רפורמות, לפיד ופגישות תכופות עם עיתונאים: היומן של שי פירון נחשף

מיומן הפגישות של שר החינוך לשעבר עולה כי לצד פגישות מקצועיות רבות שעסקו בתחומים שניסה לקדם, הרבה השר להיפגש גם עם כלי תקשורת ואף הקדיש מדי פעם זמן לכתיבת סטטוסים בפייסבוק

אור קשתי
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
ירדן סקופ

השינויים בבחינות הבגרות והפסיכומטרי, כמו גם חינוך חרדי, זוכים לחלק נכבד ביומן הפגישות של שר החינוך לשעבר, שי פירון. יומן הפגישות פורסם היום (ראשון), על ידי התנועה לחופש המידע, ומתייחס לשנים 2013–2014. זאת, בהמשך לפרסום דומה על שרים אחרים, לפני כמה שבועות. לצד העיסוק בענייני חינוך ולרפורמות שקידם, ובדומה ליאיר לפיד, בולט המספר הגבוה של פגישות שקיים פירון עם עיתונאים כמעט מכל כלי תקשורת והעיסוק בכתיבת סטטוסים בפייסבוק. 

בתחילת 2014 הקדיש פירון ישיבות רבות לחינוך החרדי, בעיקר סביב הקמת המינהל החרדי החדש במשרד החינוך. בפגישות אלה נידונו נושאים כמו הביקורת שערכה החשבת הכללית במשרד האוצר על "אל המעיין", רשת החינוך של ש"ס, וכן יוזמות שונות שרק חלקן יצא אל הפועל. אחת מהן, שפורסמה לאחרונה ב"הארץ", היא הנהגת תוכנית מקוצרת שנועדה לאפשר לבני נוער חרדים לגשת לבגרות לאחר שנתיים של לימודים.

נושא אחר שזכה לתשומת לב גדולה הוא רפורמת "הלמידה המשמעותית" שהוביל פירון, שכללה שינויים בבחינות הבגרות (אותם כבר החל המשרד ליישם) ובבחינה הפסיכומטרית (שהשינוי בה פחות משמעותי). נושא נוסף שהוקדשו לו פגישות רבות היה התקצוב הדיפרנציאלי של בתי הספר. עם פרסום התוכנית, לפני כשלושה חודשים, טענו פירון ומשרד החינוך כי מדובר במהפכה, אולם חוקרי חינוך שניסו להתעמק בפרטי התוכנית — שעדיין לא נחשפו, וככל הנראה גם לא יתבררו — לא השתכנעו.

פירון ולפיד בישיבת ממשלה, בשנה שעברהצילום: אלכס קולומויסקי

היומן מתעד פגישות רבות יחסית עם שר האוצר ויו"ר יש עתיד, לפיד. ככל שאפשר ללמוד מנושאי הפגישות (שלעתים הושחרו או נמחקו על ידי אנשי משרד החינוך שמסרו את היומנים), הרי שרובן עסקו בעניינים פוליטיים ומפלגתיים. מדי פעם נערכו גם פשיגות בנושאים הקשורים למשרד החינוך, כמו למשל פגישות עם יו"ר ארגון המורים העל־יסודיים, רן ארז. אדם נוסף שפירון נפגש עימו באופן קבוע היה סגנו, ח"כ אבי וורצמן מהבית היהודי. זאת לכאורה בניגוד לניסיונות שנעשו בעבר, בעיקר על ידי מקורבים לפירון, להרחיק ככל האפשר את השר מסגנו. לדברי פירון, רוב הפגישות עם וורצמן לא התקיימו בסופו של דבר. היומן מזכיר גם כמה ישיבות שעסקו באתר האינטרנט החדש של משרד החינוך, אשר עלה לאוויר בקיץ האחרון ללא תרגום לערבית. תרגום זה הוסף רק כעבור כארבעה חודשים.

יומניו של פירון יכולים גם ללמד על סדר העדיפויות שלו עם כניסתו לתפקיד, לפי הנושאים שבהם בחר להתעסק מיד בתחילת כהונתו. אחת הפגישות הראשונות שערך היא תחת הכותרת ״תשלומי הורים״, פגישה שבה נכחו השר, המנכ״לית דאז, מנהלת מחוז חיפה רחל מתוקי ומנהל מינהל החינוך הדתי הרב אברהם ליפשיץ. ייתכן כי הפגישה עסקה בתשלומי ההורים בחינוך הדתי, שאכן הופחתו בתקופת כהונתו של פירון - דבר בו מתגאים כעת בבית היהודי במסגרת קמפיין הבחירות שלהם. בין פגישותיו הראשונות גם דיון בנושא ההפרדה בחינוך הממלכתי דתי, תחום שגם בו חל שינוי בתקופת פירון במשרד, והוא הרחיב את מימון ההפרדה בין בנים לבנות בבתי הספר היסודיים. בשבוע הראשון בתפקיד דן פירון גם בנושא הבגרויות. בחודש הראשון בתפקיד פירון נפגש עם שר הכלכלה בנט בנושא מנהלת הזהות היהודית, וכמה פעמים עם הרב חיים דרוקמן. 

סמוך מאוד לכניסתו לתפקיד נפגש פירון גם עם הרב הראשי שלמה עמאר, סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, ועם אריה דרעי, איתו היה במשא ומתן על בתי הספר של רשת מעין החינוך התורני והכנסתם לחינוך הממלכתי. בתחילת כהונתו נפגש גם פירון כמה פעמים עם אלי ישי. 

בנוסף, נפגש פירון עם ח"כ לשעבר, נחום לנגנטל, החשוד כעת בפרשת השחיתות במינהל מקרקעי ישראל; עם איש העסקים שלמה דוברת (שעמד לפני כעשר שנים בראש הוועדה לרפורמה במערכת החינוך, שפירון היה אחד מחבריה); עם איש העסקים דב מורן (אחד הבעלים של חברה פרטית המפתחת מעין "ילקוט דיגיטלי" לבתי הספר) ועם אנשי ארגון "אם תרצו". בתגובה אמר פירון כי הפגישות עם לנגנטל ודוברת היו על בסיס "חברות רבת שנים", וכי הקשיב לטענות של מורן על מחשוב מערכת החינוך, ושל ו"אם תרצו" על פוליטיזציה לכאורה באקדמיה, אך לא קיבל אותן.

במקביל לקידום הרפורמות השונות בחינוך, ואולי כצעד משלים, בולט מספר הפגישות הרב עם עיתונאים ואנשי תקשורת — כמעט בכל שבוע, כמעט עם כל כלי תקשורת בארץ (וגם עם כמה מחו"ל). נושא הפגישה עם ליהיא לפיד אינו ידוע, ולכן לא ברור אם יש לסווג אותה בתחום הפוליטי, התקשורתי או אחר. מדי פעם, במהלך יום העבודה, מצוין ביומן "זמן לכתיבה/מחשבה", "כתיבת סטטוס בפייסבוק", מדי פעם, במשך כחצי שעה, וגם "אימוני כושר".

תגובות