ההורים בתל אביב ישביתו את הגנים לגילי 4-3 במחאה על הצפיפות

לדברי ההורים, שמוחים על התקן הקובע שני אנשי צוות ל-35 ילדים, מדובר בשביתה ראשונה מסוגה, שצפויה להתפשט לערים נוספות. חברת מועצת העיר ציפי ברנד: "זה ייגמר באסון שגם ראש העיר לא יוכל לשאת בתוצאותיו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הורי הילדים בגילי שלוש-ארבע בתל אביב ישביתו את הפעילות בגנים בעיר ביום שישי הקרוב. ההורים מוחים כבר תקופה ארוכה על הצפיפות בגני הילדים, ועל כך שלפי תקני משרד החינוך זכאים 35 פעוטות לטיפולם של שתי נשות צוות בלבד - גננת וסייעת. לדברי ההורים, מדובר בשביתה ראשונה לקראת השבתות נוספות, גם בערים אחרות ברחבי הארץ, בדרישה לפתור את המצב הקיים בגני הילדים ולהקצות תקציב להוספת אנשי צוות.

השביתה תתקיים בתמיכת הסתדרות המורים וארגון הגננות הארצי. ציפי ברנד, חברת מועצת העיר מסיעת "שימו לב הורים”, פנתה לראש העיר תל אביב רון חולדאי ואמרה כי המצב "ייגמר באסון שגם ראש העיר לא יוכל לשאת בתוצאותיו. אשר סייעת נוספת לילדים הקטנים, דאג לתושבים שלך במאבק הצודק הזה, ואנחנו נתמוך בך ונלך אחריך במאבק למען הגיל הרך, לאחר שיסתיימו הבחירות ויהיה שלטון".

לאור הלחץ שהפעילו ההורים נמצא פתרון במשך ארבעת החודשים הראשונים של השנה, אך מזה חודש הילדים נמצאים בגן עם מחסור בכוח אדם. בזמן השביתה ייצאו ההורים לכיכר רבין להפגין מול בניין העירייה. ההורים טוענים כי העירייה מסרבת להקצות חמישה מיליון שקלים הנדרשים כדי לטפל בסוגייה ולהוסיף נשות צוות לגנים.

גן ילדים בתל אביב, בנובמברצילום: דודו בכר

מאבקם של ההורים בתל אביב הוא חלק ממאבק כלל ארצי שמנהלים הורים לילדי הגנים בגילאי שלוש-ארבע. מאז נפתחו הגנים הממלכתיים לפעוטות בגילים אלה בשנת 2012, בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, ישנן טענות מצד הורים ואנשי חינוך כי התקן של 35 ילדים עם שתי נשות צוות בלבד, אינו מותאם לגילאים צעירים אלו, שחלקם אף מגיעים לגנים בתחילת השנה כשאינם גמולים מחיתולים.

בשבוע שעבר שלחו שמונה ארגונים וארגוני הורים, בהם האגודה לזכויות האזרח, מכתב למנכ״לית משרד החינוך מיכל כהן, בו הם מוחים על כך שהתקינה לגילי שלוש—ארבע אינה מתאימה לצורכיהם. במכתב נטען כי התקן הקיים (35 ילדים ושני אנשי צוות) נקבע כברירת מחדל בהתאם לתקן שנקבע לגילי חמש-שש לפני עשרות שנים. ההורים מציינים כי ״אופן קביעת התקן לצוות המקצועי בגני הילדים לגילי שלוש-ארבע היה חסר, שרירותי וללא בחינה פדגוגית ומקצועית הדרושה בכדי להתאימו לצורכי הגיל הרך״.

אחד ממנסחי המכתב, עו"ד הרן רייכמן, ראש הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה, אמר כי הציפייה הבסיסית מכל רשות מינהלית הינה לקבל החלטות על סמך נתונים בדוקים וחוות דעת מומחים. ההחלטה לקבוע תקן לגני שלוש-ארבע ללא בחינה מקצועית טמנה בחובה נזק של ממש לילדים בגיל רך זה. תיקון התקן כך שיעמוד בסטנדרטים מקצועיים ובינלאומיים אינו מחויב רק משפטית, אלא יהיה בבחינת הצלת נפשות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ