נציגי הרשימה המשותפת יצעדו מהכפרים הלא מוכרים בנגב למשכן הנשיא

הצעדה נועדה לעורר מודעות לתנאי חייהם של תושבי הכפרים הבדואיים ולקדם תוכנית להכרה בהם. ריבלין הסכים לקבל את הצעדה עם הגעתה לירושלים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

נציגים של הרשימה המשותפת ופעילים חברתיים ייצאו מחרתיים (חמישי) לצעדה מהכפרים הבדואיים הלא מוכרים בנגב למשכן הנשיא בירושלים. זאת, במטרה לעורר מודעות למציאות חייהם של תושבי הכפרים ולקדם הכרה בהם. על הצעדה המתוכננת דווח לראשונה ב"הארץ" בשבוע שעבר.

התוכנית שמבקשים הצועדים לקדם הושלמה לפני כשלוש שנים, במקביל למתווה פראוור, ומציעה להכיר בכל הכפרים הלא מוכרים, מהלך שלדברי מחבריה יועיל לכל אוכלוסיית הנגב, ערבית ויהודית כאחד. התוכנית מתבססת על מחקר מקיף שערכו המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים, עמותת התכנון במקום ועמותת הנשים הבדואיות סידרה.

הכפר הלא מוכר אבו קווידרצילום: גיל כהן-מגן

בצעדה ישתתפו, לצד תושבי כפרים לא מוכרים ופעילים בדואים, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה וחברים נוספים ברשימה. הצעדה תצא מהכפר הלא מוכר ואדי אל-נעם ותימשך ארבעה ימים. ל"הארץ" נודע כי הנושא עלה גם בפגישה בין הנשיא ראובן ריבלין לבין נציגי הרשימה השבוע וכי ריבלין הסכים לקבל את הצועדים עם הגעתם למשכנו. מובילי המחאה מקווים שהדבר יסייע בקידום התוכנית החלופית - במקום מתווה פראוור, שעורר תרעומת קשה בחברה הבדואית והערבית בכלל.

בכפרים הלא מוכרים מתגוררים כמאה אלף תושבים בתנאים קשים - ללא חיבור למים ולחשמל, שירותי בריאות, דרכי גישה מסדורות וברובם הגדול גם ללא מוסדות חינוך, מה שמאלץ הורים לשלוח את ילדיהם למוסדות מרוחקים. היישובים הכלולים בתוכנית ההסדרה עונים על הגדרות מערכת התכנון הישראלית, ואין כל מניעה מקצועית ומינהלית להכיר בהם. בנגב הוקמו לאורך השנים יישובים יהודיים רבים קטנים בהרבה. לפי התוכנית, הכרה בכפרים במיקומם הנוכחי "עדיפה על תוכניות הממשלה הנוכחיות, המבוססות על העברת עשרות אלפי בני אדם... וגם תחסוך משאבים רבים הדרושים לשינוי הגיאוגרפיה האזורית ולאמצעי אכיפה, ותמנע את החרפת הסכסוך בין המדינה לבדואים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ