מטפלות במשפחתונים של משרד הכלכלה שובתות היום במחאה על פגיעה בתנאי העסקתן

לטענת המטפלות, משכורותיהן לא שולמו בזמן ורק חלקן קיבלו פיצויים המגיעים להן מתקופת "צוק איתן". כמו כן, איגוד המשפחתונים מוחה נגד הכוונה לצמצם את מספר המשפחתונים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

3,400 של , שבהם כ-15 אלף ילדים, שובתות היום (שני) במחאה על פגיעה מתמשכת . המטפלות מוחות על כך שמשכורותיהן לא שולמו בזמן ושרק חלקן קיבלו את הפיצויים המגיעים להן משום שהמשפחתונים לא פעלו בצורה סדירה במהלך "צוק איתן". גם למטפלות שקיבלו פיצויים ניתן רק 70% מהסכום. המטפלות מיוצגות על ידי ארגון כוח לעובדים, והן קיימו היום הפגנה מול בניין משרד הכלכלה בירושלים.

באיגוד המשפחתונים מוחים גם נגד כוונת משרד הכלכלה לצמצם את מסגרת המשפחתונים, לאחר שבשנים האחרונות לא מוענקים זיכיונות לפתיחת משפחתונים חדשים וקיימת אפליה בשכר והעדפת המעונות. 

משפחתוני משרד הכלכלה פועלים באמצעות מתן זיכיונות למטפלות המקיימות משפחתון לחמישה ילדים בביתם. התשלום למטפלות ניתן על ידי ההורים או מסובסד על ידי המדינה בהתאם לרמות ההשתכרות של ההורים. המטרה היא לאפשר לשני בני הזוג לצאת לעבוד ולהעניק למטפלת מסגרת תעסוקה המפוקחת על ידי משרד ממשלתי. כ-15,000 ילדים, שליש מהם במשפחות רווחה, מקבלים טיפול במשפחתונים. 

הפגנת מטפלות המשפחתונים ליד משרד הכלכלה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

למטפלות המשפחתונים מעמד מיוחד, הן אינן שכירות ולא מקבלות תלוש משכורת; אינן זוכות לתנאים סוציאליים; והסבסוד להורים, המגיע לעתים לגובה התשלום - 1,500 שקלים, מועבר דרך חברות קבלן. לעתים, כפי שקרה באחרונה בבני ברק ובירושלים מאחרות החברות  בהעברת התשלום עד כדי חודש איחור. המטפלות אינן עצמאיות ונדרשות לממן מכיסן הכשרות, צעצועים ואף את שיפוץ ביתן, עלויות שמובילות רבות מהן להשתכר שכר מינימום. 

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי ״סוגיית מעמדן של המטפלות נדונה מספר פעמים בבתי המשפט ונפסק כי  לא מתקיימים בין המדינה / הרשויות המקומיות / נותני השירותים והמטפלת יחסי עובד מעביד. מסגרת המשפחתון – הינה מסגרת פרטית, המופעלת על ידי מנהלת המשפחתון, שהינה מטפלת עצמאית (בעלת עסק זעיר) בביתה, אשר מחליטה מדי שנה האם ברצונה להפעיל את המשפחתון, כמשפחתון מוכר, ואם לאו".

עוד נמסר כי "התשלום עבור שהות הילדים במסגרות מתקבל משני גורמים – ההורים והחלק המסובסד על ידי המדינה, המועבר באמצעות הרשויות המקומיות ונותני השירות שנבחרו במכרז – איתם מתקשר המשרד בהסכם, ולא מהמדינה אל מנהלות המשפחתונים. עם זאת, כל טענה על עיכוב בשכר, הינה חמורה ותיבדק על ידי המשרד, ככל שיעודכן״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ