חרדים מפגינים ברחבי הארץ נגד מעצר בחורי ישיבה שערקו מצה"ל; כ-40 נעצרו באשדוד

שוטר אחד נפצע קל בקטטה שהתפתחה במקום בין המפגינים לאנשי כוחות הביטחון. עשרות חרדים הפגינו וחסמו כבישים גם בירושלים ובחדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

הפגנות של נגד מעצרם של ארבעה בני ישיבה שערקו התקיימו הבוקר (שני) בכמה מוקדים ברחבי הארץ. באשדוד נפצע קל שוטר אחד וכ-40 מפגינים נעצרו בקטטה שפרצה בין המפגינים לשוטרים שבאו לפזר את ההפגנה, שהתקיימה ללא אישור.

המפגינים חסמו את צומת הרחובות בני ברית ומשה סנה באשדוד, הניפו שלטים "אסיר מספר 9180 לשנת התשע"ה" וקראו לשחרר את בני הישיבה העצורים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ופינו את הציר החסום. במחוז הדרומי של המשטרה ציינו כי "משטרת ישראל תאפשר מחאה לגיטימית תחת רישיון כנדרש בחוק, בניגוד למחאה זו. המשטרה תמשיך ותבצע אכיפה נחושה ומחמירה כלפי מי שינקוט באלימות או יפגע בסדר הציבורי ותמצה עמו את הדין".

עשרות חרדים הפגינו היום גם בירושלים, בלפחות שני מוקדים בעיר. המפגינים חסמו את הצומת הסמוכה לכיכר נורדאו ואת רחוב גולדה מאיר, עד שכוחות המשטרה פינו אותם. מפגין אחד נעצר בגין הפרת סדר. בשכונות סנהדריה ובר אילן בעיר הציתו המפגינים פחי אשפה, צוותי כיבוי אש הוזעקו למקום. כמה עשרות חרדים הפגינו נגד מעצרם של בחורי הישיבה גם בחדרה. 

הפגנת החרדים באשדוד, בשבוע שעברצילום: חטיבת דובר המשטרה

ארבעת בני הישיבה, שלושה מישיבת פוניבז' ואחד מישיבת גרודנא באשדוד, נעצרו בשבוע שעבר לאחר שלא התייצבו בלשכת הגיוס. העצורים צייתו להוראתו של הרב שמאל אוירבך ונמנעו מלהתייצב בלשכות הגיוס כדי להסדיר את , שאמור להינתן להם על פי סעיף "תורתם אומנותם".

כמו במקרים דומים בעבר, עיתון "הפלס" – שופרם של הרב שמואל אוירבך והפלג שבראשותו - מוביל את המחאות נגד מעצרם של ארבעת בחורי הישיבות. המחאה היא כותרתו הראשית של "הפלס" הבוקר, ומצוטט בה הרב אוירבך המורה להמונים לצאת להפגין במלים "כל מי שיראת ה' בלבבו מחויב להרעיש שמיים וארץ, להרעיש עולם ומלואו".

מאמר המערכת של העיתון עוסק ב"ארבעת שליחי הציבור של עולם התורה כולו, חובשים כעת את ספסלי בית הכלא במקום את ספסלי בית המדרש בהיכל הישיבה". המאמר מגן על עמדתו הקנאית של אוירבך, המעודדת בחורי ישיבה שלא להתייצב בלשכות הגיוס כדי להסדיר את הפטור שלהם מגיוס, וזאת בטענה כי קיימת "תוכנית שטנית" להגדיל את אחוזי הגיוס של החרדים במסגרת חוק הגיוס החדש.

"סדרת המחאות שנערכו ועוד ייערכו בעקבות מעצרם של ארבעת שליחי הציבור של עולם התורה נועדו להבהיר קבל עם ועולם כי עולם התורה אינו מתכוון להסתגל לתהליך שמטרתו המוצהרת 'ריקון הבריכה' (מושג הקשור בחוק החדש; י"א) ואינו מוכן להיות שותף לאותו תהליך הנגזר מ'תקופת ההסתגלות' שנועדה למטרה ברורה ומוצהרת 'להכשיר את הקרקע ובמידה רבה גם את הלבבות לתקופת הקבע' של גזירת השמד שעליה הורונו רבותינו כי מחויבים למסור את הנפש על כך".

אמש התקיימה בירושלים הפגנה של תלמידי הרב אוירבך נגד מעצרם של ארבעת בני הישיבה. תלמידיו של הרב אוירבך הפגינו יחד עם שותפיהם החדשים יחסית - אלפי בחורים ואברכים מהפלגים הקנאיים והאנטי ציוניים של "העדה החרדית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ