בצל הסירוב לצמצם תשלומי הורים: חגיגת משכורות בבית הספר הריאלי בחיפה

אף כי בית הספר נאבק בהחלטת משרד החינוך להפחית את תשלומי ההורים מ-17 אלף שקלים בשנה ל-7,000 לכל היותר, מנהליו מקבלים משכורות גבוהות במידה ניכרת מהנהוג בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבית הספר הריאלי בחיפה מנהלים בשבועות האחרונים מאבק במשרד החינוך ובהוראתו לצמצם את תשלומי ההורים במוסד, כחלק ממהלך כלל ארצי להורדת גביית תשלומי הורים בבתי ספר ייחודיים. לצורך המאבק שכרו בריאלי את משרד הייעוץ האסטרטגי של רונן צור, ובמקביל למאבק הציבורי עתרו לבג"ץ. הטענה המרכזית של בית הספר היא שאם יופחתו תשלומי ההורים לפי מתווה משרד החינוך, לא יהיה מנוס מסגירת המוסד.

כיום גובה בית הספר 17 אלף שקלים בשנה, בכל שכבות הגיל (מכיתה א' ועד י"ב). זאת, אף שבכיתות ט' עד י"ב מעביר משרד החינוך למוסד תקצוב מלא, כמו לכל בית ספר מוכר ורשמי. עתה דורש משרד החינוך כי גובה תשלום זה לא יעלה על 7,000 שקלים.

למרות טענות הריאלי כי אינו יכול לעמוד בהפחתת שכר הלימוד הגבוה, עדויות של הורים ודו"חות שכר מגלים כי בבית הספר מוענקות משכורות נדיבות במיוחד לבכירים. כך, למשל, מדו"ח חמשת מקבלי השכר הגבוהים שהוגש על ידי בית הספר (המוגדר חברה לתועלת הציבור) לרשם העמותות עולה, כי מנהל בית הספר שסיים תפקידו בשנת 2013 קיבל שכר ברוטו שנתי בגובה 624,553 שקלים, ומענק סיום עבודה בגובה 297 אלף שקלים. שכרו השנתי ברוטו של סמנכ"ל במוסד היה 639,842 שקלים, ושל סמנכ"ל נוסף שסיים עבודתו 446,680 שקלים. מורה בעל תואר דוקטור קיבל באותה שנה שכר של 406,915 שקלים ברוטו, ומנהל אחד מארבעת סניפי בית הספר בעיר זכה לשכר שנתי של 397,354 שקלים ברוטו. משכורות אלה הן חריגות במיוחד במוסד חינוכי וגבוהות פי שניים משכרו הממוצע של מנהל בית ספר בישראל.

נוסף על כך, במכתב ששלח ועד המורים במאי 2014 להנהלת בית הספר, ודלף למשרד החינוך וכלי תקשורת, הלינו המורים על חוסר שקיפות בהתנהלות התקציבית של בית הספר ועל "חגיגות בזבזניות, הוצאות חריגות בהנהלה, היעדר דוגמה אישית וחלוקה נאותה בנטל הקיצוץ". הוועד ציין במכתב כי כבר בשנת הלימודים הקודמת הוא התריע "על השקעה לא מידתית סביב חגיגות שנת המאה. סביר להניח שהתנהלות שקולה וצנועה יותר בציון המאורע היתה ממתנת את הצורך בקיצוצים". בהמשך הם מציינים כי ההוצאות על חגיגות אלה הסתכמו במיליוני שקלים, והוסיפו כי "בית הספר הריאלי גובה שכר לימוד שנחשב לשכר עתק במונחים ישראליים. בית הספר חייב לברר לעצמו ולקהילה את התשובה לשאלה - מהו הערך המוסף שלו? בית הספר חייב לבחון את עצמו בראש ובראשונה כמסגרת חינוכית".

המורים הוסיפו כי "תנאי ההעסקה של בעלי התפקידים הבכירים בבית ספר (למשל - מנכ"ל, מנהלי סניפים, סמנכ"ל וכו') הם בדרך כלל בחוזה אישי וכוללים שכר גבוה במיוחד, הרבה מעל לשכר מנהלים בתקן משרד החינוך, חשבון הוצאות, אחזקת רכב ועוד. אנו מצפים לבחינה מחודשת ורגישה של התנאים הללו".

ניסיון לשוחח עם מורים מבית הספר בנוגע למאבק הנוכחי מול משרד החינוך נענה בסירוב ובחששות מפגיעה בעתיד במי שיעזו להשמיע עמדה שונה מזו שמציגה הנהלת בית הספר כלפי חוץ. אם לתלמידים בבית הספר, שסירבה להזדהות, הלינה גם היא על היעדר שקיפות בחלוקת הכספים מצד ההנהלה. לדבריה, "אין תחושה של שקיפות, אנחנו שואלים שאלות ולא תמיד נותנים לנו תשובות. הרבה פעמים מתייחסים אלינו כאל חבורת ילדים, למרות שמדובר על הורים משכילים, חלקם בכירים באקדמיה, לא אנשים שאפשר לסבן אותם".

היא הוסיפה כי "ניתן לעשות תהליך הדרגתי של הורדת שכר הלימוד, יש מספיק שמנת שאפשר להוריד. יש הרבה דברים לא הכרחיים, אפשר לחסוך וראינו את זה קורה. יש המון נשפים, פורים, ויום התלמיד. ברור שאפשר לקצץ". על גובה משכורות ההנהלה הוסיפה כי "זה מרתיח אותי באופן אישי שמנהל מקבל מענק פרישה כזה והורים משלמים שכר לימוד כל כך גבוה. הלכנו כמו צאן עיוור לריאלי, כי זה בית ספר אליטיסטי ונחשב - קוראים לנו אליטה, ועד עכשיו השתדלתי לא לחשוב שאנחנו ככה, אבל אני רואה שכן".

בבית הספר הריאלי לומדים כיום כ-4,000 תלמידים מגיל גן ועד י"ב, בארבעה סניפים ופנימייה. הוא נחשב בית ספר אליטיסטי והישגי במיוחד, ובין בוגריו זוכים בפרס ישראל, ארבעה רמטכ"לים ושלושה שופטי בית המשפט העליון. בית הספר פועל במסלול "מוכר שאינו רשמי", שבו פועלים בתי ספר ייחודיים רבים בישראל, בהם גם בתי ספר מזרם החינוך הדמוקרטי והאנטרופוסופי.

מבית הספר הריאלי נמסר בתגובה כי המוסד "הינו בית ספר חצי פרטי הפועל כחל"צ (חברה לתועלת הציבור) ומקפיד לגייס את טובי המנהלים, המורים והצוות הפדגוגי לצד מתקני מעבדה, מחקר וסביבות למידה מובילות בארץ - והעלויות הנדרשות הן בהתאם לכך. אין תקדים לבית ספר שהשפיע כה רבות על החברה בישראל, ואנו גאים על כך. אנו מצויים בימים אלו בהליך הידברות מול משרד החינוך תוך מטרה להמשיך את פעילות בית הספר כפי שהיתה עד היום.

"לגבי משכורתו של המנהל היוצא רון כתרי: משכורתו של כתרי, מנהל בית הספר הפורש, אחרי 20 שנות עבודה, כללה חודשי הסתגלות והיא מהווה תמורה ראויה על תרומתו הרבה". בבית הספר סירבו לנקוב בעלות ההתקשרות עם צור תקשורת, אך מסרו כי היא תואמת את התעריף המקובל במוסדות חינוך ומתחשבת בייחודיות המשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ