הסופר יצחק בן-נר הסיר מועמדותו לפרס ישראל במחאה על התערבות נתניהו

בן-נר הסביר כי החלטתו התקבלה בעקבות "החדירה ברגל גסה של ראש הממשלה ועושי דברו לתחום שאינם מבינים בו, מתוך כוונה לכאורה להשליט טעם והבנה זרים ותועלתניים"

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

הסופר יצחק בן-נר הודיע הבוקר (רביעי) על הסרת מועמדותו לפרס ישראל לספרות - במחאה על התערבות ראש הממשלה בנימין נתניהו בהרכב ועדות שופטי הפרס. זאת בהמשך להתפטרויות השופטים מהוועדות המעניקות את פרסי ישראל לחקר הספרות, הספרות והקולנוע, וכן הודעתו של פרופ' יגאל שוורץ על הסרת מועמדותו לפרס לחקר הספרות. 

לדברי בן-נר, החלטתו התקבלה בעקבות "החדירה ברגל גסה של ראש הממשלה ועושי דברו לתחום שאינם מבינים בו, ומתוך כוונה, לכאורה, להשליט טעם והבנה זרים ותועלתניים לחלוקת הפרסים". הוא הוסיף כי צעדיו של נתניהו "נועדו כנראה לחזק את שליטתו והכוונתו המעוותות של ראש הממשלה במוקדי ההשפעה והעשיה התרבותיים, כולל התקשורת. סילוקם של שניים מהשופטים והתפטרות אחרים הופכים את האירוע השנתי לפוליטי, ז'דנוביסטי ושקרני, ואת המועמדות שלי לבלתי אפשרית".

שלשום נחשף ב"הארץ" כי לשכת נתניהו פסלה בצעד חריג את מינוייהם של שני חברים בוועדת השופטים לפרס ישראל בספרות, הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד. על בחירת השופטים ממונה שר החינוך, תפקיד שנתניהו ממלא מאז פרישתו מהממשלה של שי פירון. אתמול נודע כי גם המפיק חיים שריר נפסל מלכהן כשופט בוועדת הפרס לקולנוע. בעקבות הפרסומים התפטרו מוועדת הפרס לחקר הספרות פרופ' נסים קלדרון, פרופ' נורית גרץ, פרופ' זיוה בן פורת וד"ר אורי הולנדר, מוועדת הפרס לספרות גיל הראבן ומהוועדה לקולנוע הבמאי רם לוי.

יצחק בן נר, ב-2013צילום: איליה מלניקוב

לפסילתם של הולצמן, הרישפלד ושריר לא נמסר הסבר. אתמול אמרו במשרד ראש הממשלה כי לאחר שהתברר שהירשפלד תומך בסרבנות "הוחלט לבחון מחדש את הרכב הוועדה". 

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום לראש הממשלה בבקשה להשיב את השופטים שנפסלו לתפקידם. בפניית התנועה נאמר כי הפסילה מהווה התערבות מיותרת מצד נתניהו, וכי "חוסר הסבירות של ההחלטה משתכלל אף לחוסר סמכות, לנוכח העובדה כי מדינת ישראל נמצאת בימים אלו בתקופת בחירות, שבה נדרשת רגישות מיוחדת בכל הנוגע למינויים". עוד ביקשה התנועה מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להורות לראש הממשלה לחזור בו.

ועד ראשי האוניברסיטאות התייחס גם הוא להתערבות נתניהו ומסר: "אנו מגנים כל ניסיון לפסול שופטים או מועמדים בגין דעותיהם, דבר שעלול לגרום לכך שהשופטים הטובים והמועמדים הראויים ביותר ידירו רגליהם מהפרס. בימים אלה, אנו קוראים למכהנים בוועדות הפרס להקפיד לשים לנגד עיניהם בבואם לבחור את הזוכים את האיכות והמצוינות, מתוך מחויבות ויושרה מקצועית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ