סערה במכללת ספיר: מרצה דרש לא לכתוב "בס"ד" על הלוח בעת מבחן

סטודנט במכללה הפיץ תמונה של מעטפת בחינות עליה נכתבה ההוראה, שיועדה ככל הנראה לבוחנת. ההנהלה: "זו אינה מדיניות המכללה אלא יוזמה פרטית של מרצה, הנושא ייבדק"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

מרצה ממכללת ספיר עורר סערה כשהורה אתמול (רביעי) לבוחנת שלא לכתוב "בס"ד" על הלוח. אחד הסטודנטים במכללה צילם והפיץ את התמונה של מעטפת בחינות בקורס ממשל ופוליטיקה, במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית, עליה נכתב "נא לא לרשום 'בס"ד' על הלוח".

ההוראה של המרצה יועדה ככל הנראה לבוחנת המשגיחה על הסטודנטים בזמן הבחינה. ''בס"ד'' הוא קיצור של "בסיעתא דשמיא" (בעזרת ה'), אותו נוהגים יהודים רבים לכתוב בראש עמודים. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מהנהלת המכללה נמסר כי "זו אינה מדיניות המכללה אלא יוזמה פרטית של מרצה, הנושא ייבדק". אגודת הסטודנטים מסרה כי מבדיקה שערכה, עלה גם כן כי מדובר בבחינה אחת בלבד, ובמלל שכתב המרצה בעצמו. האגודה הודיעה כי היא דורשת מהנהלת המכללה לקבל עדכון על "פשר ההחלטה חסרת הרגישות של המרצה".

בעמוד הפייסבוק של המכללה התרעמו על הדרישה של המרצה וכתבו כי זו כפייה חילונית. הגולשת אילנית כתבה: "אטבח אל יהוד מותר ובס"ד לא? צריך לסגור את המוסד שלכם". חגית כתבה: "איני יודעת מה השיקול הגדול בגללו נאסר לכתוב 'בס"ד' על לוח, לא עלינו, אבל אין ספק שזה עוד צעד שיגרום לדתיים ולמסורתיים לדעת שהם פשוט לא שייכים למכללת ספיר. טוב שאתם מכריזים על כך מראש, כמובן; ואני מקווה שזה אכן יהווה שיקול כבד כאשר צעירים יחליטו האם להרשם ללימודים אצלכם או לא". אושר הוסיף: "מכללה שידועה בציבור בדעותיה ותפישותיה, שטוענת כי דוגלת בחופש ביטוי וכל פעם מחדש פוגעת באותם מגזרים תחת תירוצים מטופשים". 

לאחרונה התעוררה מחלוקת מתוקשרת במכללת ספיר בעקבות תערוכת אמנות שהוצגה במוסד. התערוכה, "כוחה של מלה", נפתחה בסוף חודש דצמבר ואחד המוצגים בה היתה חמסה עם הכיתוב "אטבח אל יהוד", שיצר גל ווליניץ. לצדה הוצגו חמסות נוספות עם הכיתובים "דאעש" ו-"בדם ואש נפדה את פלסטין". 

יום לאחר שהוצגו, נגנבה אחת החמסות. סטודנט מהמכללה הודה כי הוא אחראי למעשה אך טען כי לא גנב אותה אלא "הוריד אותה בבוז". סגן שר החינוך אבי וורצמן שיגר מכתב לנשיא המכללה בבקשה שלא להציג את התערוכה במוסד שכן "יש חשש להסתה תחת אצטלה אקדמאית".

מיצג אחר באותה התערוכה שלהב אף הוא את הרוחות, סרטון ובו טלית ותפילין מוצגים כהלבשה תחתונה. במיצג, "היה ערב קיץ", שנוצר על ידי גיל יפמן ב-2006, נראה יפמן כורך לגופו טלית ותפילין כבגדים תחתונים. סטודנטים דרשו להוריד את המיצג הבזוי לדבריהם. לבסוף החליט נשיא המכללה שהעבודה תוצג, אבל רק מי שיפעיל את הווידיאו באופן יזום יוכל לצפות בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ