ארגוני זכויות אדם: המדינה הפרה התחייבותה לדאוג לחימום במתקן חולות

בניגוד להתחייבות המדינה לפטור את מבקשי המקלט מנוכחות במתקן במשך 72 שעות עד לפתרון בעיית החימום בחדרים, רבים קיבלו היתרים להיעדר מהמתקן רק ל-24 עד 48 שעות

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ארגוני זכויות האדם טוענים כי המדינה לא עמדה בהתחייבותה להתקין עד אתמול מזגנים בכל חדרי המגורים במתקן חולות, שבו מוחזקים מבקשי מקלט ממדינות אפריקה. ביום חמישי שעבר, בתשובה לעתירת הארגונים, הודיעה המדינה לבג"ץ כי תתקין בתוך שבוע מזגנים בכל החדרים לצורך חימום.

המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם דיווחו שלשום לבג"ץ כי חלק מהמזגנים נתלו על הקיר, אך כלל לא חוברו לחשמל. כמו כן, באגפים שבהם פועלים המזגנים מחזיקים אנשי שירות בתי הסוהר את השלטים בידיהם, כך שלמבקשי המקלט המוחזקים במתקן אין שליטה עליהם. כך, למשל, הם מציינים כי באחד האגפים כובו ביום שלישי המזגנים ב-21:30 בערב ולא הופעלו שוב במשך כל הלילה.

עוד מציינים הארגונים בתגובתם, כי בניגוד להתחייבות המדינה לפטור את מבקשי המקלט מנוכחות במתקן לפרקי זמן של 72 שעות עד לפתרון בעיית החימום בחדרים, רבים קיבלו היתרים להיעדר מהמתקן רק ל-24 או ל-48 שעות.

מתקן חולות, בחודש ספטמברצילום: אליהו הרשקוביץ

"דומה, כי ההחלטות שרירותיות, שכן לא ידועים ולא מפורסמים שיקולים מנחים בעניין", כתב עו"ד עודד פלר בשם הארגונים. פלר הוסיף כי המדינה הפחיתה את דמי הכיס של מבקשי המקלט עבור הימים שבהם קיבלו פטור, אף שנאסר עליהם לעבוד, והם מתבססים על התמיכה הכספית בסכום של 480 שקל בחודש.

שירות בתי הסוהר בחר שלא להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ