אלפי חרדים מפגינים בירושלים לאחר שחרור שלושה בחורי ישיבה שערקו

המפגינים מוחים נגד חוק הגיוס ובעד החרמה גורפת של רשויות הצבא. האירוע הוא גם הפגנת כוח כלפי יהדות התורה, שעלולה לאבד קולות בבחירות בשל פרישת פלג אוירבך משורותיה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אלפים רבים של גברים חרדים גודשים הערב (שני) את מרכז העיר ירושלים במפגן כוח של הפלג הליטאי הרדיקלי בראשות הרב שמואל אוירבך. כחלק מהאירוע החגיגי נערכה מוקדם יותר תהלוכת ענק לרגל שחרורם אתמול מהכלא הצבאי של שלושה בחורי ישיבה - שסירבו, בהוראת אוירבך, להתייצב בלשכות הגיוס כדי להסדיר את הפטור שלהם משירות.

ואולם, המעמד החגיגי הוא קודם כל הפגנת ענק בעד החרמה גורפת של רשויות הצבא בידי הציבור החרדי, ולא פחות חשוב - מפגן כוח כלפי יהדות התורה. קואליציית המפלגות החרדית עשויה לאבד בבחירות הקרובות כמות עצומה של קולות בגלל פרישתו של פלג אוירבך מהמפלגה הליטאית דגל התורה. אל המפגינים הצטרפו אלפי גברים מ"העדה החרדית" - הפלג האנטי ציוני שמאז ומתמיד מחרים את הבחירות ואת רשויות הצבא - בעלי בריתו החדשים של אוירבך.

"מבית ומחוץ קמים עלינו לכלותינו", אמר הערב אוירבך להמונים שהתייצבו לעצרת. "הבחורים שקידשו שם שמים בכלא הצבאי הם מעט מהאור שיגרש את החושך. יחד עם השמחה הגדולה שיש לנו עם הבחורים הללו, צריכים אנו לדעת כי הגזירה הנוראה עדיין בעיצומה ויש לעשות הכל כדי לבטלה".

הפגנת החרדים בירושלים, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

בראש התהלוכה עמדו הרב אוירבך עצמו וכן הרב יצחק טוביה וייס, מנהיג "העדה". קודם לעצרת המרכזית, שלושת העריקים, המכונים "אסירי עולם התורה", הובלו על גבי כרכרות ברחובות שנחסמו לצורך ההפגנה, ונישאו על כתפי חבריהם. בחור ישיבה נוסף שערק שוחרר מהכלא הצבאי כבר בסוף השבוע.

יש לציין כי שניים מבין ארבעת העריקים הם תלמידי ישיבת פוניבז' בבני ברק, שהועברו לידי המשטרה הצבאית לאחר שריצו ימי מעצר על פרשיה אחרת שנמצאת בלב סדר היום החרדי - ההתפרעויות בישיבה כחלק מהעימות בין נאמני אוירבך לנאמני הרב שטיינמן.

ביטאון פלג אוירבך, "הפלס", קרא היום בכותרתו הראשית להתייצב ב"מעמד ההיסטורי של קידוש שם שמיים, בעת קבלת פני אסירי עולם התורה". במאמר המערכת של העיתון נכתב כי " ארבעת בני הישיבות היקרים נכלאו מתוך מטרה אחת ברורה: לנסות ולהכניע את עולם התורה ולדכא את עמידתם האיתנה של אותם צעירים מסולאים מפז, בשל סירובם להוות חלק פעיל מתהליך ההרדמה הקולקטיבי שנכפה על עולם התורה. זאת, באמצעות חוק הגיוס, שהוגדר בשלהי החורף אשתקד על ידי מועצות גדולי וחכמי התורה 'מלחמת דת ומרידה במלכות שמיים!'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ