קריאות לרצח עיתונאים ב"הארץ" בעמוד הפייסבוק של רונן שובל

בעקבות פרסום סטטוס ובו דרש שובל לחקור את עורכי "הארץ" בגלל פרסום איור, הגיבו גולשים בקריאה לרצוח את העיתונאים בעיתון "כמו בצרפת". שובל: "אמחק את התגובות"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

רונן שובל, המתמודד בפריימריז של מפלגת הבית היהודי, קרא בסוף השבוע בסטטוס בעמוד הפייסבוק שלו לחקור את עורכי "הארץ" בחשד ל"תעמולה תבוסתנית" על פי סעיף 103 לחוק העונשין. זאת בעקבות פרסום איור שהופיע בפרויקט מחווה אישית של מעצבים בעיתון לאחר הפיגוע במערכת "שארלי הבדו" בצרפת.

שובל, ממקימי תנועת "אם תרצו" שבית המשפט קבע כי יש לה "מאפיינים פשיסטיים", כתב עוד: "לצערי, היועץ המשפטי לממשלה, כרגיל, לא יעשה דבר. אבל מחוקקים נחושים – יכולים לשנות את המציאות הזו".

בתגובות ובשיתופים לסטטוס זה, קראו גולשים לרצוח את אנשי מערכת "הארץ". "צריך לעשות מה שמחבלים עשו להם בצרפת רק בעיתון הארץ", כתב גולש בשם חי אלוני; "למה אין פיגוע בעיתון הארץ", תהה הגולש מוני פונטה; "תנו למחבלים לחסל אותם", ביקשה הגולשת דניאלה פרץ; "ב"ה גם עיתון הארץ ירצחו העיתונאים כמו בצרפת"; כתב מיקי דהן; "שימותו", איחלה בקצרה דנית חג'ג'; "עיתון הארץ הוא המקום שהמחבלים היו צריכים להיכנס", כתבה ריקי מיכאל; "מוות לבוגדים", כתב משה מהגר ששיתף את הססטוס; "מאחל שהטרור יגיע גם לעיתון הארץ", כתב המשתף תובל שלום; "בעזרת השם מבצע של החמס שיחסל את כולכם כמו את העיתונאים בצרפת", כתבה רותי חברוני.

שובל ציין באותו הסטטוס כי: "אם יש משהו שלמדנו – פיגועי טרור הם תוצר של אווירה ושל הסתה". אולם למרות ההבחנה הזאת, עד לרגע פרסום ידיעה זו מנהלי הדף של שובל לא הסירו את איומי הרצח מהעמוד שלו.

ממערכת "הארץ" נמסר כי "כל האיורים שפורסמו בפרויקט הם מחווה אישית של מעצבים בעיתון, ולא מערכתית, וכך בדיוק גם הוצגו. מתמיה שבמסגרת הדיון העולמי על חופש הביטוי והעיתונות, ובזמן שעיתונאים נהרגו על קיומה של זכות זו, דורשים גולשים מ'הארץ' לצנזר כליל איור שתוכנו לא נראה להם. זו זווית הראייה האישית של המאיירת, בדיוק כפי שהקריקטורות שפורסמו ב'שארלי הבדו' ביטאו את דעתם של המאיירים שעבדו שם, ואף שהיו פרובוקטיביים ועוררו את זעמם של רבים, הם פורסמו בכל זאת בשם חופש הביטוי. תפקידה של קריקטורה, או כל מסר ויזואלי אחר, הוא לעורר מחשבה ודיון".

דוברו של שובל מסר בשמו בתגובה: "תודה שהסבתם את תשומת לבי לתגובות החמורות שעלו בדף שלי. אדאג למחקם במהירות, שכן כפי שאמרתם, אני מבין שהסתה מובילה לרצח. באותה נשימה, אני קורא לכם להוריד לאלתר את הקריקטורה".

תגובות שלוקטו מתוך עמוד הפייסבוק של רונן שובל ומהשיתופים לסטטוס, במהלך סוף השבוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ