בעקבות חשיפת "הארץ"

גלאון ליועמ"ש: להורות לנתניהו להקפיא את הרכב השופטים בפרס ישראל עד אחרי הבחירות

יו"ר מרצ ולבני תקפו את הדחות השופטים בפרסים לספרות ולקולנוע. גלאון: "כך נראית מדינה המידרדרת לפשיזם". לבני: "מנעי הפסילה עלומים, אבל אתם יכולים לנחש אותם"

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה היום (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להורות לראש הממשלה בנימין נתניהו להקפיא כל שינוי בהרכב ועדות השופטים בפרס ישראל, עד לאחר הבחירות. "כמו שהקפיאו את בחירת מפכ"ל המשטרה עד לאחר הבחירות, כך יש לבטל את השינויים שעשה נתניהו, הפועל מתוקף תפקידו כמחזיק תיק החינוך, ולתת לשר החינוך הבא להחליט על הרכב הוועדות", אמרה גלאון.

היא הוסיפה שפסילת השופטים בוועדות פרס ישראל בתחום הספרות והקולנוע, עליה פורסם לראשונה ב"הארץ", היא "פוליטיזציה גסה של פרס, האמור להינתן על סמך מצוינות בלבד. נתניהו רוצה ועדה מטעם, שתהיה חותמת גומי לגחמותיו".

חיים שריר. נפסל מוועדת הפרס לקולנועצילום: אייל טואג

גם ח"כ ציפי לבני מ"המחנה הציוני" תקפה הבוקר את פסילת הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד מחברותם בוועדת פרס ישראל לספרות. "הסיבות לפסילה נותרו עלומות כי נתניהו לא אוהב שקיפות. אבל אתם יכולים לנחש לבד מה המניעים, או שתעשו גוגל ותגלו את הסיבה", נכתב בעמוד הפייסבוק של ליבני, "במדינה של ביבי־בנט־סטרוק־סמוטריץ׳ המלים שוויון. דמוקרטיה. חופש ביטוי. שלום - יהיו אסורות. והמלים כספים קואליציוניים. התנחליויות מבודדות. בידוד. שחיתות שלטונית ושריפת ספרים. תג מחיר — יהפכו למציאות חיינו".

בהתייחס לפסילה של שני חוקרי הספרות אמרה ח"כ גלאון כי "ככה נראית מדינה שמידרדרת לפשיזם: היום השלטון לא נותן למי שחשוד כמתנגד לעמדותיו להיות שופט בוועדה מקצועית בתחום שהוא מומחה בו, ומחר הוא לא ייתן לו לעבוד במגזר הציבורי ויימנע ממנו תקציבים. לא עלה על דעתו של נתניהו לנצל את שלושה וחצי החודשים שמשרד החינוך מופקד בידיו כדי לקדם משהו לטובת התלמידים בישראל, כמו לפתור למשל את משבר הסייעות בגיל הרך. הדבר היחיד שהוא מצא לנכון לעשות כ'שר החינוך' זה לגרש מוועדת הפרס שני חוקרי ספרות מצוינים ועטורי שבחים, כדי למנות במקומם מקורבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ