המדינה תתקין בתוך שבוע מזגנים בכל חדרי המגורים במתקן חולות

בסוף השבוע שעבר התלוננו מבקשי המקלט על קור קיצוני במתקן. ארגוני זכויות האדם עתרו בעניין, והיום הודיעה המדינה לבג"ץ על התקנת המזגנים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

המדינה הודיעה הערב (חמישי) לבג"ץ כי תתקין בתוך שבוע מזגנים בכל חדרי המגורים במתקן חולות. ההחלטה באה בעקבות עתירה לבג"ץ של האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ולמהגרים ורופאים לזכויות אדם בדרישה לספק מיד אמצעי חימום לכ-2,300 מבקשי המקלט מסודאן ואריתריאה המוחזקים במתקן. בסוף השבוע שעבר התלוננו מבקשי המקלט על קור קיצוני בחדרים, בעת שהטמפרטורה באזור התקרבה לאפס מעלות. שירות בתי הסוהר אסר עליהם להכניס לחדרים אמצעי חימום ונימק זאת בשיקולים בטיחותיים.

בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיעה המדינה ביום שני כי מבקשי מקלט שיבקשו זאת יוכלו לקבל פטור לפרקי זמן של 72 שעות מנוכחות במתקן, עד למציאת פתרון לסוגיית חימום החדרים. מבקשי מקלט המוחזקים בחולות סיפרו השבוע ל"הארץ" כי רבים קיבלו פטור ל-24 או ל-48 שעות בלבד. בתשובתה לבג"ץ מסרה פרקליטות המדינה כי על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה בשלושת הימים האחרונים ביקשו רק 124 מוחזקים פטור מנוכחות במתקן. עד להתקנת המזגנים יוכלו מבקשי המקלט להמשיך ולקבל פטור מרישומי הנוכחות היומיים.

מתקן חולות, בשנה שעברה. "מצער שהיה צורך להגיע עד לבג"ץ כדי שידאגו לעניין בסיסי כמו חימום"צילום: אליהו הרשקוביץ

"אנחנו מברכים על התקנת המזגנים", אמר בתגובה להודעת המדינה מוטסים עלי, ממנהיגי קהילת מבקשי המקלט, המוחזק בחולות זה שמונה חודשים. "מצער שהיה צורך להגיע עד לבג"ץ כדי שידאגו לעניין כל כך בסיסי כמו חימום. חשוב לזכור שמזגנים עוזרים להתמודד עם הקור בחולות, אבל הם לא פותרים את הבעיה – בני אדם לא אמורים להיות כאן. את חולות צריכים לסגור".

"חרף הקור המצמית שירות בתי הסוהר, המופקד על הפעלת 'חולות', אינו מספק ואינו מתקין בחדרי המגורים אמצעי חימום חשמליים - מזגנים, תנורי חימום, רדיאטורים, מפזרי חום וכו' – ואף אינו מאפשר לשוהים להכניס אמצעי חימום חשמליים לחדריהם ולהשתמש בהם", נכתב בעתירה של ארגוני זכויות האדם. "היעדרם של אמצעי חימום חשמליים בחדרי המוחזקים במתקן אינו תקלה או עניין של היערכות. הוא מדיניות. כלומר, בעיית הקור אינה בעיה שהמשיבים אינם מודעים לה, או נדרשו להיערך לה לפתע וטרם הספיקו לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ