נדחתה הבקשה למנוע מכירת "שארלי הבדו"; מאות עותקים נמכרו בשבע דקות

ארגוני זכויות אדם וגופים נוספים ביקשו שלא למכור את העיתון בטענה לפגיעה ברגשות דת. השופטת: "הקריקטורה לא מבזה או משפילה אלא מביעה מחאה"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (שני) את הבקשה לצו מניעה נגד הפצת גיליון השבועון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו", שפורסם לאחר הפיגוע במערכת העיתון בפריז, ברשת סטימצקי. 

את הבקשה הגישו ארגון מיזאן לזכויות האדם, ראש מועצת כפר קרא וגופים נוספים. ביום חמישי האחרון הם שלחו מכתב לרשת הספרים, ובו ביקשו שלא להפיץ את העיתון בחנויות כפי שתכננה הרשת בתחילה. הרשת נעתרה לבקשה, אך במקביל החליטה להפיץ את העיתון באינטרנט.

לאחר מכן הגישו הארגונים בקשה לצו מניעה בבית משפט המחוזי בחיפה, ואולם העתירה נדחתה היום בצהריים. בהחלטה כתבה השופטת רבקה למלשטריך-לטר כי מהקריקטורה המופיעה על שער העיתון ניתן להבין כי גם הנביא מוחמד מוחה נגד הרצח, ואף מזיל דמעה. "עולה שאין בקריקטורה משום ביזוי או השפלה, או הסתה לגזענות אלא הבעת מחאה של הנביא מוחמד כנגד הרצח", כתבה, "האם בכוונת המבקשים לטעון כי קריקטורה המביעה הזדהות של הנביא מוחמד עם המחאה כנגד הרצח, המעבירה מסר כי קודש הקודשים של האיסלאם איננו תומך ברצח כזה, יש בה ביזוי או השפלה? אני מאמינה שלא לכך התכוונו המבקשים" .  

הפגנת פעילי ישראל ביתנו במחאה על ביטול מכירת "שארלי הבדו" בסטימצקי, אתמולצילום: אי־אף־פי

עוד הוסיפה השופטת כי "הקריקטורה, נשוא דיון זה כבר פורסמה ברבים, בכלי התקשורת העולמיים בכל צורותיה, ואין בה חידוש כלשהו לעומת פרסומים קודמים".  מסטימצקי נמסר כי מרגע פתיחת המכירה באינטרנט הערב ב-17:00 נמכרו 550 עותקים בתוך שבע דקות.

בכנס של העדה המוסלמית האחמדית שנערך היום בחיפה קראו הנוכחים למנוע את הפצת העיתון בישראל. הכנס, בנוכחות ראש העיר יונה יהב, תוכנן במקור להיערך כהשקה של הספר "חייו של מחמד" מאת חדרת מרזא בשיר א-דין מחמוד אחמד, בהוצאת העדה האיסלאמית האחמדית, והוקדם בשל המחלוקת שהתעוררה ביחס להפצת "שארלי הבדו" בישראל. מוחמד שריף עודה, ראש העדה האחמדית בחיפה,  התנגד בנאומו לדבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן והפצת העיתון ואמר שהפצתו היא "הדבר האחרון שהמדינה צריכה עכשיו". אתמול הורה ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, לצעירי מפלגתו לרכוש אלפי עותקים של הגיליון ולחלק אותם לציבור, בעקבות ביטול אירוע המכירה המיוחד של הגיליון שתכננה רשת ״סטימצקי״. בנוסף, הפגינו אמש מועמד ישראל ביתנו שרון גל ופעילים במפלגה ליד סניף הרשת בתל אביב, בעקבות ביטול המכירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ