מועצת התלמידים משביתה את הלימודים בבתי הספר העל יסודיים

ועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר בהשבתת מערכת החינוך בעקבות מחאת התלמידים על שביתת הטיולים של ארגון המורים העל יסודיים. יו״ר מועצת התלמידים הארצית: "המצב הזה פוגע בתלמידים"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מועצת התלמידים הארצית משביתה הבוקר (רביעי) את הלימודים בכיתות ז' עד י"ב בכל רחבי הארץ. המועצה קוראת לתלמידים שלא לבוא לבתי הספר, במחאה על שביתת הטיולים של ארגון המורים העל־יסודיים, הנמשכת כחודש. במסגרת העיצומים, ארגנה הבוקר מועצת התלמידים טיולים עצמאיים בשיתוף עם החברה להגנת הטבע, שייצאו משלושה מוקדים ברחבי הארץ.

עיצומי התלמידים מגיעים בעקבות שביתת המורים העל־יסודיים אשר דורשים להעניק להם חסינות מתביעות וחסינות מהעמדה לדין פלילי במקרה של פגיעה או תאונה שתלמידים מעורבים בהם בטיולים ופעילויות מחוץ לבית הספר. יש לציין כי השביתה לא כוללת את התלמידים הניגשים בימים אלה לבגרויות חורף. ביום חמישי צפוי בית הדין הארצי לעבודה לדון בבקשת מרכז השלטון המקומי, הרשויות הגדולות וארגון ההורים הארצי, להוציא צו מניעה לשביתה.

יו"ר מועצת התלמידים גל יוסף (במרכז) בעת הכרזת השביתה, אתמולצילום: דודו בכר

ועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר בהשבתת מערכת החינוך. ח"כ עמרם מצנע קרא בפתח הדיון לארגון המורים ולמועצת התלמידים לחזור ללימודים, לטיולים ולפעילות החוץ ולהמשיך ולדון בסוגיות העקרוניות שנמצאות על השולחן. "הנושא העקרוני הוא האחריות המשפטית. כל בעל תפקיד במערכת ציבורית נושא באחריות על ביטחונם ובטיחותם של הילדים. ניתן ליצור רשתות ביטחון בכל הנוגע לתביעות אזרחיות,  אבל אי אפשר ליצור רשת ביטחון מקדמית מראש בנושא תביעות פליליות".

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, אמר בדיון כי ״מורה לתנ"ך התמחה בהוראת המקצוע ונמדד בהישגי התלמידים לא למד בטיחות או ליווי תלמידים. גיל החציון של מורים בעל יסודי הוא 55. מי בדק את הכושר הגופני שלהם? הם צריכים ללכת על הג'בלאות ובלילה הם צריכים להשגיח על הילדים. כשנגמר טיול כזה בלי נזק הם מברכים הגומל. רופא שמכשיר את עצמו להיות קרדיולוג לא יחליף ברך. לכל בן אדם יש התמחות ושם צריכה שתהיה לו אחריות. מורי ישראל עובדים מאוד קשה ומקבלים פרוטות. אנחנו עלולים להיתבע לדין בתביעות פליליות. משפחות ייהרסו, וכשיצאו זכאים הם יעברו גיהנום שנתיים. המצפון יציק להם. אנחנו דואגים גם לתלמידים וגם למורים״.

ארז הוסיף כי ״אנחנו לא אומרים חסינות פלילית גורפת. אפשר לקבוע רף אחר אצל מורים. יש מנגנונים של סינון לפני שמגיעים לבית משפט. אנחנו לא מוכנים לעשות את העבודה הזאת ללא רשת ביטחון״.

יו״ר מועצת התלמידים הארצית, גל יוסף, המובילה את השביתה בבתי הספר העל יסודיים, אמרה כי ״הפתרון האחרון שאנחנו רוצים להשתמש בו הוא פתרון השביתה. ב-23 בדצמבר הודענו שנשבית את הלימודים וקיווינו שיהיה דיון בין ארגון המורים הארצי למשרד החינוך. כל המצב הזה פוגע בתלמידים ואנחנו מבינים שיש צורך בפתרון. אנחנו כרגע מרגישים שיש ויכוח בין שני צדדים, אבל אנחנו עומדים באמצע ונפגעים מהעיצומים של המורים. החלטנו היום להשבית לימודים כדי להגיע לפתרון. אם נצא מכאן עם התקדמות משמעותית, נחזור ללימודים״. יוסף ציינה אתמול כי השביתה מתוכננת עם מוצאי שבת. 

נציג משרד המשפטים עו"ד איתמר גלפיש הסביר כי ״החוק קובע מימים ימימה שיש עבירות רשלנות מסויימות. העבירות האלה קשות לא רק למורים אלה לכל בעלי המקצוע. שופטים אותם על משהו שאדם סביר היה צריך לעשות. העבירות הללו חלות על רופאים כלפי המטופלים שלהם, על הנוהגים בכביש, על מפקדים והמטרה המרכזית היא להציב סטנדרט התנהגות. יש למורים חובה מוסרית כלפי התלמידים והיא לדאוג להם. כשמישהו מפר את החובה הזאת ברמה מסוימת הוא צריך לעמוד בפני החוק. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, הודיע בחוות דעת שכלל הבקשה למתן חסינות גורפת, אין לה הצדקה ולא נענה לו״.

מנכ״לית משרד החינוך, מיכל כהן, שלחה הבוקר מכתב למנהלי מוסדות החינוך בנוגע לעיצומי המורים ומניעת הטיולים. כהן כתבה כי ״אני לא מקלה ראש בנשיאת אחריותם של המורים בטיולים. אך יחד עם זאת, ברצוני לציין כי מנתוני משרד החינוך עולה, שברבות השנים מספר כתבי האישום הפליליים, אשר הוגשו בגין אירועים אלה, מסתכם במקרים בודדים בלבד. יצוין, כי הניסיון מלמד שעמידה בנהלי המשרד מונעת אסונות ואירועים חריגים בטיולים. בימים אלה עיצומי ארגון המורים נדונים בבית הדין הארצי לעבודה ואנו ממתינים להחלטתו. פניתי אל מועצת התלמידים, כפי שהצעתי לארגון המורים, וביקשתי מהם להמתין להחלטת בית הדין בנושא זה. לצערי, למרות הטיפול המקצועי, הקשוב והענייני של משרד החינוך, בכל זאת ננקטים עיצומים״. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ