תכני יהדות פלורליסטית בצבא בוטלו "מחשש להטיה פוליטית"

צה"ל הקפיא עד לאחר הבחירות את כלל ההרצאות שמעבירים לחיילי צה"ל ארגונים שעוסקים בידיעת הארץ וזהות יהודית וציונית. מקור באחד הארגונים: בצבא לא רוצים להסתבך עם הרבנות הצבאית

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

חיל חינוך הודיע בשבוע שעבר על הקפאת ההרצאות שמעבירים לחיילי צה"ל ארגונים שעוסקים בידיעת הארץ וזהות יהודית וציונית, עד לאחר הבחירות. זאת, בנימוק כי ההרצאות, כמו גם ביקורים במוזיאונים, מעוררים "חשש להטיה פוליטית", כפי שנמסר בכמה מקרים. 

בחלק מהארגונים מותחים ביקורת על ההחלטה ואומרים שבמערכות בחירות קודמות ההנחיה לא היתה כה גורפת. "מבחינת צה"ל, כאשר רב אורותודוקסי מרצה על השבת או כשהרבנות הצבאית מעבירה פעילות על זהות יהודית לא מדובר במעשה פוליטי", אומר בכיר בארגון העוסק ביהדות פלורליסטית. "לעומת זאת, ארגונים פלורליסטים לא יכולים לדבר על השבת, על היהדות או על החברה הישראלית. החילוניות הפכה לעניין פוליטי. זה אבסורד". 

לדברי מקור אחר, ההחלטה של חיל חינוך "משקפת בעיקר פחד. הם כנראה מפחדים שאחד המרצים יאמר שצריך לתת שוויון זכויות לרפורמים או שישראל צריכה להיות מדינה ליברלית, וקציני צה"ל עוד עלולים להתבלבל. בצבא לא רוצים להסתבך עם הרבנות הצבאית שעוסקת בחינוך יהודי. זו חילוניות שמצנזרת את עצמה". 

הדרכה לחיילים באזור עיר דודצילום: דניאל בר-און/גיני

גם "בית העצמאות" בתל אביב, שבו הוכרז על הקמת מדינת ישראל, קיבל לפני כמה ימים הודעה על ביטול ביקורים מתוכננים של קבוצות חיילים וקצינים בטענה כי "המקום הוא פוליטי". לדברי מנהל המוזיאון, חזי צביאל, מדובר בטענה חסרת בסיס. "אנו מונעים כניסה של פוליטיקאים כי אנחנו הבית של כולם. תסירו את ההנחיה המטופשת הזו", הוא כתב לאנשי חיל חינוך. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לפי החוק ופקודת המטכ"ל, בחודשיים הקודמים לבחירות אין לקיים בצבא פעולות הסברה מלבד בנושאים צבאיים, טכניים או מדעיים ושיעורי עברית. סדר היום החינוכי בתקופה זו משתנה בהתאם להנחיה זו ולמדיניות קצין החינוך הראשי, תוך שמירה על צביונו הממלכתי של צה"ל כצבא העם במדינה יהודית דמוקרטית. במסגרת זו, בתקופת הבחירות ככלל לא ניתן לקיים פעילות חינוכית עם גורמים חיצוניים, על מנת לשמור על השיח הפוליטי מחוץ לגבולות הצבא". עוד נמסר כי מדיניות זו "חלה על כל יחידות צה"ל ומפקדיו, לרבות הרבנות הצבאית".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ