא מספיק. וגם השמיכות לא מספיקות לכולם", הוא הוסיף. 

מתקן חולות, בחודש ספטמברצילום: אליהו הרשקוביץ

לפני שבועיים פנה עורך הדין עודד פלר בשם המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם לנציב שירות בתי הסוהר אהרון פרנקו, וטען כי "השוהים במרכז סובלים מן הקור המצמית השורר במקום בחורף, ובמיוחד בשעות הלילה. יש בהם מבקשי מקלט ופליטים, יש בהם קורבנות רצח עם, יש קורבנות סחר ועבדות, עינויים, עבירות מין, אלימות וטראומה, יש בעלי מוגבלויות פיזיות או נפשיות, יש חולים במחלות כרוניות, יש אנשים מבוגרים, ועוד". 

פלר הוסיף כי "חרף הקור העז שב"ס אינו מספק ואינו מתקין בחדרי המגורים מזגנים, תנורי חימום, רדיאטורים ומפזרי חום, ואף אינו מאפשר לשוהים להכניס אמצעי חימום חשמליים לחדריהם ולהשתמש בהם". עורך הדין ציין כי התיקון לחוק למניעת הסתננות קובע כי "במרכז השהייה יסופקו לשוהים תנאי מחיה הולמים". לדבריו "העדרם של אמצעי חימום חשמליים במזג האוויר השורר במקום חותר תחת החובה הקבועה בחוק". תלונות דומות עלו גם בחורף שעבר, אך שב"ס לא שינה את מדיניותו מאז. 

בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת, הכחישו בשירות בתי הסוהר את המצב במתקן חולות ומסרו כי "לרשות השוהים עומדים כל היום אזורים מחוממים וכי חלוקת השמיכות והמעילים נמשכת למרות היענות מעטה". מפקד מתקן חולות גנ"מ שלום יעקב התייחס לטענות ואמר כי הן "אינן משקפות את המצב בשטח וכי אמש חולקו מאות שקיות חימום לשוהים". מפקד המחוז, גונדר אשר שריקי הוסיף כי המצב אינו קיצוני כפי שגורמים אחדים מנסים לתאר, כנראה מתוך שיקולים זרים". 

מתקן חולות נפתח לפני שנה וכיום שוהים בו יותר מ-2,200 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. בשבוע שעבר החלה רשות האוכלוסין וההגירה לזמן שוב מבקשי מקלט להתייצב במתקן, זאת בעקבות צו זמני שהוציא בג"צ בחודש שעבר.

התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, אשר העבירה הכנסת ביום פיזורה בחודש דצמבר, התקבל לאחר שבג"ץ פסל את החוק למניעת ההסתננות בחודש ספטמבר האחרון. התיקון החדש מגביל את ההחזקה במתקן לשנה ושמונה חודשים. המוחזקים במתקן מחויבים לשהות בו בין 22:00 בערב ל-6:00 בבוקר, נאסר עליהם לעבוד והם נדרשים להתייצב לרישום נוכחות פעם ביום, בשעות הערב. בתחילת החודש הבא ידון בג"ץ, בהרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות הנשיאה החדשה של בית המשפט העליון, מרים נאור, בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון החדש לחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ