סטימצקי חזרה בה מכוונתה למכור גיליון של "שארלי הבדו" בסניף הרשת בגלל מחאה ערבית

בעקבות מחאת גופים וח"כים ערביים ואיום בפנייה לבית המשפט החליטה הרשת לערוך את מכירת הגיליון, שבו קריקטורה הלועגת לנביא מוחמד, באתר האינטרנט שלה בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשת סטימצקי חזרה בה בסוף השבוע מכוונתה לקיים בסניף של הרשת מכירה מיוחדת של גיליון השבועון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו" - שבהתקפת הטרור עליו החודש נהרגו 12 בני אדם - עם קריקטורה הלועגת לנביא מוחמד. בעקבות מחאות של גופים ופוליטיקאים ערבים בישראל החליטה הרשת למכור את הגיליון באתר האינטרנט שלה בלבד.

היום (שבת) פרסמה ועדת המעקב של ערביי ישראל הודעת אזהרה, בעקבות מידע כי סטימצקי מתכוונת למכור גיליונות של השבועון. לפי הודעת הוועדה, המכירה היתה צפויה להיות בסניף סטימצקי בקניון איילון ברמת גן. הוועדה גינתה בתוקף את מה שהגדירה צעד פרובוקטיבי הפוגע ברגשות המוסלמים ואמונתם — לא רק בישראל אלא בכל העולם הערבי והאיסלאמי — ומגביר את השנאה והמתיחות בין העמים.

ח"כ מסעוד גנאיים מהתנועה האיסלאמית (הפלג הדרומי) פנה היום במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ותבע את התערבותו כדי למנוע את מכירת הגיליון. "צעד זה חמור מאוד, מסוכן מאוד וטפשי", כתב גנאיים, "זה אינו חופש ביטוי אלא פגיעה קשה בקודש הקודשים של המוסלמים, אשר תביא לתסיסה ולכעס רב בקרב הערבים והמוסלמים במדינה בפרט ובכל העולם, ואף אחד אינו יכול לצפות  את התוצאות".

המהדורה האחרונה של המגזין שארלי הבדו, לפני כשבועיים בצרפת צילום: אי־אף־פי

גם מרכז אלמיזאן המשפטי, המזוהה עם התנועה האיסלאמית, פנה לסטימצקי בדרישה שלא למכור את הגיליון עם הקריקטורה. המרכז מסר כי אם לא תתקבל מהרשת תשובה עד מחר בבוקר, הוא יפנה לבית המשפט להוצאת צו מניעה נגד המכירה.

עו"ד מוחמד סלימאן אגבריה ממרכז אלמיזאן אמר ל"הארץ" כי חלוקת הגיליון עם הקריקטורה היא עבירה של הסתה, העשויה להוביל לאלימות ופגיעה בשלום הציבור וגם עבירה על חוק לשון הרע ופגיעה ברגשות דת. לדבריו, "מדובר בעותק שהופץ כבר ב–14 בחודש, ולכן אין בו שום דבר רלוונטי חוץ מהקריקטורה הפוגענית. אנו חושבים שבית המשפט יתחשב בטיעונים הללו וימנע את הפצת הגיליון והקריקטורה הפוגענית".

מרשת סטימצקי נמסר בתגובה כי היא דוגלת באופן מוחלט בחופש הביטוי, ומוכרת את מגזין "שארלי הבדו" כבר כמה שנים ותמשיך לעשות כן. עם זאת החליטה הרשת כי מכירת הגיליון המדובר לא תיעשה במכירה מיוחדת בסניף הרשת, אלא תתקיים באתר האינטרנט של סטימצקי בלבד, מיום שני בשעה 17:00 ועד גמר העותקים.

מהעדה האחמדית נמסר בתגובה: "העדה מברכת על כל צעד בונה אמון, שיש בו גילוי, הקשבה וכבוד לאמונתו של האחר. החלטת רשת סטימצקי הינה החלטה חשובה כשלב ראשון, אך לא מספקת. השיווק האינטרנטי בעידן המודרני הוא שווה בכוחו לשיווק המהדורות המודפסות והפגיעה ברגשותינו הינה אותה פגיעה. לכן, אנו דורשים מהנהלת רשת סטימצקי לבטל כליל את שיווק המהדורה הנ"ל בכל דרך שהיא, וכולנו תקווה כי דרישתנו זו תיענה בחיוב. חופש הביטוי הינו ערך ראשון במעלה, אך מקום בו ערך זה מתנגש עם רגשותיהם של מעל למיליארד מאמינים, מן הראוי כי ערך זה ייסוג לאחור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ