הסופרים דויד גרוסמן ויצחק בן-נר והבמאי רנן שור לא ישיבו מועמדותם לפרס ישראל: "רוח הפרס נפגעה"

"חזרה לפרס ישראל היא הסכמה להתפרצות הזדונית של ראש הממשלה", הסביר בן-נר. גם רות דיין לא תשיב את מועמדותה. פרופ' יגאל שוורץ החזיר מועמדותו לפרס לחקר הספרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסופרים דויד גרוסמן ויצחק בן-נר, הבמאי רנן שור ורות דיין הודיעו הערב (שבת) כי לא יחזירו את מועמדותם לפרס ישראל. בנוסף, המפיק חיים שריר החליט שלא לחזור לוועדת השופטים בתחום הקולנוע. "אני לא רואה אפשרות במצב שנוצר לתת את הפרס בניקיון כפיים", אמר שריר.

"למרות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה לבטל את פסילת השופטים, הרוח של פרס ישראל והייחוד שלו נפגעו השנה באופן קשה, ואי אפשר לטעון ששום דבר לא קרה", אמר גרוסמן. ביום חמישי שעבר הוא הסביר את הסרת מועמדותו לפרס ב"מסע ההסתה של ראש הממשלה נגד בכירי המדענים והיוצרים".

בן נר אמר כי "לחזור לפרס ישראל, שהכללים שלו נפרעו, זה הסכמה להתפרצות הזדונית והמכוונת של ראש הממשלה". הוא הוסיף כי "אני מעדיף שהפרסים - לא רק בספרות אלא גם בתחומים האחרים - יבוטלו השנה, בגלל מעשי ראש הממשלה. צריך לחדש את המוסד הזה לאחר שיעבור לאחריות נשיאותית, שתשריין אותו מלחצים ופגיעות פוליטיות".

גם הבמאי והתסריטאי רנן שור כי לא ישיב את מועמדותו לפרס ישראל לקולנוע. שור הסביר כי "ההתערבות הבוטה וחסרת התקדים  של ראש הממשלה בתהליכי המינוי של הועדות בתחומי הקולנוע והספרות היא לא רק פסולה בכל היבט ציבורי, אלא  מכתימה רטרואקטיבית  מאות מקבלי הפרס וחברי ועדות השיפוט שהורכבו ב-60 השנים האחרונות".

בסך הכל, מתוך שבעה מועמדים לפרס שהסירו את מועמדותם במחאה על ההתערבות, שישה הודיעו עד כה כי לא יתמודדו על הפרס: הסופרים דויד גרוסמן, סמי מיכאל, חיים באר ויצחק בן־נר וכן הקולנוען רנן שור ורות דיין אמרו כי לא ישיבו את מועמדתם למרות החזרת השופטים שנפסלו לתפקידם. חוקר הספרות פרופ' יגאל שוורץ, שהיה הראשון שהודיע בשבוע שעבר על ביטול מועמדותו לפרס ישראל, אמר כי חידש את מועמדותו.

מתוך שמונה שופטים שפרשו מוועדות הפרס בעקבות הפסילה, חמישה הודיעו כי יהיו מוכנים לשוב לתפקידם אם היועץ המשפטי לממשלה יאשר זאת: הפרופסורים נסים קלדרון, נורית גרץ ואפרים חזן (חקר הספרות), הסופרת גיל הראבן (ספרות) והבמאי רם לוי (קולנוע). שופטי ועדת הפרס לחקר הספרות, פרופ' זיוה בן פורת וד"ר אורי הולנדר, הודיעו כי לא ישובו לתפקידם לאחר שפרשו, והשחקנית יונה אליאן טרם הודיעה אם תשפוט או לא.

ההוראה מעוזריו של נתניהו למשרד החינוך לחזור ולהתקשר לשופטים שנפסלו על ידיהם התקבלה ביום שישי בצהריים. זאת, בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שבגלל תקופת הבחירות, אין לקבל החלטות בנושא.

הפרופסורים הולצמן והירשפלד, כמו הראבן, הסכימו לחזור לכהן בוועדה אולם ביקשו לקבל אישור מהיועץ המשפטי לממשלה כי הדבר ניתן למרות ששמותיהם פורסמו. זאת, בניגוד לתקנון פרס ישראל הקובע כי שמות השופטים והמועמדים לפרס יישמרו בחשאיות, עד להודעה על הזוכים בפרס, על מנת למנוע אפשרות של השפעה ולחצים על השופטים.

ביום שישי בבוקר נערכו דיונים בנושא במשרד היועץ המשפטי לממשלה והלשכה המשפטית במשרד החינוך. לדברי גורמים במשרד המשפטים, "בסיטואציה החריגה שנוצרה, העובדה ששמות חלק מהשופטים התפרסמו לא פוגעת בכשרות ההליך של בחירת המועמדים". ההחלטה להיענות לבקשת השופטים התקבלה על ידי המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר והיועץ וינשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ