הרב הראשי תוקף את רפורמת הגיור: לא אאשר גיורים של רבני ערים גם אם בג"ץ יחייב אותי

בהקלטה שנחשפה באחרונה נשמע הרב יצחק יוסף תוקף רבנים ציוניים בכירים, ובהם הרב דוד סתיו, מתומכי רפורמת הגיור, המתירה לרבני ערים להקים בתי דין מקומיים לגיור כדי להקל את ההליך

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בעקבות רפורמת הגיור שאישרה הממשלה היוצאת בנובמבר, יוצא הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, במתקפה על רבנים ציוניים בכירים, ובראשם הרב הראשי של ירושלים, אריה שטרן, אותו הוא מאשים בסילוף ההלכה. יוסף אף הכריז כי לא יאשר גיורים שייעשו על ידי רבני ערים, כפי שקובעת רפורמת הגיור שעברה בממשלה, גם אם בג"ץ יחייב אותו.

בהקלטה שחשף באחרונה אתר "כיכר השבת" נשמע יוסף מכנה את שטרן "מגלה פנים שלא כהלכה". יוסף אף תקף את יו"ר ארגון רבני צהר, הרב של שהם, דוד סתיו, שהיה הרוח החיה מאחורי רפורמת הגיור, המתירה לרבני ערים להקים בתי דין מקומיים לגיור כדי להקל את ההליכים ולאפשר גם גיור קטינים, דבר שלא נעשה כמעט בישראל כיום.

שני הרבנים הראשיים לישראל, יוסף והרב דוד לאו, התנגדו באופן גלוי לרפורמה הזאת, אך ללא הועיל. עם זאת, עתיד הרפורמה נראה כעת קודר, לאור הציפיות כי בממשלה הבאה יישבו המפלגות החרדיות והחר"דליות, המתנגדות לה בתוקף.

הרב יוסף בכנס במרכז העסקים איירפורט-סיטי, בנובמברצילום: מוטי מילרוד

ואולם בהקלטה, שעל פי האתר נעשתה באחרונה, נחשף הוויכוח הישן והעקרוני בין הרבנים החרדים ובין רבנים בציונות הדתית בנוגע למושג של "קבלת מצוות", תנאי לביצוע גיור על פי ההלכה. "נפגשתי עם הרב הראשי של ירושלים", אומר הרב יוסף בהקלטה. "מה הוא אומר לי? 'לא צריכים לקיים את התורה, הגרים, ולקבל את כל השבת. צריך בשביל לקבל תורה, לשמור את השבת במידה מסוימת'. מה פירוש? 'לעשות קידוש ואחר כך נלך לכדורגל, אחר כך לים, העיקר שיעשה קידוש'. אמרתי לו: מאיפה כבודו ממציא את זה? הוא רב ראשי של ירושלים, הוא רב של העיר, מאיפה אתה ממציא את זה? לא צריך לקיים את כל השבת כולה, את כל המצוות כולן? איפה זה כתוב? קבלת מצוות זה חלק מעיקרי היהדות, אז איפה אתם רוצים? 'לא, שיהיה מסורתי, זו הכוונה. שיהיה מסורתי'. אמרתי: אתה מגלה פנים בתורה שלא כהלכה".

בהקלטה עובר יוסף לדבר על רפורמת הגיור, ועל ויכוח הלכתי נוסף שנמצא במרכזה ועוסק בגיור הקטינים. "נפגשתי עם איזה עוד רב עיר שלהם, הרב סתיו קוראים לו. אמרתי לו 'אתה רוצה לגייר את כל הילדים האלה?', אומר לי: 'לא את כולם, בשלב הראשון אני רוצה לגייר 20 אלף'. למה אתה רוצה לגייר אותם? הוא אומר, 'זה זכות להם, ילדים קטנים שיהיו יהודים, אפילו אם אחר כך יהיה רשע – אבל יהיה לו גן עדן, יהיה לו עולם הבא... אמרתי לו, 'זה זכות בשבילו? כשאתה יודע מראש שאמא שלו הולכת לכנסייה ואבא שלו הולך לכנסייה ואוכלים חזיר בבית? ברור שהוא יחלל שבת, זה נקרא זכות בשבילו? ככה הוא גוי, הוא לא חייב במצוות אז בסדר, אין לו עונש'".

ביחס לרפורמה אמר הרב: "הלכו ועשו חוק שרבני ערים יכולים לגייר, ואז עקפו אותי. הרב הראשי של ירושלים יכול לגייר, הרב הראשי של שהם יכול לגייר - וגיירו כבר כמה אנשים בערד. הסמכות של הרב הראשי - לעצור את זה. נתתי הוראה ליו"ר מערך הגיור. כל הגיורים שהם עושים עכשיו, אני לא חותם עליהם, אני לא מאשר. אמרו לי, 'יהיה עליך בג"ץ', בג"ץ יחייב אותי. בג"ץ, ירחם השם, אני לא מאשר, אין דבר כזה. אני לא אחתום על דבר שהוא נגד ההלכה".

בעקבות התבטאותו של יוסף קרא ח"כ אלעזר שטרן, יוזם רפורמת הגיור ומועמד מטעם יש עתיד לכנסת, להתפטרותו. "אמירתו שלא יכבד את החלטת הממשלה באשר לסוגית הגיור היא המשך ישיר לאמירותיו בדבר איסור גיוס בנות לצה"ל", אמר שטרן. "הרב הראשי שוכח שמקור סמכותו הוא אך ורק החלטותיה של כנסת ישראל וממשלת ישראל. אם אינו רוצה ואינו יכול מכל סיבה שהיא למלא אחר חוקי המדינה והחלטות ממשלתה, יש בפניו רק ברירה אחת: להתפטר. ראוי להזכיר שהרב הראשי נבחר לא לפי גדלותו בתורה אלא בהליך פוליטי שממנו הוא שואב את כוחו".

מארגון רבני צהר נמסר בתגובה: "לצערנו שכח הרב יצחק יוסף שהוא הרב הראשי לישראל ואמור להיות רבם של כל רבני ישראל. כרב ראשי תפקידו להיות הראשון שמגן על כבודם של הרבנים, ומקרה שגורם כלשהו מחלל ומבזה את אותם תלמידים חכמים". בארגון הוסיפו עוד, כי "מצער שדווקא הרב הראשי לישראל הוא זה שבוחר לא פעם לבזות ולהשפיל תלמידי חכמים. לפי הדברים הקשים שאמר הרב יוסף נגד רבה הראשי של ירושלים הרב אריה שטרן ונגד רבה של העיר שוהם הרב דוד סתיו נראה כי הוא נותר איש ש"ס כפי שהיה ומתקשה להבין את תפקידו הרם והמכובד".

בתנועת נאמני תורה ועבודה הגדירו את התבטאותו של יוסף "התבטאויות קיצוניות" וקראו לשר לשירותי דת נפתלי בנט "לפעול בנחרצות כדי למנוע את פגיעתו הרעה של הרב יוסף בהלכה ובכבוד תורה, ולהפקיע את המונופול על מערך הגיור מידי הרב יוסף והרבנות הראשית".

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מסר בתגובה: "הרב הראשי ממשיך לרקוד בשתי חתונות, גם ליהנות ממנעמי השלטון והמשרה הממלכתית וגם להעמיד עצמו מעל לחוק. דבריו השערורייתיים מוכיחים כי לא ניתן יהיה לפתור את משבר הגיור בתוך הממסד הרבני הממלכתי. על רבני צהר וחבריהם ללמוד את הלקח ולהפסיק לשמש כעלה תאנה של ממסד שמרני, מסתגר וקיצוני בתחום הנישואים והגיור ולתמוך בהפרדת מוסדות הדת מרשויות השלטון".

בעקבות חשיפת ההקלטה נמסר מלשכת הרב הראשי כי "הרב מכיר ומוקיר את הרב אריה שטרן ואת חיבוריו ההלכתיים, והוא לומד בהם מעת לעת, ובוודאי שאין לקשור בין ויכוח הלכתי סוער ככל שיהיה מתוך ריתחא דאורייתא (להט העיסוק בתורה – י"א) בין תלמידי חכמים בתוך כותלי בית המדרש, לבין יחסי ההערכה ההדדית והידידות בין הרבנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ