בעקבות כניעת סטימצקי ללחץ המוסלמי: ליברמן קרא לפעיליו לרכוש ולחלק אלפי עותקי "שארלי הבדו"

חברי כנסת וגופים ערביים מחו נגד האירוע שתכננה הרשת, שבתגובה החליטה למכור את המגזין רק באינטרנט. ליברמן: "לא ניתן להפוך את ישראל למדינת דאעש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ אביגדור ליברמן, יו״ר ״ישראל ביתנו״, הנחה הבוקר (ראשון) את צעירי המפלגה לרכוש אלפי עותקים של הגיליון האחרון של השבועון הסאטירי הצרפתי ״שארלי הבדו״ ולחלק אותם לציבור, בעקבות ביטול אירוע המכירה המיוחד של הגיליון שתכננה רשת ״סטימצקי״. בנוסף, הפגינו הערב מועמד ישראל ביתנו שרון גל ופעילים במפלגה ליד סניף הרשת בתל אביב, בעקבות ביטול המכירה.

לדברי ליברמן, "לא ניתן להפוך את ישראל למדינת דאעש - לא נאפשר לאיסלאם הקיצוני להלך אימים ולהפוך את מדינת ישראל למדינה שנכנעת לאיומים ופוגעת בחופש הביטוי. האזהרה ששיגר ח״כ מסעוד גנאים לראש הממשלה על כך ש'המדינה ורשת ההוצאה לאור יהיו אחראיות לתוצאות' אם תמכור סטימצקי את השבועון הצרפתי היא עוד חציית קו אדום של הנהגת הציבור הערבי בישראל.

בסוף השבוע חזרה בה רשת סטימצקי מכוונתה לקיים בסניף של הרשת מכירה מיוחדת של גיליון השבועון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו" - שבהתקפת הטרור עליו החודש נהרגו 12 בני אדם - עם קריקטורה הלועגת לנביא מוחמד. בעקבות מחאות של גופים ופוליטיקאים ערבים בישראל החליטה הרשת למכור את הגיליון באתר האינטרנט שלה בלבד.

שרון גל ופעילים נוספים מפגינים ליד סניף סטימצקי, הערבצילום: אילן אסייג

אתמול פרסמה ועדת המעקב של ערביי ישראל הודעת אזהרה, בעקבות מידע כי סטימצקי מתכוונת למכור גיליונות של השבועון. לפי הודעת הוועדה, המכירה היתה צפויה להיות בסניף סטימצקי בקניון איילון ברמת גן. הוועדה גינתה בתוקף את מה שהגדירה צעד פרובוקטיבי הפוגע ברגשות המוסלמים ואמונתם — לא רק בישראל אלא בכל העולם הערבי והאיסלאמי — ומגביר את השנאה והמתיחות בין העמים.

ח"כ מסעוד גנאיים מהתנועה האיסלאמית (הפלג הדרומי) פנה אתמול במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ותבע את התערבותו כדי למנוע את מכירת הגיליון. "צעד זה חמור מאוד, מסוכן מאוד וטפשי", כתב גנאיים, "זה אינו חופש ביטוי אלא פגיעה קשה בקודש הקודשים של המוסלמים, אשר תביא לתסיסה ולכעס רב בקרב הערבים והמוסלמים במדינה בפרט ובכל העולם, ואף אחד אינו יכול לצפות  את התוצאות".

גם מרכז אלמיזאן המשפטי, המזוהה עם התנועה האיסלאמית, פנה לסטימצקי בדרישה שלא למכור את הגיליון עם הקריקטורה. המרכז מסר כי אם לא תתקבל מהרשת תשובה עד היום בבוקר, הוא יפנה לבית המשפט להוצאת צו מניעה נגד המכירה.

עו"ד מוחמד סלימאן אגבריה ממרכז אלמיזאן אמר ל"הארץ" כי חלוקת הגיליון עם הקריקטורה היא עבירה של הסתה, העשויה להוביל לאלימות ופגיעה בשלום הציבור וגם עבירה על חוק לשון הרע ופגיעה ברגשות דת. לדבריו, "מדובר בעותק שהופץ כבר ב–14 בחודש, ולכן אין בו שום דבר רלוונטי חוץ מהקריקטורה הפוגענית. אנו חושבים שבית המשפט יתחשב בטיעונים הללו וימנע את הפצת הגיליון והקריקטורה הפוגענית".

מהעדה האחמדית נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה את השימוש הציני שעושה השר ליברמן בסוגיה כה רגישה וכה מסוכנת. אין הדבר מפתיע אותנו כאשר הוא מגיע מכיוונו של ראש מפלגה שנושאת את דגל הגזענות, השנאה וההדרה של קבוצת אוכלוסייה שלמה. בכל מקרה, תגובתנו לפרובוקציה של השר ליברמן הינה כי העדה האיסלמית האחמדית מודיעה בזאת, כי ביום שני ה-26.1.15 בשעה 17:00 ייערך אירוע השקה של ספר המגולל את חייו ופועלו של הנביא מוחמד - ספר אשר תורגם לעברית על ידי העדה האיסלמית האחמדית".

מרשת סטימצקי נמסר בתגובה כי היא דוגלת באופן מוחלט בחופש הביטוי, ומוכרת את מגזין "שארלי הבדו" כבר כמה שנים ותמשיך לעשות כן. עם זאת החליטה הרשת כי מכירת הגיליון המדובר לא תיעשה במכירה מיוחדת בסניף הרשת, אלא תתקיים באתר האינטרנט של סטימצקי בלבד, מיום שני בשעה 17:00 ועד גמר העותקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ