יוסר הביטוי "לא איבדו את העשתונות" ממכתבי ההערכה לחיילות שהצטיינו ב"צוק איתן"

ההחלטה התקבלה בעקבות ביקורת שנמתחה על נוסח המכתב. דובר צה"ל: הן הצילו חיי אדם ותפקדו בצורה שראויה לשבח, אני מצר אם נפגעו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל הודיע שישנה את נוסח מכתבי ההערכה שיוענקו לשתי חיילות, כך שלא יופיע הביטוי "לא איבדו את עשתונותיהן". דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, כתב היום (ראשון) בדף הפייסבוק שלו כי הנוסח ישונה, ולא ייכלל החלק בו החלק המדובר. "הן הצילו חיי אדם, סייעו לפעילות המבצעית, ותפקדו בצורה שראויה לשבח. לכן הן ראויות לכל להערכה ואני מצר במידה ונפגעו", כתב תא"ל אלמוז.

כחלק מנימוקי קבלת תעודות הערכה, נכתב על פעילותה של מש"קית תצפיות בגדוד "נשר" של חיל האיסוף הקרבי כי היא "לא איבדה את עשתונותיה", וגילתה נחישות בכך שעקבה אחר דמות שיצאה מתוך האדמה בשטח ישראל בסמוך לקיבוץ סופה, ב-17 ליולי. נוסח דומה הופיע גם בתעודת הערכה של בקרית שליטה במוצב ארז, שהיתה בתפקיד בעת חדירת הצוללנים באזור זיקים.

הנוסח במכתבים, אותן אמורות החיילות לקבל ממפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, ומפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, עורר ביקורת רבה. לאחר שפורסמו הנוסחים מעוררי המחלקות, פנתה לשר הביטחון, משה יעלון, ולרמטכ"ל, בני גנץ, ראש הרשות לקידום מעמד האשה בלשכת ראש הממשלה, ורד סויד, בדרישה לשנות את נוסח התיאור.

לדברי סויד, מדובר בתפיסה סטריאוטיפית, המדירה נשים ומתייחסת אליהן בצורה פוגענית. "האם יתכן שימוש בקריטריונים שונים בין חיילים לחיילות? יש להסיק מסקנות לניסוחים באופן שיכלול הטמעת חשיבה מגדרית והתייחסות שוויונית", טענה סויד.

היום החליט האלוף תורג'מן להעניק צל"ש נוסף לסמל במילואים י', לוחם בגדוד הסיור של חטיבת גולני שהתנדב למילואים ב"צוק איתן". הענקת הצל"ש מתווספת ל-53 הציונים לשבח שהוחלט להעניק בשבוע שעבר. סמל במיל' י' השתחרר כחודשיים לפני "צוק איתן" והתנדב לשירות מילואים . במבצע הוא זיהה מבנה ממולכד "ולמרות האש שנורתה לכיוונו הסתער לעבר חדר בו שהו מחבלים והרג אותם במטרה שלא יפוצצו את המבנה על כלל הכוחות שבו", לשון הנימוק להענקת הצל"ש.

הענקת תעודת ההערכה ממפקד פיקוד דרום למש"קית התצפיות, ש"לא איבדה את עשתונותיה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ