משרד החינוך נסוג מתוכנית פירון; יאפשר לגשת לבגרות בשלושה מקצועות מורחבים

חרף הרפורמה שביקשה לצמצם את מבחני הבגרות, יוכלו התלמידים להרחיב עד שלושה מקצועות בנוסף לאנגלית ולמתמטיקה. הגברת מקצוע נוסף תהיה כרוכה בתשלום הורים של עד 1,150 שקל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע אתמול כי הוא חוזר בו מאחד מסעיפי הרפורמה ללמידה משמעותית - ״ישראל עולה כיתה״, ויתיר לתלמידים לגשת לבגרות בשלושה מקצועות מורחבים ברמת חמש יחידות לימוד, במקום ההגבלה לשני מקצועות בלבד. ההגבלה במספר המקצועות המורחבים נועדה לצמצם את מספר הבגרויות בהם נבחנים התלמידים בישראל. יש לציין כי במשרד החינוך מחריגים את מקצועות מתמטיקה ואנגלית ברמת חמש יחידות ממניין המקצועות המורחבים, ומדובר על האפשרות להרחיב עד שלושה מקצועות בנוסף אליהם, דבר שצפוי להתאים לתלמידים מצטיינים במיוחד.

נוסף על כך, החל מחוזר המנכ״ל האחרון בנושא תשלומי ההורים, הגברת מקצוע שלישי כרוכה בעלות כספית להורי התלמידים, בגובה של עד 1,150 שקל לשנה. כשיצא חוזר המנכ"ל, הבטיח שר החינוך דאז שי פירון שתלמידים לא יידרשו לשלם על מקצוע שלישי משום שבחינה במקצוע שלישי תהיה אסורה במילא במסגרת הרפורמה שהוא מציג. ההחלטה החדשה אם כך תדרוש תשלום נוסף, ותחול גם על תלמידים הנמצאים כיום בכיתה י׳, שהיו הראשונים להיכנס לרפורמה של פירון, שעבורם כללה בעיקר את ההגבלה הזו ואת ביטול הבגרויות בשנה הראשונה בתיכון.

במשרד הסבירו כי ההחלטה החדשה התקבלה בעקבות שיח עם מנהלי בתי ספר ומפקחים, שהתנהל בשל תלונות שעלו מהשטח על האיסור להרחיב מקצוע נוסף, שפגע בתלמידים מצטיינים. במכתב שכתבה מנכ״לית המשרד מיכל כהן למנהלי המחוזות, למפקחים ולמנהלי החטיבות העליונות, היא מציינת כי ״פתיחת הלמידה וההיבחנות במקצוע מורחב שלישי יעניקו לתלמידים את האפשרות להרחיב את הלמידה במקצועות, כגון: שפה עברית וערבית לתלמידי המגזר הערבי, אך לא פחות חשוב מכך גם במקצועות שהם בבחינת 'נשמה יתרה' בתחומי האמנות ומדעי הרוח. כמו כן, סברנו, כי יש לתת מענה לחששות, אשר העליתם בדבר האפשרות לפגיעה במצוינות. בהתאם לזאת, החלטנו להרחיב את המענים לתלמידים מצטיינים כדי לאפשר להם לממש את יכולותיהם וכישוריהם, באמצעות ערוץ היבחנות במקצוע מורחב שלישי״.

השינוי החדש הוא נסיגה נוספת מהתוכנית המקורית שהחלה כהבטחת בחירות מרחיקת לכת של ״יש עתיד״ לצמצם את מספר הבגרויות לשלוש עד ארבע בלבד. הבטחה זו הושמעה על ידי ראש המפלגה יאיר לפיד עוד במערכת הבחירות הקודמת, והיתה בתוקף עם כניסתו של פירון למשרד החינוך.

תלמידים בזמן בגרות במתמטיקה
תלמידים בזמן בגרות במתמטיקהצילום: דניאל בר און

בתחילה ביקש פירון לקיים בגרויות רק במקצועות מתמטיקה, אנגלית, שפת אם (ערבית או עברית) ואזרחות. התוכנית נתקלה בהתנגדות עזה בעיקר מצד מי שזעם על הכוונה לבטל את הבגרויות במקצועות ההומניים המרכזיים — היסטוריה, ספרות ותנ״ך. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע התנגדות לביטול הבגרויות בתנ״ך ובהיסטוריה. לבסוף הוצגה רפורמה חלקית, שהחלה השנה (תשע״ה) עם תלמידי כיתה י׳. היא כללה את ביטול הבגרויות בכיתה י׳ ואת ההגבלה על מספר המקצועות המורחבים לשניים בלבד.

הרפורמה נועדה במטרה להביא להורדה של ״מספר אירועי הבחינה״ כפי שהגדיר משרד החינוך. זאת משום שבדרך כלל בחינה במקצוע מוגבר ברמת חמש יחידות מורכבת למעשה משניים או שלושה טופסי בחינה נפרדים, כך שהגבלה במספר המקצועות המוגברים עשויה לצמצם משמעותית את מספר הפעמים בהם תלמיד ניגש לבגרות. בסופו של דבר הצליח המשרד להביא רק להורדה של מספר אירועי הבחינה, אך לא לירידה במספר הבגרויות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ