ביהמ"ש העליון הורה לאוניברסיטת חיפה לנסח מחדש סעיף בתקנון המגביל פעילות בקמפוס

לפי התקנון, נגדו עתרו סטודנטים, מרצים והאגודה לזכויות האזרח, נשיא האוניברסיטה יכול להורות על הפסקה או מניעה של כל פעילות ציבורית. כך היה בעת צוק איתן, ארועי משט מרמרה ועופרת יצוקה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

בית המשפט העליון הורה לאוניברסיטת חיפה לנסח מחדש סעיף בתקנון האוניברסיטה המגביל פעילות ציבורית בקמפוס. הבוקר (שני) התקיים בעליון דיון בערעור נגד תקנון הפעילות הציבורית של אוניברסיטת חיפה, במהלכו מתחו שופטי העליון ביקורת על מדיניות האוניברסיטה, אשר פוגעת באופן גורף בחופש הביטוי בקמפוס. בתוך 60 יום תצטרך האוניברסיטה להגיש נוסח חדש, בו ידונו השופטים.

הערעור דן בחוקיות סעיף 6.2 בתקנון האונברסיטה הקובע כי ״הנשיא, לאחר שהתייעץ עם הרקטור, סגן הנשיא למינהל ודיקן הסטודנטים, מוסמך להורות על הפסקה או מניעה של כל פעילות ציבורית למשך זמן מוגבל...״. המערערים, סטודנטים ומרצים מאוניברסיטת חיפה, יחד עם האגודה לזכויות האזרח, דרשו מבית המשפט לבטל את הסעיף בתקנון הפעילות הציבורית של האוניברסיטה. התקנון מגדיר "פעילות ציבורית" כ"פעילות פוליטית, חברתית, תרבותית, בידורית או אקדמית (למעט הוראה) כלשהי, לרבות עצרות, הפגנות, הרצאות, הפצת כרוזים, הצבת דוכנים, הקרנת סרטים, וכל פעילות ציבורית אחרת למעט פעילות המתקיימת מטעם יחידות האוניברסיטה בלבד״.

הפגנה באוניברסיטת חיפה, נובמבר 2012צילום: רמי שלוש

במהלך הדיון ציינה השופטת אסתר חיות, כי קיומם של אירועים ציבוריים בקמפוס צריך להיות עניין מובן מאליו, וכי פגיעה בחופש הביטוי לא יכולה להיות כה גורפת ועליה להיעשות במתכונת מידתית יותר, כדבריה, ב"עבודת יד". מלבד השופטת חיות ישבו בהרכב גם השופטים חנן מלצר וניל הנדל.

לפי האגודה לזכויות האזרח, בארבע השנים האחרונות, מאז שנקבע התקנון החדש, עשתה האוניברסיטה שימוש נרחב בתקנות להשתקת פעילות פוליטית, כל אימת שהתרחש אירוע שהוגדר כ"חריג" : מבצע עופרת יצוקה בשנת 2009, אירועי משט המרמרה לעזה בשנת 2010, אירועי יום הנכבה בשנת 2011 ומבצע עמוד ענן בשנת 2012.

לדברי עו"ד שרונה אליהו-חי מהאגודה לזכויות האזרח, המייצגת את המערערים, "בשנים האחרונות ניכרת מגמה ברורה של פגיעה בחופש הביטוי של סטודנטים באוניברסיטת חיפה, ובפרט, ניסיונות השתקה של דעות מיעוט בקמפוס. חופש הביטוי הוא מרכיב בסיסי בשלטון דמוקרטי, ולאוניברסיטאות אין בעלות על הזכות לממשו״.

לדברי מחמד ח'לאילה, אחד ממובילי מאבק הסטודנטים, "בשנים האחרונות חווינו כרסום מתמשך בחופש הביטוי באוניברסיטה. חלק מהאירועים שיזמנו בוטלו על ידי ההנהלה, ולאחרים כלל לא ניתן אישור. אני חושב שכל מוסד אקדמי צריך לטפח ולעודד שיח חופשי ומרחב רב תרבותי, אבל באוניברסיטת חיפה, לצערי, יש פער גדול בין ההצהרות היפות למציאות בפועל".

הפגנת סטודנטים באוניברסיטת חיפה, נובמבר 2014צילום: רמי שלוש

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה: "אוניברסיטת חיפה רואה בחופש הביטוי ערך חשוב ומרכזי ובכל שנה מתקיימות בה עשרות פעילויות ציבוריות מגוונות בשלל נושאים. הפסקת הפעילות הציבורית באוניברסיטה אירעה בעבר במקרים יוצאי דופן ולזמן קצוב, על מנת לשמור על הסדר הציבורי בקמפוס. בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת האוניברסיטה שהנוהל מידתי ומופעל בשיקול דעת. בית המשפט העליון ביקש מהאוניברסיטה להגדיר באופן מפורש יותר את תנאי השימוש בסעיף המאפשר את השעיית הפעילות הציבורית על ידי נשיא האוניברסיטה, והאוניברסיטה הסכימה להגיש את השינויים בתוך 60 יום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ