רשות האוכלוסין עיכבה בדרום ת"א כ-100 מבקשי מקלט ללא אשרת שהייה

הרשות מנהיגה נוהל חדש ולפיו על מבקשי מקלט להציג תלוש משכורת וחוזה שכירות כתנאי לחידוש האשרה. לפי התיקון לחוק למניעת הסתננות, ניתן לכלוא מהגר לאחר חודש מתום אשרתו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אילן ליאור
אילן ליאור

במבצע גדול בדרום תל אביב עיכבו היום (ראשון) פקחי , בליווי שוטרים, כ-100 מבקשי מקלט אפריקאים שלא נשאו עליהם אשרת שהייה בתוקף או שקיבלו זימון ולא התייצבו במועד שנקבע להם. בהודעת הרשות נמסר כי אנשיה יערכו שימועים למעוכבים ולאחריהם יוחלט מי ייעצר וייכלא. עוד נכתב כי "במסגרת זאת, מזכירה רשות האוכלוסין וההגירה לכלל המעסיקים הישראלים לבדוק את תוקף האשרה של העובדים המועסקים על ידם".

קובע כי אם חלפו יותר מ-30 ימים מאז פג תוקף אשרת השהייה של מבקש מקלט, רשאי ממונה ביקורת גבולות של רשות האוכלוסין וההגירה להורות על כליאתו לתקופה של חודשיים עד שלושה חודשים, בהתאם למשך הזמן שחלף מאז פגה האשרה. לאחר מכן יועבר מבקש המקלט למתקן חולות לשנה ושמונה חודשים.

מבקשי מקלט רבים התלוננו בשבועות האחרונים כי רשות האוכלוסין וההגירה מערימה עליהם קשיים רבים לחדש את אשרות השהייה. כך למשל, העידו מבקשי מקלט כי לראשונה נדרשו להציג תלוש משכורת וחוזה שכירות לדירה כדי לחדש את האשרה.

פקידי הרשות סירבו לחדש את האשרה למי שלא הציג את המסמכים. בנוסף, לפני כשלושה חודשים למבקשי המקלט וכיום פועלות רק שלוש לשכות – בבני ברק, באר שב\ע ואילת – שבהן הם יכולים לחדש את אשרות השהייה הזמניות.

המוקד לפליטים ולמהגרים מסר בתגובה על גל המעצרים כי "במהלך השנה האחרונה משרד הפנים עושה כל שביכולתו על מנת לגרום למבקשי המקלט להישאר ללא אשרה בתוקף. כשאנו מדברים על הלחץ המופעל על מבקשי המקלט על מנת שיעזבו 'מרצון' - אנו מתכוונים לא רק לכליאה אלא גם למדיניות ההכשלה המכוונת הזאת, ההופכת את החיים שלהם כאן לבלתי אפשריים. אנו קוראים למשרד הפנים לחדול בו מההתעמרות הבירוקרטית ולאפשר למבקשי המקלט לחדש את אשרות השהייה באופן הוגן".

בתשובה שהעבירה רשות האוכלוסין וההגירה למוקד לפני כשבועיים צוין כי היא הציגה נוהל חדש שבו מופיעות הדרישות החדשות להצגת המסמכים. "מסתנן אשר אין ברשותו מסמכים אלה, יטען זאת בפני נציגי יחידת ההגירה וההחלטה תתקבל בעניינו שם", נכתב בתשובת הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ