בפעם השנייה בתוך שבוע: בוטלה בחינת בגרות בגלל דליפת השאלון

שעתיים לפני הבחינה, קיבלו 26 אלף תלמידים הודעה על ביטול הבגרות באחד הטפסים בשלוש יחידות מתמטיקה בשפה הערבית - בעקבות דליפתה לרשת

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מבוכה למשרד החינוך: לאחר שבשבוע שעבר בוטלה בחינת הבגרות בספרות ערבית ברגע האחרון בעקבות הדלפת השאלון, הודיעה אחר הצהריים (חמישי) מנכ״לית המשרד, מיכל כהן, על ביטול בגרות נוספת, באחד הטפסים בשלוש יחידות במתמטיקה. זאת, לאחר שהשאלון דלף לרשתות החברתיות. ההודעה על הביטול יצאה כשעתיים בלבד לפני הבחינה, שתוכננה להיערך ב-18:00. הבחינה ביתר השאלונים מתקיימת כסדרה.

הטופס שבוטל הוא שאלון 35801 של בחינת הבגרות במתמטיקה (יחידת לימוד אחת מתוך 3 יחידות הלימוד). בהודעת המשרד נכתב כי ״המשרד איתר את ההדלפה מבעוד מועד ברשתות החברתיות של המגזר הערבי, כאשר משם היא הועברה אל הרשתות החברתיות האחרות. הדלפתה של הבחינה בשפה כזו או אחרת יש בה כדי לפגוע פגיעה חמורה בעקרון טוהר הבחינות״.

היום אמורים היו להתקיים שבעה שאלונים בבגרות החורף במתמטיקה. בשאלון שבוטל היו אמורים להיבחן 26 אלף תלמידים. עם זאת, אנשי משרד החינוך הצליחו לאתר בווטסאפ צילומים של הבחינה כשעתיים לפני תחילתה. ההערכה היא כי הדלפת השאלון התבצעה לאחר שהבחינות הגיעו לבתי הספר. הטפסים היו אמורים להישמר בכספות, אך ככל הנראה, תלמידים לקחו אותם, צילמו אותם עם הסלולרי והפיצו בווטסאפ. עדיין לא ידוע אם אנשי צוות חינוכי או לוגיסטי בבית הספר היו מעורבים וסייעו לתלמידים. 

בגרות במתמטיקה. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: דניאל בר און

המנכ”לית כהן מסרה כי "מדובר בחציה של כל קו אדום, ואנו לא נעבור על כך לסדר היום. בעקבות המקרה פניתי למנהל אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, אשר יפתח בחקירה מיידית של ההדלפה וימצה את הדין עם האחראים לדבר״. היא הוסיפה כי ״ניצב יצחקי מלווה גם את החקירה, אשר נפתחה בעקבות ההדלפה של הבגרות בספרות למגזר הערבי. מצער שקומץ של עבריינים פוגע בציבור גדול והוגן של תלמידים, מורים ואנשי חינוך, אשר עמלו לאורך תקופה ארוכה כדי להשיג באופן ראוי, הוגן וישר את ציוניהם".

במשרד הבהירו עוד כי הם נחושים ״למנוע כל הונאה שיש בה כדי להפר ולפגוע בעקרון של שמירה על טוהר הבחינות. המשרד ימשיך לפעול במלוא העוצמה כדי לעקור מהשורש תופעות עברייניות אלו״.

ואולם, נראה כי הנחישות אינה מרתיעה את התלמידים. רק לפני שבוע בוטלה ברגע האחרון בחינת בגרות נוספת בגלל דליפה לרשת - במקצוע ספרות ערבית למגזר הערבי.

זהו אינו מקרה ראשון או נדיר. רק בספטמבר האחרון פסל משרד החינוך 200 טופסי בחינת בגרות במתמטיקה ברמת 3 יח' מהקיץ הנוכחי של תלמידים מכפר קאסם, בעקבות גילוי של העתקות וחשד להדלפת חלק מהבחינה. במשרד עלה חשד כי תלמידים קיבלו סיוע בפתרון הבחינה, ייתכן שבאמצעות טלפון סלולרי, שאסור בשימוש בעת בחינות. בבדיקה של המשרד נמצא כי מספר רב של תלמידים ענו בצורה זהה לחלוטין על שאלה מסוימת בבחינה ולכן פסל המשרד כ-200 מחברות בחינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ