מת בגיל 86 יהודה אבנר, דיפלומט ויועץ לחמישה ראשי ממשלה

אבנר היה שגריר ישראל בבריטניה, אירלנד ואוסטרליה וכתב נאומים לאשכול, מאיר, רבין, פרס ובגין. בספרו תיאר בין היתר כיצד "יום הולדת" שחגג בבית הלבן הציל את הממשלה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

יהודה אבנר, שהיה יועצם של חמישה ראשי ממשלה ישראלים ושגריר ישראל בבריטניה, באירלנד ובאוסטרליה, מת אתמול (שלישי) בגיל 86 בירושלים.

אבנר נולד ב-1928 במנצ'סטר שבאנגליה למשפחה דתית, וכציוני נלהב עלה לישראל ב-1947. הוא לחם במלחמת העצמאות והיה ממקימי קיבוץ לביא שבגליל התחתון. ב-1958 הצטרף למשרד החוץ ושימש כיועץ בשגרירות בוושינגטון ואז כקונסול ישראל בניו יורק. בהמשך כיהן כמזכיר, יועץ וכותב נאומים לראשי הממשלה לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, שמעון פרס ומנחם בגין. בשנות ה-80 וה-90 היה שגריר ישראל בבריטניה, באירלנד ובאוסטרליה.

"בתפקידו כיועץ לדור של מנהיגים אגדיים, הוא מעולם לא היה פוליטי... הוא האזין, ייעץ וכתב נאומים לראשי הממשלה ששירת", ספד לו חתנו וחברו, דייויד סייבל. "הוא שירת את ישראל בזמנים סוערים. חבריו כאויביו כיבדו אותו כמי שהביא את כישוריו למסדרונות השלטון ולחדרי החדרים".

יהודה אבנר עם רעייתו כשגריר בלונדון, 1983צילום: אי־פי

את חוויותיו סיכם אבנר בספר "ראשי הממשלה", שראה אור באנגלית ב-2010. בגין, גילה, ביקש ממנו לא אחת להפוך את ההתכתבויות שלו עם מנהיגים זרים ל"שייקספיריות" יותר. אשכול שאל אותו "ווס רעט דער גוי" ("על מה מדבר הגוי") כשלא הבין את דבריו של הנשיא האמריקאי ג'ונסון, בביקורו בחווה שלו. בהזדמנות אחרת, בביקור בלונדון, השליך הצדה אשכול את הנאום שכתב לו אבנר, וסינן ביידיש - "שטויות".

בארוחה בבית הלבן הסתקרן הנשיא האמריקאי ג'רלד פורד למראה האוכל הכשר שהוגש לאבנר, ושאל את ראש הממשלה רבין במה מדובר. רבין השיב כי לאבנר יש יום הולדת ולכן הוגש לו אוכל מיוחד. פורד הגיב בשירת "יום הולדת שמח". אחר כך, כשאבנר שאל את רבין מדוע שיקר, השיב לו, לדבריו: "אכלת כשר ואני לא. אם זה היה מדווח בעיתונים הישראליים, הממשלה היתה נופלת".

בספר תיאר אבנר גם כיצד התלווה במלחמת יום כיפור לראשת הממשלה גולדה מאיר בסיור לעיתונאים, במסוק שריחף מעל רמת הגולן. לדבריו, מאיר התעלמה משאלות העיתונאים, הציתה סיגריה ועודדה את הכוחות להמשיך להילחם.

בראיון ל"ג'ואיש וויק" ב-2010, אמר אבנר: "עם הרבה מהבעיות שמייסדי המדינה התעמתו עמן ביבי מתמודד היום. נושאים כמו גבולות, ביטחון וכו'... יש עדיין נושאים קיומיים שמלווים כל ראש ממשלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ