בעקבות הסכם עם המורים העל-יסודיים: התלמידים יפסיקו את השביתה

ארגון המורים הודיע כי הוא מפסיק את העיצומים ויאפשר למורים לצאת לטיולים. לפי המתווה המתגבש, האחריות הפלילית לתלמידים לא תוסר מהמורים, אך ייקבעו סייגים שיקנו להם הגנה בדומה למפקדי צה"ל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ארגון המורים העל יסודיים הודיע הערב (רביעי) כי ממחר הוא מפסיק את העיצומים שנקט ומאשר למורים לשוב ולצאת עם התלמידים לטיולים ולפעילויות מחוץ לכותלי בית הספר. הארגון החליט להפסיק את העיצומים הנמשכים כחודש לאחר התערבות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד רז נזרי, ושר החינוך היוצא שי פירון, ולאחר יום אחד של שביתה בכיתות ז׳ עד יב׳ שארגנה מועצת התלמידים הארצית.

בעקבות הפסקת עיצומי המורים הודיעה גם מועצת התלמידים על הפסקת שביתת התלמידים. בהודעת ארגון המורים נכתב כי "לאחר דיון בנושא, הגענו להסכמות עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ועם משרד החינוך בנושא הטיולים. לאור זאת, החל ממחר, העיצומים הקשורים בטיולים יפסקו והיציאה מחוץ לכותלי בתי הספר מותרת. אנו מודים למשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי ולשר החינוך לשעבר שי פירון". 

ארגון המורים פתח בשביתה בדרישה להגן על המורים מפני אחריות פלילית במקרים של פגיעה או מוות של תלמיד בפעילות מחוץ לכותלי בית הספר. הפתרון לדרישת המורים  הוא מתווה מיוחד להתאמת ההליך המשפטי לצורכי המורים, שלא יסיר מהם אחריות פלילית אבל יאפשר כמה סייגים לפני הגשת כתבי אישום פליליים, בדומה להגנות שקיימות על מפקדים בצה"ל. מנגנון אחד יהיה הקמת ועדה פנימית שתבדוק את אחריות המורה במקרה שתלמיד נפגע, מנגנון נוסף שהוצע הוא שרק פרקליט מחוזי יוכל להגיש תביעה פלילית נגד מורה שתלמיד שלו נפגע. יו״ר ארגון המורים רן ארז דורש גם הצבת רכז אחריות פלילית בכל בית ספר, מנגנון שיעלה כנראה כסף רב, ועל דרישה זו ידונו הצדדים בחודש הקרו.

יו"ר מועצת התלמידים, טל יוסף (משמאל), השבועצילום: דודו בכר

השבוע נחשפה חוות דעת של משרד היועץ המשפטי לממשלה שבה נקבע כי ״בקשת ארגוני המורים להעניק חסינות מפני העמדה לדין פלילי בגין אירועי רשלנות בטיולים נבחנה על ידינו ולא מצאנו, כי יש להעניק חסינות גורפת מפני העמדה לדין באירועים אלה. הענקת חסינות כאמור אינה מקובלת ואנו סבורים שאין לה הצדקה". במכתב ששלחה היום מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן למנהלי בתי הספר היא הבהירה כי ״מנתוני משרד החינוך עולה, שברבות השנים מספר כתבי האישום הפליליים, אשר הוגשו בגין אירועים אלה, מסתכם במקרים בודדים בלבד".

בישיבת ועדת החינוך שנערכה הבוקר אמר רן ארז כי ״מורה לתנ"ך התמחה בהוראת המקצוע ונמדד בהישגי התלמידים לא למד בטיחות או ליווי תלמידים. גיל החציון של מורים בעל יסודי הוא 55. מי בדק את הכושר הגופני שלהם? הם צריכים ללכת על הג'בלאות ובלילה הם צריכים להשגיח על הילדים. כשנגמר טיול כזה בלי נזק הם מברכים הגומל. רופא שמכשיר את עצמו להיות קרדיולוג לא יחליף ברך. לכל בן אדם יש התמחות ושם צריכה שתהיה לו אחריות. מורי ישראל עובדים מאוד קשה ומקבלים פרוטות. אנחנו עלולים להיתבע לדין בתביעות פליליות. משפחות ייהרסו, וכשיצאו זכאים הם יעברו גיהינום שנתיים. המצפון יציק להם. אנחנו דואגים גם לתלמידים וגם למורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ