השופטים בוועדת פרס ישראל לחקר הספרות פרשו סופית מתפקידם: "לא נוכל לקבל החלטה הוגנת"

הפרופסורים התנו את חזרתם לוועדה במציאת פתרון לחשיפת שמותיהם, אך עד כה לא קיבלו את חוות דעתו של וינשטיין בעניין. מועמדים שונים הפעילו עליהם לחץ להתפטר

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אור קשתי
אור קשתי

שלושת חברי ועדת השופטים בפרס ישראל לחקר הספרות - הפרופסורים נסים קלדרון, נורית גרץ ואפרים חזן, החליטו הערב (שני) להתפטר באופן סופי מהוועדה. זאת, בין השאר על רקע לחצים שהופעלו עליהם מצד מועמדים שונים, מאז . השלושה הודיעו על חזרתם לתפקיד בעקבות הוראת היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה, , , אך עתה, כאמור, חזרו בהם.

"מתברר שאין עוד אפשרות לוועדה לקבל החלטה מקצועית והוגנת", הודיעו הערב השלושה. שני החברים האחרים בוועדה, פרופ' זיוה בן פורת וד"ר אורי הולנדר, כבר הודיעו כי לא יחזרו אליה, בנימוק של פגיעה בלתי חוזרת בהליך הענקת הפרס. כעת נדרש משרד החינוך להרכיב מחדש את הוועדה בתחום חקר הספרות.

במכתב שנשלח הערב לאחראי על פרסי ישראל במשרד החינוך, דוד פלבר, כתבו שלושת המתפטרים כי "עברו שלושה ימים מאז פרסמנו את הודעתנו, ובה התנינו את חזרתנו אל השיפוט במציאת פתרון לבעיית חשיפת השמות. עד כה לא קיבלנו את חוות דעת היועץ המשפטי. קיבלנו ממך הודעה שהכנת חוות הדעת מתעכבת, אבל הנזק שנעשה להליכים התקינים בוועדה כבר איננו בר תיקון, ושום הנחיה משפטית לגבי העתיד לא תתקן את המצב שנוצר כעת".

נורית גרץ, ב-2011צילום: דודו בכר
נסים קלדרון, ב-2005צילום: אלון רון

עוד כתבו השלושה כי "מן הרגע ששמות השופטים נחשפו, ועוד יותר מכך - אחרי שלושת הימים האחרונים, כל החלטה שנקבל תוכתם בהטיה כזאת או אחרת - פוליטית, מקצועית או אישית. התוצאה תהיה פרס שיהיה אפוף בתככים". לדבריהם, כשאולץ ראש הממשלה לחדול מההתערבות הפוליטית בהליכי הפרס, הם ראו בכך הישג לדמוקרטיה, ורצו לחזור לעמדת השיפוט כדי לתקן את הנזק ולשמור על מעמד פרס ישראל.

לכן, כתבו, "הסכמנו לחזור ולכהן כשופטים. איננו מצטערים על החלטה זו. חשבנו שמחובתנו המקצועית לעשות כמיטב יכולתנו כדי להגן על הפרס. אבל שלושת הימים האחרונים, ומה שהתפתח בהם, הוכיחו לנו שהדבר בלתי אפשרי. אם נשאר בתפקידנו נגרום נזק נוסף לפרס בהווה ובעתיד".

פרופ' קלדרון הוסיף כי היו הרבה טלפונים ונשלחו הרבה מיילים אל השופטים, "שאחריהם התברר שאם נשארנו כדי להציל את הפרס, הרי כעת אי אפשר לחלק פרס שלא יהיה מוכתם בתככים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ