בעקבות הנחיית וינשטיין: נתניהו חזר בו מפסילת שלושת השופטים בוועדות פרס ישראל

אחרי פניות אליו בנושא הבהיר היועמ"ש לראש הממשלה כי אין לקבל החלטות בנושא בתקופת הבחירות. נתניהו: אם אנצח בבחירות אקים ועדה לגיבוש קריטריונים לבחירת השופטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו הבוקר (שישי) מפסילת שלושת השופטים בוועדות פרס ישראל, שנחשפה השבוע ב"הארץ". זאת, בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שבגלל תקופת הבחירות, אין לקבל החלטות בנושא. גם מבקר המדינה יוסף שפירא פנה לנתניהו והנחה אותו לחזור בו מפסילת השופטים.

אתמול פנה היועץ המשפטי לנתניהו והבהיר כי לא נכון לבצע שינויים מעין אלה בתקופת בחירות, וביקש ממנו לחזור בו מההחלטות שהתקבלו עד כה. מקורות במשרד המשפטים אמרו כי השינויים שהכניס נתניהו הם "על גבול הלא-חוקיים". במשרדו של וינשטיין העריכו כי אם יוגש בג"ץ נגד השינויים, יתקשה היועץ להגן עליהם. מלשכת נתניהו נמסר הבוקר כי הוא מכבד את ההנחיה.

היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע פרגו, השיבה הבוקר למכתבו של וינשטיין בנושא הפרס. במכתבה ציינה כי נתניהו ביקש למסור כי הוא מכבד את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה שלא לעסוק במינוי שופטי פרס ישראל, בעת הזו של תקופת הבחירות. במכתב צוין גם כי ראש הממשלה נתניהו ביקש למסור, כי היה ויעמוד בראשות הממשלה הנכנסת, הוא יקים ועדה לגיבוש קריטריונים למינוי שופטים לפרס ישראל, בהתאם להמלצת היועץ המשפטי ולהצעת מבקר המדינה בדו"ח מבקר המדינה משנת 2010.

הירשפלד, שריר והולצמן, אתמולצילום: איליה מלניקוב

בימים האחרונים קיבל היועץ המשפטי לממשלה כמה פניות שבהן התבקש להורות לנתניהו שלא להתערב בהרכב ועדות הפרס. כך, מסרה ראשת מרצ זהבה גלאון, שפנתה אליו בנושא, כי "כמו שהקפיאו את בחירת מפכ"ל המשטרה עד לאחר הבחירות, כך יש לבטל את השינויים שעשה נתניהו, הפועל מתוקף תפקידו כמחזיק תיק החינוך, ולתת לשר החינוך הבא להחליט על הרכב הוועדות". הבוקר אמרה גלאון: "התדרדרות לפאשיזם תמיד מתחילה בבחינת הפטריוטיות של אנשי התרבות ובדה לגיטימציה של יצירותיהם ואומנותם".

גם התנועה לאיכות השלטון ביקשה מהיועץ להנחות את נתניהו לחזור בו. בפניית התנועה נטען כי פסילת השופטים מהווה התערבות מיותרת ובלתי סבירה מצד נתניהו, וכי הדבר אינו בסמכותו "לנוכח העובדה כי מדינת ישראל נמצאת בימים אלו בתקופת בחירות, שבה נדרשת רגישות מיוחדת בכל הנוגע למינויים".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קרא היום לכל המועמדים והשופטים שפרשו לשוב אל הוועדות. לדבריו, "פרס ישראל יקר ללב כולנו, מימין ומשמאל. הוא מהווה מכנה משותף של החברה הישראלית, מהאחרונים שנותרו לה, ומסמל הסכמה נדירה על העומק הרוחני, התרבותי, הספרותי, המדעי והערכי שלנו כעם. זהו אות שבאמצעותו מוקירה האומה את בחירי בניה ובנותיה ועלינו לשמור עליו מכל משמר. הבה נשמור על פרס ישראל, למען כולנו".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה מכבד את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה. ראש הממשלה משוכנע כי הליך בחירת כמה מהמועמדים לשופטים בפרס ישראל, כפי שהוגשו לו לעיון מקדמי, נתן עדיפות מובהקת לבעלי דעות קיצונית מאוד ושנויות במחלוקת עזה - כולל תמיכה בסרבנות לשירות בצה"ל. הליך זה לא נתן ייצוג הולם לחלקים נרחבים וחשובים בחברה, בתרבות ובהוויה הישראלית לרבות אי ייצוג מגדרי ומגזרי הולם".

מהמחנה הציוני נמסר בתגובה: "ברכות ליועץ המשפטי שהבין את מה שכולנו הבנו: נתניהו לא סופר את הסופרים, לא סופר את התרבות הישראלית ולא סופר את הציבור בישראל. אם נתניהו רוצה לריב על מנדטים עם אורית סטרוק אז שלא יעשה את זה על גבם של אנשי התרבות שבניגוד אליו תרמו דבר או שניים לאזרחי ישראל. בעוד חודש כהונתו הכושלת של נתניהו תיכנס לספרי ההיסטוריה כתקופה חשוכה בתולדותיה של מדינת ישראל".

עד כה שמונה מתוך 13 שופטים בשלוש ועדות שונות בפרס ישראל התפטרו במחאה על התערבות ראש הממשלה בתהליך הענקת בפרס. שני השופטים האחרונים שנותרו הם יהורם גאון, העומד בראש הוועדה בתחום הקולנוע, וחבר הוועדה, מוטי שקלאר. במקביל, מתחזק גל המועמדים לפרסי ישראל, המבקשים להסיר את מועמדותם: אתמול היו אלה דויד גרוסמן, סמי מיכאל, חיים באר, רות דיין ורנן שור.

בהקלטה שפורסמה אמש (חמישי) בחדשות ערוץ 10 הסביר גרוסמן כי הוא פורש בגלל "מסע ההסתה של ראש הממשלה נגד בכירי המדענים והיוצרים". הוא כינה את המהלך של לשכת ראש הממשלה "מחטף ציני ודורסני, הפוגע בחופש הרוח והמחשבה בישראל".

בראיון משותף אמרו אתמול שלושת השופטים אשר נפסלו על ידי עוזריו של נתניהו - הפרופסורים לספרות אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד והמפיק חיים שריר - כי פרס ישראל "זוהם, אולי ללא תקנה". על רקע זה, קוראים גורמים שונים שנחשפו להתנהלות אנשי נתניהו בשבועות האחרונים, להעביר את האחריות על פרס ישראל מהדרג הפוליטי לידיו של נשיא המדינה.

נתניהו עצמו הוסיף והתבטא אתמול בנושא, וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "לא ייתכן שעמדות פרו־פלסטיניות ישתלטו בתחומים מסויימים על פרס ישראל. לא ייתכן שבשם החופש האקדמי ידכאו פלורליזם אמיתי. אני מבקש להוציא כל שיקול פוליטי מוועדת הפרס. צריך להוציא את הפוליטיקה באשר היא, כל סוג של פוליטיקה, מוועדות פרס ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ