משרד החינוך התקפל: מצטיינים במתמטיקה יוכלו לגשת לבגרות בכיתה י'

המשרד קיבל את עמדת שופטי העליון, שפסלו את החלטתו לאפשר לתלמידים להיבחן ב-5 יחידות רק בכיתה י"א כחלק מצמצום מספר מועדי הבגרות בתוכנית הלמידה המשמעותית

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך נחל היום (רביעי) הפסד במאבקו מול 650 הורים לתלמידים מצטיינים במתמטיקה שנלחמו על זכותם של ילדיהם, המשתתפים בתוכנית מיוחדת, לגשת לבגרות בכיתה י'. ביוני הודיע המשרד שהתלמידים הלומדים בכיתות ט' וי' יוכלו להיבחן ב-5 יחידות במתמטיקה רק בכיתה י"א, לאור תוכנית ה"למידה המשמעותית" הקובעת כי מספר מועדי הבגרות יצומצם וכי תלמידים לא ייבחנו עוד בכיתה י'.

משרד החינוך אימץ את עמדתם של השופטים חנן מלצר, דפנה ברק-ארז ויצחק עמית, שהביעו אי-שביעות רצון מההחלטה. מלצר אמר כי "על דעת כל ההרכב, הוראת המעבר לא בסדר. דעתי על כל המדיניות הזו, לא לעודד את המצטיינים כדי למצע את ההישגים, בעייתית". השופט עמית הוסיף כי לדעתו "הרפורמה יכולה לספוג את זה (החרגת כמה מאות תלמידים מצטיינים, י"ס), לא צריך לעשות מלחמת עולם וזה עניין של חשיבה מחודשת". 

תלמיד נבחן בבגרות במתמטיקה בחדרה, ב-2011צילום: אלון רון

הדיון עסק בשתי עתירות - האחת של הורי המצטיינים במתמטיקה בכיתות ט' וי' והאחרת של הורים לתלמידי כיתה י' בתוכנית מופ"ת, שקיבלו אישור לגשת השנה לבגרויות נוספות ולא רק במתמטיקה. בג"ץ קבע כי תלמידי כיתה י' ייבחנו השנה במועד מאי, כפי שתוכנן לפני הרפורמה. לגבי תלמידי כיתה ט׳ שכבר החלו בתוכנית ניתן צו ביניים הדורש ממשרד החינוך לנמק מדוע לא יוכלו לגשת גם הם לבגרות בכיתה י'. למשרד ניתנו שלושה חודשים להגיב, ואם לא ינמק את החלטתו צו הביניים יהפוך לחלוט ותלמידי ט' יוכלו גם הם לגשת לבגרות בכיתה י'. 

העותרים טענו כי "התוכנית קיימת כבר עשרות שנים, בתמיכה ובעידוד של כל הגורמים הנוגעים בדבר. בוגרי התוכנית זוכים ללימודי מתמטיקה ברמה הגבוהה ביותר שקיימת, ומקבלים ציונים מעולים בבחינת הבגרות בסוף כיתה י'. התוכנית מאפשרת לתלמידים להתקדם, כבר בתחילת כיתה י"א, למסלולי לימוד אקדמאיים בתחומי המתמטיקה ומדעים מדויקים אחרים, ולהשלים את התואר הראשון לפני גיוסם (לרבות דחיית השירות בשנה, המתואמת עם צה"ל)".

לטענת ההורים, "המשיב (שר החינוך - י"ס) מסרב, באופן ציני ותמוה לאפשר לתלמידים שכבר סיימו שנה או שנתיים בתוכנית, להשלים אותה כמתוכנן. העתירה מכוונת למנוע נזק כבד, ובעיקר מיותר לחלוטין, שייגרם לכ-650 תלמידים, מוכשרים ובעלי מוטיבציה. דווקא על רקע הידרדרות במספר התלמידים הניגשים לבחינת חמש היחידות במתמטיקה, היה על המשיב לנקוט גישה הפוכה, ולעודד תלמידים המביעים עניין ויכולת לגשת לבחינה ולהתקדם בלימודי המתמטיקה הגבוהים".

פרופ' צבי ארד, נשיא המכללה האקדמית נתניה ומייסד התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה, אמר בעקבות ההחלטה: "אני מברך על החלטת בית המשפט העליון שמבטאת תמיכה בעידוד המצוינות ומטילה ספק במדיניות של שר החינוך, שאסר להיבחן בחינת בגרות במתמטיקה 5 יחידות לימוד בכיתה י'. אנו נמשיך לקדם את התוכנית לנוער מוכשר למתמטיקה לטובת ביטחון מדינת ישראל וכלכלתה ולטובת הנוער הנפלא שיש לנו, שהוא היסוד לעתיד מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ