משרד החינוך: לא נאכוף את חוק חינוך חובה לגילאי 4-3

החוק ייכנס לתוקף החל משנת הלימודים הבאה, אך לא יופעלו עליו אמצעי אכיפה - כפי שחששו חלק מההורים; המדינה ביקשה צווי מניעה להפסקת העיצומים של ארגון המורים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע היום (ראשון) כי חוק חינוך חובה חינם לגילאי 4-3 ייכנס לתוקף החל משנת הלימודים הבאה, אך המשרד לא יפעיל אמצעי אכיפה, כפי שחששו חלק מההורים. החוק, שיישומו נדחה מספר פעמים, מחייב כי כל הילדים בגיל 4-3 יבקרו בגן של הרשות המקומית או בגן פרטי בעל רישיון הפעלה. בנוסף על הגנים יחול פיקוח פדגוגי, בריאותי ובטיחותי.

עם זאת, הודיע המשרד כי ״בשלב הראשון, המשרד לא יפעיל במסגרת יישום החוק אמצעי אכיפה, במטרה לאפשר למסגרות הגן הפרטיות ללא רישוי להשלים את הליך יישום החוק״. פירוש הדבר הוא כי הורים יכולים כעת לרשום את ילדיהם לגנים פרטיים, ולא צריכים לפחות כרגע לחשוש מהפרת החוק אם ישלחו את ילדיהם לשם בשנה הבאה. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בהודעת המשרד נכתב כי בשלוש השנים ליישום הרפורמה יותר מ-90% מהילדים בגילאי 4-3 שולבו בגני הילדים וזכו לחינוך חינם. לדברי המשרד, ״נתוני הביקוש מעידים על הבעת אמון במערכת החינוך, וברצון ההורים לשלב את ילדיהם במערכת החינוך הציבורית״.  

צילום: דודו בכר

הקמת גנים לילדים בני 4-3 היא אחת מהמלצות ועדת טרכטנברג שנולדה בעקבות המחאה החברתית, ובשנת תשע״ב (2012) החל הליך הדרגתי ליישומה. בהתאם להחלטת הממשלה מינואר באותה שנה נקבע כי החוק ייכנס לתוקפו בתום שלוש שנים (תשע"ה) ולאחר מכן חלה דחיה נוספת לעוד שנה (תשע”ו). 

אחת התלונות המרכזיות על גני הילדים לגילאי 4-3 היא כי התקן בהם, המתיר שני אנשי צוות - גננת וסייעת - ל-35 ילדים, מיושן ומבוסס על תקינה המתאימה לגילאי 5-6. על כך החלה מחאת הורים נרחבת ברחבי הארץ ובתל אביב אף הושבתה פעילות הגנים ליום אחד. בעניין הסייעות ציינה מנכ"לית המשרד כהן כי "אנו מודעים לכך, כי היקף הצוותים החינוכיים הפועלים בגן לרווחת הילדים, אינו מספק, ועל כן פעלנו להגדיל את צוות הגן באמצעות כ- 1,000 בנות שירות לאומי. המענה אינו מלא, ולפיכך המשרד שוקד כל העת על מציאת פתרונות שיקלו על עומס העבודה בגן". 

היום הודיעו גם משרדי החינוך, האוצר והשלטון המקומי כי עתרו לבין הדין הארצי לעבודה בירושלים, בבקשה להוציא צווי מניעה להפסקת העיצומים אשר נוקט ארגון המורים בנושא מתן ההתאמות לתלמידים לקויי למידה. העותרים דורשים כי יועצות בתי הספר יגישו את תיקי התלמידים לוועדות ההתאמה המחוזיות - דבר אותו נמנעו היועצות לעשות במסגרת שביתתן הנמשכת כמה חודשים.

במשרד החינוך הסבירו כי ״מערכת החינוך נמצאת כיום במועד קריטי מבחינת היכולת שלה להעניק אישורים למתן התאמות לבתי הספר. כל עיכוב נוסף בהליך האישור, מעבר לעיכוב הרב שכבר נגרם, יפגע ביכולת בתי הספר ומשרד החינוך להיערך, כדי לתת לתלמידים את ההתאמות הנדרשות בבחינות הבגרות״. 

במשרד ציינו עוד כי מועד הגשת בקשות לדיון בוועדות ההתאמה המחוזיות עבור התלמידים העתידים להיבחן בבחינות הבגרות במהלך מועד קיץ 2015, הסתיים כבר ב-31.12.2014. המועד האחרון לדיון בבקשות בוועדות המחוזיות, אליהן מגיעות לפי הערכות כ-8,000 בקשות, קבוע ליום 26.2.2015, כאשר ועדת הערר, הדנה בערעורים על החלטות הוועדות המחוזיות מחויבת לסיים עבודתה עד ל- 15.3.2015. לצד אלה, בחינת הבגרות הראשונה צפויה להתקיים ב-1.5.2015. במשרד טענו כי ״לשם הבטחת זכויותיהם של התלמידים, נדרש משרד החינוך לבצע היערכות לוגיסטית רחבת היקף – אל מול המערכות, בתי הספר וספקי המשרד, ובלבד שהתלמידים הזכאים להתאמות יקבלו אותן בזמן הנדרש״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ