ירדן סקופ

משרד החינוך חתם הערב (שבת) על הסכם זמני עם הנהלת בית הספר הריאלי בחיפה, בתום שלושה שבועות של משא ומתן אינטנסיבי. ההסכם יאפשר את פתיחת שנת הלימודים הבאה כסדרה.

בית הספר הריאלי ניהל בחודשים האחרונים מאבק מול משרד החינוך, בנוגע ליישומו של חוזר המנכ"לית מיכל כהן, להגבלת תשלומי ההורים. במסגרת ההסדר, הסכים בית הספר להפחתה של 7% בשכר הלימוד, מ-17,200 שקלים לשנה ל–16 אלף. משרד החינוך התחייב להמשיך ולתקצב את בית הספר בדומה לשנים האחרונות. אולם, שכר הלימוד עדיין גבוה בכעשרת אלפים שקלים לשנה מהגובה המותר על פי חוזר המנכ״לית. לפי משרד החינוך, מדובר בפעימה הראשונה של הפחתת שכר הלימוד, שיצטרך לרדת עוד יותר. הצדדים הסכימו להמשיך את המשא ומתן באופן אינטנסיבי עד לחודש מאי במטרה להגיע להסדר קבע.

לפי הנהלת בית הספר, להורדת שכר הלימוד תהיינה השלכות על תוכנית העבודה של בית הספר בתחומים שונים, אך אלה עדיפות על סכנת הסגירה שריחפה מעליו.

הריאלי בחיפהצילום: דרור ארצי / ג'יני

להסכם קדמה עתירה לבג"ץ, שהוגשה באמצעות עורכות הדין רחל בן ארי, גילי שפר וענת לזר ממשרד עו"ד בן ארי, פיש, סבן ושות', במסגרתה הלין בית הספר כי "כוונת משרד החינוך להוביל לקיצוץ בתקציב בית הספר מתעלמת מהעובדה שבית הספר הריאלי בחיפה, בניגוד לרוב בתי הספר במדינה, כלל אינו מתוקצב על ידי הרשות המקומית".

חוזר המנכ"לית לא הציע חלופה תקציבית, שתאפשר הפחתה בשכר הלימוד מבלי לפגוע בהמשך פעילות בית הספר, ובשל כך טענו במוסד כי קיים חשש לעתידם של 4,050 התלמידים הרשומים בו ובפנימיה הצבאית.

מנכ"ל בית הספר, ד"ר יוסי בן־דב, מסר כי "ראוי לזכור כי העבודה הקשה עוד לפנינו – ניסוח מתווה קבע שיאפשר את המשך פעילותו של בית הספר, מבלי לפגוע בצביונו המיוחד״.

בשבוע שעבר פורסמו ב״הארץ״ המשכורות הגבוהות במיוחד שמקבלים בכירי הריאלי. מדו"ח חמשת מקבלי השכר הגבוהים שהוגש על ידי בית הספר (המוגדר חברה לתועלת הציבור) לרשם העמותות בתום שנת 2013, עולה כי מנהל בית הספר שסיים את תפקידו בשנת 2013 קיבל שכר ברוטו שנתי בגובה 624,553 שקלים, ומענק סיום עבודה בגובה 297 אלף שקלים. שכרו השנתי ברוטו של סמנכ"ל במוסד היה 639,842 שקלים, ושל סמנכ"ל נוסף שסיים עבודתו 446,680 שקלים. מורה בעל תואר דוקטור קיבל באותה שנה שכר של 406,915 שקלים ברוטו, ומנהל אחד מארבעת סניפי בית הספר בעיר זכה לשכר שנתי של 397,354 שקלים ברוטו. משכורות אלה הן חריגות במיוחד במוסד חינוכי וגבוהות פי שניים או יותר משכרו הממוצע של מנהל בית ספר בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ